כתבות

ד"ר, זה נורמלי?

הורים רבים חוששים שהילד נמוך מדי, שהילדה מתפתחת מהר מדי ושלילד יש הפרעה שגורמת לו להשמין. תשובות לשאלות הכי נפוצות של הורים על התפתחות וגדילה

ד"ר, זה נורמלי?ד"ר, זה נורמלי?

1. הילד נראה נמוך מהחברים שלו. האם מדובר בבעיה רפואית שמצריכה טיפול?
גובהו של הילד מושפע מהגובה של הוריו. לא פעם ילד נמוך הוא פשוט ילד שהוריו נמוכים. עם זאת, גובה נמוך עשוי לעתים להצביע על בעיית בריאות, ולכן אם הילד אינו גובה מספיק, כדאי לגשת לרופא ילדים לבירור. אם הבירור הראשוני של רופא הילדים יעלה בעיה, מן הסתם תישלחו לייעוץ אצל אנדוקרינולוג.

2. הילד מאוד נמוך. האם כדאי לתת לו הורמון גדילה?
לא כל ילד נמוך צריך לקבל הורמון גדילה. ההחלטה על מתן הורמון גדילה יכולה להתבצע רק בהתייעצות עם אנדוקרינולוג. המצב העיקרי שבו יש לתת הורמון גדילה לילד הוא זה שבו נמצא אצלו חסר בהורמון זה. כדי לדעת אם הילד סובל מחסר בהורמון יש לבצע לו מבחנים אנדוקריניים. מצבים נוספים שבהם נהוג לתת הורמון גדילה הם אצל ילדים החולים באי ספיקת כליות, במחלת טרנר, אצל חלק (קטן) מהילדים שנולדו במשקל לידה נמוך מאוד, ואצל ילדים שצפי הגובה שלהם נמוך באופן קיצוני - פחות מ-1.60 מטר לבנים ופחות מ-1.50 מטר לבנות.

3. הילד שלי לא אוכל כלום אבל משמין. האם יש לו בעיה רפואית?
מעל 90% מהילדים עם עודף משקל אינם סובלים מבעיה אנדוקרינית. הבעיות הרפואיות שמהן הם סובלים הן בדרך כלל תוצאה של ההשמנה ולא הסיבה לה. בין הבעיות שהשמנה עלולה לגרום אצל ילדים ומתבגרים: הפסקות נשימה בשינה, הפרעה בתפקודי כבד, שומנים בדם, לחץ דם גבוה ואפילו סוכרת. לכן, אם הילד שלכם סובל ממשקל יתר, סביר שהמומחה שאתם צריכים הוא יועץ שיעזור לכם ליישם אורח חיים בריא, הכולל תזונה בריאה ופעילות גופנית, כדי למנוע את ההשמנה ואת המחלות שעלולות להיגרם ממנה.

4. הילדה שלי פיתחה ניצני שדיים והיא עוד לא בת 10. האם זה מוקדם מדי?
גיל התחלת ההתבגרות הוא שמונה שנים אצל בנות, אך בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שבה הבנות נוטות להתחיל להתפתח מוקדם יותר מבעבר. אם ההתבגרות מתחילה בגיל שמונה, חשוב לשים לב מה הקצב שלה. אם היא מתרחשת בקצב איטי, סביר שהילדה תקבל מחזור בזמן. אם לעומת זאת, ההתבגרות התחילה בסביבות גיל שבע והיא גם מואצת, יש מקום לשקול טיפול לעצירת התקדמות ההתבגרות. אם ההתבגרות מתחילה בגיל שש, יש לגשת מיד לבירור וטיפול.

5. הילדה שלי עדיין לא קיבלה מחזור וכל החברות שלה כבר קיבלו. האם ייתכן שיש לה בעיה רפואית?
כאמור, התבגרות מינית בבנות מתחילה לרוב בגיל שמונה, כאשר הסימן הראשון הוא האצה בגובה ולאחר מכן התפתחות רקמת השד. רק בשלבים מאוחרים יותר תופיע הווסת. הגיל הנורמלי שבו מתחילה הווסת הוא 12-12.5 שנים, אך יש בנות שמקבלות וסת בגילאים מעט מאוחרים יותר ללא כל בעיה אנדוקרינית. עם זאת, יש מקום לבירור אנדוקריני כאשר בנות לא מקבלות וסת בגיל 13.

6. הילדה שלי מתאמנת בקבוצה תחרותית ולא קיבלה מחזור. האם זו בעיה? האם ייתכן שהספורט מזיק לה?
בנות שמתעמלות באופן אינטנסיבי נוטות להיות חשופות לסטרס תמידי (נפשי ופיזי) וכמו כן נוטות למשקל גוף נמוך. כל אלה יחד עלולים לעכב מסלולים אנדוקריניים החשובים בהתפתחות המינית. כדאי לגשת לייעוץ כדי לשלול קיומה של בעיה אנדוקרינית נוספת (שעלולה להיות הגורם להתבגרות מאוחרת), ואחרי ששוללים אותה יש לבדוק מה השפעת האימונים על הנערה (אולי כדאי לשנות תזונה או זמני מנוחה) ואז לקבל החלטה.

7. הילדה קיבלה מחזור. האם היא תפסיק לגבוה?
לא. לרוב לאחר קבלת המחזור הבנות עדיין גובהות בכשמונה סנטימטרים בממוצע. עם זאת, כמובן שזהו רק הממוצע. יש בנות שגובהות יותר ויש כאלה שגובהות פחות.

ייעוץ מקצועי: פרופ' דב טיאוסנו, מנהל יחידת אנדוקרינולוגיה ילדים, בית החולים רות רפפורט לילדים, רמב"ם