כתבות

האוזן

תאריך פרסום: 01/03/2012

10 דברים שלא ידעתם על איבר השמיעה ושיווי המשקל בגוף.

האוזןהאוזן

מאת: אראלה טהרלב בן־שחר

 1. תרגום תנודות
  לאוזן שלושה חלקים: החלק החיצוני הכולל את האפרכסת, תעלת השמע ועור התוף, החלק הפנימי יותר שהוא האוזן התיכונה הכוללת את שלוש עצמות השמע שמעבירות את תנודות האוויר לחלק השלישי שהוא האוזן הפנימית. תאי השיער שבאוזן הפנימית קולטים את תנודות האוויר ומעבירים אותן אל השבלול, המתרגם אותן לתדרים חשמליים.
 2. על חוט השערה
  תאי השיער המצויים באוזן הפנימית הם הנפגעים העיקריים מרעש חזק. תאי השיער עדינים מאד וניזוקים מרעשים חזקים או תכופים (ירי, מנוע, או מוזיקה בווליום גבוה), ומרגע שהם נהרסים אי אפשר לשקם אותם.
 3. מטנטן בן אדם
  אחת מבעיות האוזניים השכיחות (תוקפת % 10־20% מהאוכלוסייה) היא הטינטון. הטינטון גורם לכך שאדם שומע צלצול או צפצוף, למרות שלמעשה לא נשמע סביבו צלצול כזה. בדרגות חלשות הצליל נשמע רק כשיש מסביב שקט, בדרגות חמורות יותר שומעים אותו כל הזמן. אין טיפול רפואי שמפסיק את הטינטון, אך יש טיפולים (היפנוזה, ביופידבק) שמפחיתים את המצוקה שהוא גורם.
 4. גם האוזניות אשמות
  האוזניות של נגני המוזיקה הפופולריים כיום (אייפוד, MP3 וכו') גורמות לשחיקת תאי השיער, וכך קורה שכיום יש ירידה בשמיעה כבר בקרב בני נוער בגיל גיוס.
 5. על אטמים שמעתם?
  רעש של מעל 90 דציבלים (כזה שמי שנמצא לידכם לא שומע אתכם אם אתם לא מרימים את קולכם) יוצר נזק לאוזן. אם אתם נמצאים תכופות ברעש כזה, שימו אוזניות או אטמי אוזניים –אלה מורידים את כמות הדציבלים ב־30־40.
 6. השנים עוברות, השמיעה יורדת
  עם הגיל לא רק שיער הראש מידלדל אלא גם תאי השיער שבאוזן. כשמספרם יורד, השמיעה נפגעת, ולכן הרבה מאד מבוגרים זקוקים למכשיר שמיעה.
 7. מחלת מקצוע
  הנזק המקצועי הנפוץ ביותר המוכר על ידי ביטוח לאומי הוא נזק לשמיעה (טינטון או ירידה בשמיעה).
 8. האוזן מאזנת
  גם איבר שיווי המשקל נמצא באוזן. הוא ממוקם באוזן הפנימית ומסוגל לזהות ולייצג תנועה אנכית (תחושת נסיעה במעלית) ותנועה תלת ממדית בכל שלושת המרחבים.
 9. בעייה חינוכית או דלקת אוזניים?
  אם הילדים אינם מקשיבים לכם או שאינם שומעים בקול הגננת ייתכן שיש להם דלקת אוזניים. דלקת אוזניים נובעת מהצטברות נוזלים שאינם מתנקזים באוזן התיכונה. היא לא תמיד מכאיבה, אבל היא גורמת לירידה בשמיעה.
 10. הלאה החירשות
  תינוקות שנולדים עם ליקוי שמיעה ולפני כמה עשורים היו נותרים חירשים, יכולים כיום לעבור השתלה של מעין שבלול מלאכותי שממיר את גלי הקול לזרם חשמלי, והופך אותם לשומעים לכל דבר.