כתבות

מכה גלים

מכה גליםמכה גלים

אראלה טהרלב בן־שחר

מה זה?
שיטה חדשנית לטיפול באין אונות באמצעות גלי הלם (Shockwaves). גלי הלם בעוצמה נמוכה מועברים לאיזור איבר המין הגברי באמצעות מכשיר הנקרא ED1000 של חברת מדיספק. העברתם מעוררת ייצור של כלי דם חדשים ומשפרת את זרימת הדם לאיבר המין וכתוצאה מכך, מושג שיפור בתפקוד המיני. המטופל מקבל 12 טיפולים בני כ־20 דקות במהלך חודשיים, ואינו מלווה בתופעות לוואי או כאבים.

מה החידוש בשיטה?
השימוש בגלי הלם לצרכי ריפוי יושם בעבר בענפים שונים של הרפואה, למשל, כשיטה לריסוק אבנים בכליות, לטיפול בכאבים בגידים, בכתפיים ובעקבים או כדי לשפר זרימת דם בלב וברגליים- במיוחד אצל חולים סוכרתיים, עם תוצאות מפתיעות לטובה. כאן הטיפול מיושם למטרה אחת: שיפור זרימת הדם באיבר המין.

מה הביא לפיתוח השיטה?
התגלית שטיפול בגלי הלם עשוי לשפר את זרימת הדם בלב הביאה את פרופ' יורם ורדי, מנהל היחידה הנוירואורלוגית בקריה הרפואית רמב"ם, לחשוב על טיפול בטכנולוגיה זו לבעיות בזיקפה, מאחר ו־ 80% ממקרי אין האונות נובעים מהפרעה בזרימת הדם לאיבר המין. הניסיונות הראשונים להשתמש בשיטה בוצעו לפני כשנתיים וחצי ברמב"ם. מאז טופלו ביחידה הנוירואורולוגית כ־300 גברים וכיום מתווספים רבים נוספים ברחבי העולם. כיום ניתנים הטיפולים במסגרת מחקרית או במסגרת טיפולית בעלות של כ־6000 שקל לסדרת הטיפולים.

למי זה טוב?
הטיפולים הרווחים שמולם יש להשוות את השיטה הם הטיפולים התרופתיים דוגמת ויאגרה, סיאליס או לוויטרה. טיפולים אלו יעילים מאד במקרים רבים, אבל הם מגבילים את המטופלים כיוון שאינם מאפשרים קיום יחסי מין ספונטניים (יש ליטול את התרופה לפני יחסי מין ולהמתין זמן מה לפני שניתן ליהנות מהשפעתה). יש גם רבים שאינם נלהבים מליטול טיפול תרופתי לשם פתרון הבעיה, ואחרים שאינם יכולים ליטול אותם מסיבות רפואיות. יש עוד קבוצה של גברים שהטיפול עוזר להם, אבל לא מספיק, והם רוצים לשפר עוד יותר את ביצועיהם.
על פי המחקרים שנעשו ברמב"ם השיטה עובדת ב־% 65־75% מהמקרים. לעתים היא משחררת לחלוטין את המטופלים מן הצורך בתרופה, ולעתים היא מאפשרת להם להיגמל מן השימוש בה באופן חלקי. במקרים קשים יותר, הטיפולים מאפשרים למטופלים להתחיל ליהנות מן התרופות' שבלי הטיפול בגלי הלם לא היו יעילות עבורם.

מה הלאה?
לדברי פרופ' ורדי השיטה עומדת להפוך לשיטה מובילה בטיפול באין אונות. העובדה שלאחר 12 טיפולים קצרים יחסית, אפשר אולי לדבר על ריפוי והיעלמות הבעיה לתמיד קוסמת לגברים רבים שאינם רוצים להיות תלויים בתרופות או כאלה שאינם יכולים ליהנות מהן.


תעודת זהות
שם: ED 1000
היצרן: מדיספק, ישראל
מפתח: פרופ' יורם וורדי, היחידה הנוירואורולוגית הקריה הרפואית רמב"ם
מקום ושנת לידה: רמב"ם, 2009
איפה מיושמת השיטה? בישראל (רמב"ם) יוון, ספרד, הודו והפיליפינים


איך מגיעים אלינו?
לקביעת תור ולפרטים פנו לטלפונים: 050-2062250 / 04-7771167

ייעוץ רפואי: פרופ' יורם ורדי מנהל היחידה הנוירואורלוגית בקריה הרפואית רמב"ם