כתבות

טיפול ממוקד

תאריך פרסום: 01/06/2014

תכירו: מאיץ קווי רפואי - מכשיר קרינה מתקדם שמאפשר הסרה יעילה וממוקדת של גידולים סרטניים תוך מזעור פגיעה באיברים בריאים

טיפול ממוקדטיפול ממוקד

מאת: ​אראלה טהרלב בן־שחר

מה זה?
המאיץ הקווי המתקדם הוא מכשיר קרינה המאפשר מתן מנות גבוהות של קרינה בזמנים קצרים ומשלב בתוכו גם CT שבעזרתו אפשר לקבוע בצורה מדויקת את ממדי הגידול ומיקומו גם בזמן תנועה ( (4D CT. בנוסף, אפשר לכוונן את מיטת הטיפול בכל הכיוונים, ואמצעי זה מצטרף ליתר האמצעים שתפקידם להתאים במדויק את מנח החולה לשדות הקרינה.

מהם היתרונות המרכזיים של המאיץ החדש?
המאיץ החדש, יותר מאשר המאיצים הקיימים, מאפשר מיקוד מדויק של אלומות הקרינה אל הגידול, ובכך נמנעת מנת קרינה גבוהה ברקמה הבריאה שמסביב, ותופעות הלוואי מצטמצמות.

האם המאיץ תומך בסוג חדש של טיפולים?
המאיץ מאפשר לתת טיפולי קרינה הנמשכים דקות ספורות (טיפולים סטריאוטקטיים) ומכילים מנה גבוהה של קרינה בסדרה הניתנת עד חמש פעמים במהלך שבוע־שבועיים, במקום מנת קרינה יומית קטנה במהלך מספר רב של שבועות. לקיצור משך הטיפול היומי ולקיצור משך סדרת הטיפולים יש השלכות לא רק על איכות החיים של המטופל אלא גם על בריאותו. הטיפולים היומיים המקוצרים מפחיתים את הסיכון לתזוזה של המטופל בזמן הקרינה, וכך ממזערים את הסיכון שהקרינה תגיע לאזור בריא ותהפוך את הטיפול ליעיל פחות ולבעל תופעות לוואי מרובות יותר.

אילו חולים עשויים להפיק הכי הרבה תועלת מהמאיץ?
המאיץ מהווה חדשות טובות בעיקר עבור אנשים עם גידולים שמומלץ להסירם בגישה כירורגית אולם מסיבות שונות אינם יכולים לעבור את הניתוח, כדוגמת גידולי ריאה, מוח וכבד. קבוצה נוספת של חולים הם אלה הסובלים מגידולים שפירים, בעיקר במוח, שאי אפשר להסירם בגישה כירורגית לאור מיקומם הקריטי. השילוב של קרינה בעוצמה גבוהה ודיוק מרבי מאפשר הסרה דמוית הסרה כירורגית (רדיוכירורגיה) של גידולים קטנים יותר, בין אם ממאירים ובין אם שפירים, מאלה שהיה אפשר להקרין או לנתח עד כה.

מה הלאה?
כדי להתאים את שדות הקרינה לממדי הגידול באופן מיטבי יותר מפתחים כיום מאיצים המשלבים בתוכם גם MRI. בנוסף מפתחים התקנים קטנים המוחדרים אל הגידול שמטרתם לשדר אל המאיץ את מיקומם, כלומר את מיקום הגידול, ובכך לאפשר כוונון טוב יותר של שדות הקרינה בזמן אמת.

​ייעוץ רפואי:
פרופ' רחמים בן־יוסף, מנהל יחידת הקרינה, הקריה הרפואית רמב"ם
ד"ר רחל בר־דרומא, פיזיקאית ראשית, יחידת הקרינה, הקריה הרפואית רמב"ם