בדיקות וטיפולים
מרפאת אף וסינוסים ובסיס גולגולת קדמי

מידע זה נועד לסייע לך להבין את האבחנה ואת הטיפול בסרטן חלל האף וגידול בסינוסים הפארה-נזאליים. הרופא המטפל יעבור עימך על אינפורמציה זו בפירוט בהקשר של האבחנה שלך והטיפול המתאים עבורך.
 

חלל האף, הסינוסים הפארה-נזאליים ובסיס הגלגלת הקדמי

חלל האף הינו חלל ריק מאחורי האף. הסינוסים הפארה-נזאליים הינם חללים חלולים המכילים אוויר בעצמות סביב חלל האף (החלל הנזאלי). האף והסינוסים מכוסים בשכבה של תאי רירית (מוקוזה) אשר מלחלחים ומחממים את האוויר שאנו שואפים.
ישנם ארבעה סינוסים עיקריים (ראה איור):
 1. הסינוסים הפרונטאליים, ממוקמים מעל הגבות, ליד מרכז המצח.
 2. הסינוסים האתמואידאליים, משני צידי גשר האף.
 3. הסינוס הספנואידאלי, עמוק בחלל האף, מאחורי הסינוסים האתמואידאליים.
 4. הסינוסים המקסילריים, מתחת לעיניים וליד עצמות הלחיים.
  בסיס הגלגלת הקדמי נמצא אחורית לסינוס הפרונטלי ומעל לסינוסים האתמואידלים והספנואידלים.

גידולים ממאירים של חלל האף והסינוסים הפארה-נזאליים אינם שכיחים. מביניהם, הגידולים הנפוצים באזור יכולים להיות שפירים (אדנומה, פפילומה, מנינגיומה, קריניופרינגיומה ואוסטאומה) או ממאירים (קרצינומה, סרקומה, נוירובלסטומה וכורדומה). הסרטן הפארה-נזאלי השכיח ביותר הוא סרטן של של הסינוס המקסילרי. סרטן של חלל האף וסרטן של הסינוס האתמואידאלי הינם שכיחים פחות, וסרטן של הסינוסים הפרונטלי והספנואידלי הינו נדיר. סרטן של סינוס פארה-נזאלי באשר הוא יכול להיות מוגבל לסינוס בו החל או שיכול לגדול ולערב סינוסים אחרים או אף להרוס את המבנים הגרמיים של הפנים, ארובת העין או הלחי. הוא יכול גם להתפשט לקשריות הלימפה (גופיפים קטנים אובאליים אשר מקיפים תאים של מערכת החיסון) באזור הראש והצוואר.
 

סימפטומים

יכולים להופיע אחד או יותר מהסימפטומים הבאים:
 • סינוסים חסומים אשר אינם נפתחים, 
 • סינוסיטיס (זיהום של חלל הסינוס), 
 • דימומים מהאף, 
 • גוש או פצע שאינו נרפא, כאבי ראש תכופים, 
 • כאב באזור הסינוס או השיניים העליונות, 
 • בלט עין או בעיות אחרות בעין

סרטן של הסינוסים אינו מאובחן בהכרח עם הימצאות סימפטומים אלה בלבד. התהליך הדרוש לאבחנה מתואר בפסקה הבאה.
 

אבחנה

הרופא שלך ישלים את העבר הרפואי שלך ויבקש ממך לתאר את הסימפטומים שלך. הרופא יבדוק את הראש ואת הצוואר שלך, ויבדוק את האף ואת לוע האף באמצעות אנדוסקופ. האנדוסקופ הוא צינור דק וגמיש שעוברים בו סיבים אופטיים (לכן הוא גם מכונה סיב אופטי) והוא מחובר למקור אור. באמצעות האנדוסקופ הרופא רואה את האיברים שבקצה הצינורית. לשם האבחנה ייתכן ויידרשו גם בדיקות הדמיה כגון CT, MRI ו-PET-CT.
אם בדיקת הרופא ובדיקות ההדמיה מעלות חשד לסרטן, יש צורך לקחת ביופסיה לשם האבחנה. הביופסיה הינה פיסת קרמה מהגידול אשר שולחים לפתולוג על מנת לבחון אותה תחת מיקרוסקופ. הפתולוג יבדוק האם יש תאים ממאירים ברקמה שנדגמה. המנתח ישתמש בתוצאות בדיקתך הגופנית, בדיקות ההדמיה והביופסיה על מנת לקבוע את שלב המחלה (Stage).
 

דירוג שלב המחלה (staging)

דירוג שלב המחלה מתאר את מידת התפשטות הסרטן והאם הוא מערב מבנים אחרים בגוף. השלב גם נותן אינדיקציה לגבי כיצד המחלה עתידה להתקדם. לא קיימת מערכת דירוג שלב המחלה עבור הסרטנים הנדירים של הסינוסים הפרונטלי והספנואידאלי. סרטנים של הסינוסים המקסילרי והאתמואידאלי מדורגים תוך שימוש במערכת ה-TNM. T מתאר את גודל הגידול ואת היחס שלו למבנים אחרים ולעצמות בחלל האף. N מתאר מעורבות קשריות לימפה.  M מתאר פיזור גרורתי לאיברים מרוחקים.

טיפול

הרופא שלך יקבע את הטיפול המתאים ביותר עבורך בהתחשב בשלב הסרטן, מיקומו המדויק, ומצבך הבריאותי הכללי. אם הגידול הינו נתיח, הטיפול הוא בדרך כלל ניתוחי או שילוב של ניתוח וטיפול קרינתי. אפילו לאחר השלמת התהליך האבחנתי, ההיקף המלא של המחלה עשוי להיות בלתי ברור לחלוטין עד אשר הגידול נחשף במהלך הניתוח.
אם ניתוח אינו אפשרי, ניתן להשתמש בכימותרפיה, בטיפול קרינתי או בשניהם. צוות המומחים שמעורבים בטיפולך עשוי לכלול כירורגים, אונקולוגים, אונקולוגים מומחי טיפול קרינתי, רופאי שיניים שמתמחים באברים מלאכותיים בפה, אחיות, מרפאים בדיבור, תזונאים, ועובדים סוציאליים.
 

ניתוח

מטרת הניתוח הינה להסיר את הגידול לחלוטין עם שוליים של רקמה בריאה. כריתת השוליים מעלה את הסבירות לכך שכל הסרטן הוצא. לגידול שהגישה אליו קשה או שהוא גדול וסביבו ישנם מבנים הנגועים במחלה יידרש ניתוח נרחב. בגלל מיקום הסינוסים, תפקודם והיחס שלהם למבנים אחרים בפנים, הטיפול עשוי לשנות את המראה החיצוני, את היכולת ללעוס ולבלוע, וכן את הדיבור. ייעשה כל מאמץ להסיר את הסרטן כולו, במידת האפשר, תוך שמירה על מראה הפנים ועל תפקודם.
היקף הניתוח תלוי במימדי הגידול ובמיקומו. הניתוח יכול לארוך 3-10 שעות. אם המנתח חושד שהסרטן התפשט או שהוא בעל פוטנציאל להתפשט לקשריות הלימפה בצוואר, תבוצע בתירה צווארית (כריתת בלוטות לימפה צוואריות ורקמות צוואריות אחרות – בהתאם לסוג, גודל והתפשטות הגידול).
המנתח יספק לך אינפורמציה מפורטת בנוגע לניתוח שלך והאחות תיתן לך את ההנחיות לקראת ההכנה לניתוח.

כריתת גידולים דרך נחיר האף

גידולים שמקורם בבסיס הגולגולת הקדמי, חלל האף ומערות הפנים מהווים אתגר אבחנתי וטיפולי. חשד לגידול באזור זה מתעורר כאשר מופיעה חסימה אפית, דמם אפי, פזילה, דמעת יתר, הרחבת גשר האף, הפרשות או בלט עין. בבדיקה הפיזיקלית ובסיוע סיב אופטי ניתן לעיתים להבחין בתהליך תופס מקום בחלל האף.
הטיפול בגידולים אלו הוא בעיקרו ניתוחי. בגישה השמרנית ("הפתוחה") כריתת הגידול הצריכה ביצוע חתכים במרכז הפנים וניסור הגולגולת. שיטה זו הוכחה כטובה ויעילה לטיפול בגידולים מעין אלה, אולם קיימות בה מספר נקודות תורפה: (1) היא קשה לחולה ומצריכה ימי אשפוז רבים, (2) אחוז הסיבוכים בה רב יחסית, (3) הגישה מצריכה דחיקה של האונות המצחיות של המוח, תמרון אשר גורם באחוז ניכר מהחולים לבצקת המוח, ולתסמינים נוירולוגים, ולבסוף, הגישה כרוכה בפגיעה קוסמטית עקב החתכים העוריים וניסור הגולגולת. חולים המנותחים בשיטה זו נזקקים לימי אשפוז רבים ולמספר חודשים רב על מנת לחזור לתפקוד מלא ולחיים נורמליים. 
כאלטרנטיבה לגישה הקלאסית, מיושמת בארץ מזה שלוש שנים שיטה חדשנית לכריתה זעיר פולשנית- אנדוסקופית של גידולים בחללי הסינוסים ובסיס הגולגולת. גישה זו שימשה לראשונה כטיפול במחלות זיהומיות וסינוסיטיס, ופותחה בשנים האחרונות על מנת לאפשר כריתת גידולים באזור אנטומי זה. בשיטה האנדוסקופית מוחדרים דרך נחירי האף מצלמה זעירה ומכשירים מיקרוסקופיים המאפשרים ביצוע ניתוחים, תוך ניווט והכוונה מונחי CT בזמן אמת. שיטה חדשה שפותחה ע"י חברת ויז'נסנס הישראלית מאפשרת גם הדמיה תלת ממדית של שדה הניתוח, דבר המשפר עוד יותר את יכולת המנתחים להתמצא במרחב האנטומי המורכב שבבסיס הגולגולת, הכולל- עצבים וכלי דם עדינים המזינים את המוח.  היתרון המרכזי של השיטה הוא גישה קלה לבסיס הגולגולת ולמוח, לאזור ארובות העניים, לסינוסים ולאזור הקליבוס. הגישה מאפשרת גם כריתה של גידולים בעמוד השדרה הצווארי וכל זאת דרך הנחיר. שיטה זו יצרה מהפיכה בתחום הכירורגיה של בסיס הגולגולת.
ישום השיטה האנדוסקופית מאפשר להימנע מחתכים בפנים ובגולגולת, דבר המפחית בצורה משמעותית את התחלואה ואת זמן האשפוז בבית החולים. מחקרים מראים שיפור ניכר באיכות החיים של החולים לאחר ניתוחים אנדוסקופים וזאת בהשוואה לניתוחים הסטנדרטיים. בנוסף שיעור הסיבוכים וימי האשפוז היו נמוכים בהשוואה לשיטה הקונבנציונאלית.
בניתוחים המצריכים כריתה של גידולים מוחיים יש צורך בשחזור של בסיס הגולגולת וזאת על מנת לבנות מחדש את החייץ הקיים בין המוח לבין חללי האף. השכבה הראשונה המשחזרת את קרומי המוח נלקחת ממעטפת שריר הירך או משומן בטני. השכבה השנייה מורכבת מרירית מחיצת האף המושתלת בבסיס הגולגולת בגישה אנדוסקופית, תוך שימור אספקת הדם שלה. שכבה זו משמשת ליצירה של חיץ אטום בין המוח לבין חללי האף ולמניעה של דלף נוזל המוח ושל זיהום קרומי המוח.
למרות יתרונותיה של הגישה האנדוסקופית, קיימים עדיין מצבים בהם עדיפה הגישה הקלאסית לכריתת גידולי בסיס הגולגולת. מצבים אלה כוללים גידולים המערבים את העין, עור הפנים והלסת העליונה. כמו כן, קיימים מקרים בהם יש צורך לשנות את גישת הניתוח בזמן אמת,  מאנדוסקופית לפתוחה. במצבים אלה לא ניתן לכרות את כל הגידול בגישה האנדוסקופית או שנוצר מצב חרום רפואי המצריך מעבר לגישה פתוחה. לפיכך, ניתוחים אנדוסקופיים אונקולוגיים צריכים להתבצע על ידי צוות של מנתחי ראש צוואר ונוירוכירורגים המיומנים בשתי הגישות- הפתוחה והאנדוסקופית. מצב בו מתבצעת כריתה חלקית של הגידול כיוון שהמנתח אינו מיומן בשיטה הפתוחה, או חוסר יכולת של הצוות המיומן בשיטה אחת בלבד להתגבר על בעיות בזמן הניתוח יכולים לסכן את החולה או להצריך ניתוחים נוספים מיותרים, אשר היו נמנעים במידה ונעשו על ידי צוות המיומן בשתי השיטות.
עלינו לזכור שהניתוח מהווה שלב אחד מתוך סך השלבים של הטיפול בחולה. קביעת האינדיקציה לטיפול, בחירת הניתוח הנכון, כמו הצורך בטיפול משלים ע"י קרינה לאחר הניתוח נקבעים על ידי צוות רב תחומי הכולל כירורגים הבקיאים בטיפול בחולה האונקולוגי, רופאים אונקולוגים, פתולוגים, רדיולוגים ופלסטיקאים. בחירת הטיפול, הניתוח והמעקב אינם יכולים להתבצע באותה איכות כאשר הם מתבצעים על ידי רופא יחיד. הטיפול משלב גם מומחים מהמקצועות הפרא רפואיים כגון קלינאיות תקשורת, פסיכולוגים, רופאי פה ולסת, אחיות אשר התמקצעו בתחום ופזיוטרפיסטים. צוות זה מלווה את החולה ומשפחתו לאורך הדרך הארוכה שבין הפגישה הראשונה במרפאה עד חזרתו של החולה לחיים הרגילים, דרך שלעיתים תארך חודשים רבים. לעיתים קרובות המטופלים שהבריאו ממחלתם צריכים להמשיך במעקב במשך שנים רבות, וזה המתבצע על ידי אותו צוות רב תחומי המטפל בחולה כבר מהשלב הראשון. הסיכוי להצלחה של טיפול אונקולוגי משולב כפי שמבוצע בבתי חולים אוניברסיטאים בארץ ובעולם גבוה באופן משמעותי מהצלחתו של טיפול המבוצע על ידי מנתח יחיד.
 

הערכה דנטלית והכנת איברים מלאכותיים

אם חלק מהחך שלך או מהחניכיים העליונות צריך להיות מוסר, מנתח פה ולסת יבדוק אותך לפני הניתוח כדי לקחת מידות דנטליות ולהכין בהתאם שיניים תותבות או שתלי שיניים. הללו ממוקמים במהלך הניתוח ומותאמים סופית לאחר הניתוח.
 

ניתוח פלסטי, שחזור ובנייה מחדש (Reconstruction)

ניתוח פלסטי ושחזור עשויים להידרש על מנת לשקם את המראה והתפקוד. לאחר שמנתח הראש-צוואר מסיר את הגידול, צוות כירורגים פלסטיים ייקחו עצם, רקמה ועור מאיבר אחר בגופך (הנקרא "איזור תורם") על מנת לשחזר את האזורים אשר שונו בשל הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח תילקח לחדר התאוששות. ייתכן שתחובר לאחד או יותר מהבאים:
 • PCA - Patient Controlled Analgesia – משאבה אשר תעביר תרופות לתוך הוריד על מנת לשכך כאב.
 • צינור המוכנס לתוך הקנה דרך הפה או האף לתוך החלק בגרונך המוביל לריאות. צינור פלסטיק זה מיועד כדי לסייע לך בנשימה (צינור "טובוס").
 • זונדה תוכנס דרך אפך לתוך הקיבה, על מנת לנקז תוכן קיבתי וכדי לספק מזון באופן זמני במידת הצורך.
 • נקזים שמטרתם לסייע בניקוז נוזלים מהפצע הניתוחי.
 • קטטר (צינור קטן גמיש) שנועד לנקז שתן משלפוחית השתן שלך.
 • מסכה לפנים ומכשיר שמזרים אדים לחים על מנת לשמור על דרכי האוויר לחים.
במהלך שהייתך בחדר ההתאוששות, תתחיל לעשות  תרגילי נשימה ושיעול במסגרת פיזיותרפיה נשימתית, כפי שתונחה, על מנת למנוע דלקת ריאות. אתה עשוי להישאר בחדר התעוררות למשך 6-12 שעות או למשך הלילה. לאחר שחרורך מחדר ההתעוררות, תילקח לחדרך ביחידת האשפוז. אתה תמשיך את הפיזיותרפיה הנשימתית ובנוסף, יעזרו לך לרדת מהמיטה לכיסא ביום הראשון לאחר הניתוח.
סביב היום השני לאחר הניתוח, תועבר ממשאבת PCA לתרופות משככות כאב אשר תיטול דרך הפה או דרך הזונדה. אתה תתחיל להתהלך במחלקה. אם תהיה לך זונדה, היא תוסר במהלך הימים הבאים, ותתחיל לאכול מאכלים רכים. האחות תלמד אותך כיצד לעשות שטיפות פה כדי לשמור על הפה שלך נקי, לח ולשמור על תחושה של נוחות בפה. האחות תראה לך את החתכים הניתוחיים ואתה תלמד כיצד להמשיך לטפל בהם. אם עברת השתלת שתל עור או ניתוח בנייה מחדש, תלמד גם כיצד לטפל באזור התורם.
 

טיפול קרינתי

טיפול קרינתי הינו שימוש בקרני רנטגן (קרני X) באנרגיה גבוהה או בחלקיקים בעלי אנרגיה גבוהה כדי להשמיד תאי סרטן. ייתכן שתעבור טיפול קרינתי 3 עד 4 שבועות לאחר הניתוח, על מנת להשמיד תאי סרטן שייתכן ונותרו. אם הגידול שלך לא יכול להיות מוסר בניתוח, ייתכן שתעבור טיפול קרינתי, עם או בלי כימותרפיה.
לפני הטיפול הקרינתי, תעבור סימולציה, פגישת תכנון לקראת הטיפול שלך. הטיפול הקרינתי ניתן מידי יום, 5 ימים בשבוע, למשך שישה עד שמונה שבועות.

כימותרפיה

כימותרפיה הינה שימוש בתרופות על מנת לטפל בסרטן. שלא בדומה טיפול קרינתי או ניתוח, מדובר בטיפול סיסטמי, כלומר מטפל בגוף כולו. מטרת הכימותרפיה היא לתקוף את מספר תאי הסרטן הגדול ביותר עם כמה שפחות תופעות לוואי לחולה. אם אתה מקבל כימותרפיה, הרופא האונקולוג שלך ידון איתך על הטיפול שלך ביתר פירוט.  
 
טיפול לפי אזור הגידול
סינוס מקסילרי
נגעים קטנים בסינוס המקסילרי מוסרים באופן כירורגי. גידולים נרחבים דורשים ניתוחים מורכבים יותר ופעמים רבות יש צורך בניתוח לבנייה מחדש. לעיתים יש צורך בטיפול קרינתי, בהתבסס על דו"ח הפתולוגיה הסופי של הגידול. גידולים בלתי נתיחים יכולים להיות מטופלים ע"י כימותרפיה, קרינה או שניהם.
חלל האף וסינוס אתמואידלי
המנתח יכול לפעמים להסיר את האתמואידים לבדם או יחד עם המקסילה (הלסת העליונה) ומרכיבים של ארובת העין. גידולים נרחבים יותר אשר מגיעים לבסיס הגולגולת דורשים ניתוח מורכב הנקרא כריתה קרניו-פסיאלית (craniofacialr resection). טיפול קרינתי ניתן בדרך כלל לאחר הניתוח. שילוב של קרינה וכימותרפיה נמצא בשימוש לטיפול בגידולים נרחבים אשר אינם יכולים להיות מוסרים כירורגית.
ספנואיד
מרבית הגידולים בסינוסים הספנואידאלים מטופלים ע"י טיפול קרינתי וכימותרפיה.
פרונטלי
סרטן בסינוס הפרונטלי דורש ניתוח נרחב (craniofacial resection) וכן ניתוח של בנייה מחדש. טיפול קרינתי, כימותרפיה או שניהם יכולים להיות בשימוש אם ניתוח אינו בא בחשבון.

כיוונים חדשים בטיפול

מדענים תמיד חוקרים דרכים חדשות לטיפול בסרטן. גישות טיפוליות חדשות מוערכות ומושוות לטיפול הקיים והמוכר באמצעות מחקרי ניסוי הקרויים מחקרים קליניים. מחקר קליני יכול להיות מתאים לחולים אשר לא צפויים להפיק תועלת מטיפול סטנדרטי מקובל.
שאל את הרופא המטפל האם ניסוי קליני עשוי להיות מתאים עבורך.

שיקום

צוות רופאי השיניים ומנתחי פה ולסת יכינו שיניים תותבות או שתלים, על מנת לסייע להשיב את היכול שלך ללעוס, לבלוע ולדבר. פרוטזה לפנים תוכן עבורך במידת הצורך, על מנת להשיב את המראה החיצוני.
מטפל מצוות מרכז הדיבור, השמיעה והשיקום ידבר יעבוד עמך כדי לטפל באובדן קול, הפרעות בליעה או קשיי שפה לאחר הניתוח. המטפל יעבוד עמך כדי לעזור לך לרכוש מחדש את מרבית הפעולות האפשריות של דיבור ושל בליעה.

שחרור והמשך טיפול עצמי

צוות המומחים המעורב בטיפול שלך יעבוד עמך כדי להכין אותך לשחרור חלק ככל האפשר. הרופא שלך ייתן לך מרשם למשככי כאבים והאחות תלמד אותך את הטיפול העצמי אשר תצטרך להמשיך בביתך. טיפול זה כולל שטיפות פה וכן תרגילים למניעת טריזמוס (חוסר היכולת לפתוח את הלסת) אשר יכול לקרות בשל הצטלקות של רקמה רכה או שינויים בשרירים מסביב ללסת.
התקדם באיטיות מתזונה נוזלית לתזונה רכה או שרוככה באופן מכאני, כפי שתונחה ע"י התזונאית. בהדרגתיות תוכל לחדש את הפעילות הרגילה שלך.

מצבך הרגשי

מרבית האנשים סובלים מדרגה מסוימת של דיכאון במהלך מחלת הסרטן. פחד מפני המחלה, הטיפול בה, וחוסר וודאות לגבי נושאים הנוגעים לטווח הארוך, הינו נפוץ. בנוסף, אשפוז, החלמה מהטיפול, או תשישות יכולים להוות חוויות מתסכלות. תחושותיך ורגשותיך מהווים חלק חשוב ממי שאתה ומהאופן בו אתה מתמודד, ותמיכה נפשית  הינה מרכיב מרכזי בטיפול.
ניתוח באזור הראש-צוואר עלול להיות מלחיץ באופן מיוחד מכיוון שהוא עשוי לשנות את מראה הפנים. שיתוף בהרגשותיך הינו חלק חשוב בהסתגלות לטיפול ובשיפור התחושות. הרופאים, האחיות והעובדים הסוציאלים נמצאים לשירותך כדי לסייע לך. בנוסף, פסיכיאטרים של בית החולים ייעצו לך כיצד להתמודד וימליצו על טיפול תרופתי במידת הצורך.
שאל שאלות
לימוד בנוגע לאבחנה שלך ולגבי התכנית הטיפולית מהווה דרך אחת בה תוכל להפחית את הפחד מהלא נודע. לחיים עם סרטן יכולה להיות השפעה ניכרת עליך מכיוון שדברים מפחידים רבים מתרחשים בו-זמנית. ייתכן שיהיה קשה להתמקד בדברים כה רבים. ע"י הכנת רשימה של שאלותיך ושל דאגותיך, אתה יכול להתמקד בהן ולהבטיח שתדון בהן עם הרופאים והאחיות. הצוותים הדואגים לך מצפים ממך לשאול שאלות והם יענו על שאלותיך ברצון רב כך שתוכל להיות מעורב באופן אקטיבי בטיפול שלך.
שתף בתחושותיך ובמחשבותיך
שיתוף של חבריך ושל בני משפחתך בהרגשותיך ובמחשבותיך מהווה דרך אחת להפחית את הנטל שבנשיאת המועקה בפנים. לפעמים הדבר קשה מכיוון שאתה לא רוצה שבני משפחתך או חבריך ידאגו. עם זאת, לא לדעת כיצד אתה מרגיש או כיצד ניתן לעזור עלול לגרום לאוהביך לדאוג. שיתוף אחרים יכול לאחד אנשים בעיתות מצוקה. שוחח עם האנשים הקרובים אליך ושאל את העובד הסוציאלי לגבי מקורות תמיכה נוספים כגון קבוצות תמיכה. העובד הסוציאלי יכול גם לספק ייעוץ אישי עבורך ועבור משפחתך.
הרגש טוב לגבי עצמך
הטיפול שלך יכול לשנות את המראה החיצוני שלך. ההיקף של שינויים מסוימים והאופן שבו אתה מרגיש לגבי עצמך עשויים להוביל אותך לחשוב שאתה כבר לא אותו אדם. כפי שריפוי פיזי ושיפור אורכים זמן, כך גם הסתגלות לשינויים במראה החיצוני שלך. על אף שאתה עשוי להרגיש שאתה אינך אותו אדם, הקפד לזכור בראשך שמהות מי שאתה לא שונתה. לפעמים עוזר לחלוק או לבטא הרגשות אלה עם משפחה, עם חברים ועם צוות.
שמור על פרספקטיבה
לאחר טיפול אנשים רבים מוצאים עצמם מהרהרים "האם זה היה שווה את זה". הסתגלות לשינויים במראה החיצוני דורשים זמן ותעצומות נפש. ישנם זמנים בהם תעצומות הנפש שלך ייראו בעינך חלשות או תקופות בהן עצב ודאגות ישתלטו ואז ייתכן שתתעוררנה ספקות. הדבר יכול להשפיע עליך באופן ניכר ועלול לגרום לך לאבד פרספקטיבה. לפעמים עוזר לזכור, שלא זו בלבד שהניתוח היה הכרחי על מנת להסיר את הסרטן, אלא גם שאתה הראית אומץ ניכר באמצעות התעמתות עם המחלה והתמדה בטיפול.

מעקב

הרופא ידון עמך לגבי המעקב המומלץ לך לטווח הארוך ולגבי מה צפוי לך מבחינת בדיקות סקירה תקופתיות. אם עברת ניתוח, הביקור הראשון אצל הרופא המנתח יהיה כשבוע לאחר הניתוח שלך.
למידע נוסף על סרטן חלל האף והסינוסים
מטופלים רבים פונים למרפאת אא"ג עקב קשיי נשימה דרך האף, דבר המקשה על חיי היומיום, גורם לעיתים להפרעה בחוש הריח ולהגבלה בפעילות גופנית. הפרעה חסימתית של האף נובעת במרבית המקרים מהגדלה של קונכיות האף התחתתונות או סטייה של מחיצת האף או שניהם. בחלק גדול מהחולים ניתן לשפר את מעבר האוויר באף ע"י כריתה של הקונכיות התחתונות בלבד. לשם כך ישנן מספר שיטות, החל בצריבה של הקונכיות ועד לכריתה באמצעים קרים. אנו, בבית החולים רמב"ם, מטפלים ביעילות בקונכיות המוגדלות באמצעות קובלציה. פעולה זו הינה קצרה, ניתנת בהרדמה מקומית בלבד וההחלמה ממנה מהירה. הקטנת הקונכיות בשיטה זו מבוצעת במרפאת בית החולים. במידה ונדרש גם יישור של מחיצת האף תתבצענה שתי הפעולות בהרדמה מקומית בחדר הניתוח.

מהי שיטת הקובלציה?
טכנולוגית Coblation מאפשרת הסרת רקמות באופן מבוקר וללא שימוש בחום.  בשיטה זו נעשה שימוש באנרגיה של גלי רדיו על מנת לערר אלקטרוליטים במדיום מוליך, למשל תמיסת סליין, וכך ליצור פלזמה. הפלזמה הינה שדה אנרגיה צפוף המורכב מאלקטרוליטים רבים חופשיים שנעים עצמאית. האינטראקציה הכימית בין החלקיקים האנרגטים בפלזמה לבין רקמות הגוף מייצרת מעט חום וביעילות מפרקת את הרקמה למולקולות הבסיסיות שלה ולגאזים. תהליך זה מתבצע בטמפרטורות נמוכות (40-70 מעלות) תוך שמירה על הרקמות הבריאות מסביב. 
הקטנת קונכיות האף במרפאת אא''ג – מהי הפרוצדורה?
-החולה מתקבל במרפאת אא"ג בבניין מרפאות חוץ של בית החולים. 
-הרופא מראיין את החולה, בודק אותו ומסביר לו על הפעולה.
- אחות המרפאה מודדת סימנים חיוניים לחולה ומלווה אותו עם הרופא עד ליציאתו מהמרפאה לביתו.
- הטיפול יתבצע ע''י רופא בכיר. לאחר הרדמה מקומית של קונכיות האף, מופעל  מכשיר הקובלציה שהוא כעין עפרון דק הצורב מספר נקודות בקונכית האף. כתוצאה מכך הקונכית מתכווצת ומאפשרת את מעבר האוויר בנחיר האף. פעולה זו מתבצעת בשני צידי האף. 
- החולים יישהו בשטח המרפאה כשעה לאחר הטיפול וישתחררו  לאחר בדיקת אחות ורופא.
למידע נוסף על טיפול בהפרעה בנשימה אפית בשיטת ה-coblation
שינויים עונתיים עלולים לגרום ליובש בחולים שעברו הקרנות לאיזור הפה והלוע או לאיזור האף והסינוסים, או עברו כריתת גרון (laryngectomy). מערכות חימום, אשר מייבשות אף הן את ריריות הפה, הגרון והאף, מחמירות את בעיית היובש. היובש יכול להביא ליצירת גלדים ודימומים.

 
על מנת להפחית ככל האפשר את אי הנוחות אנו ממליצים לך לבצע את הפעולות הבאות:
 
 • קנה מכשיר אדים קרים לחדרים שבהם אתה מבלה את רוב זמנך. שים מכשיר אדים אחד ליד מיטתך כדי שתנשום אוויר עם לחות בעת שאתה ישן. מלא אחר הוראות היצרן לניקוי ותחזוקה של המכשירים.
 • העלה את צריכת הנוזלים שלך ל-8 כוסות ביום. זאת בנוסף לקפה תה וקולה. משקאות עם קפאין הינם משתנים ובכך מסירים לחות מהגוף. המעט בשתיה של קפה תה וקולה. אם אתה מוזן באמצעות גסטרוסטום, הוסף 480 מ"ל מים מחולק לספר מנות כתוסת למי השטיפה.
 • אם יש לך יובש באף: השתמש בתרסיס של מי מלח (סליין) לאף כל שצריך, השתמש בקרם על בסיס מים לריריות האף.
 • אם אתה לאחר כריתת גרון שלמה: שים גאזה לחה מעל הסטומה כאשר אתה לא בחדר עם מכשיר אדים. הגאזה תתחמן תסנן ותלחלח את האוייר הנשאף. החלף את הגאזה לעיתים תכופות מספיק כך שנותרת לחות.
  אם המלצות אלה אינן משפרות את הסימפטומים, התקשר לרופא או לאחות.

 

למידע נוסף על הוספת לחות לאוויר למניעת קשיי נשימה

רקע

מהם הסינוסים

הסינוסים הם חדרים חלולים, בגדלים שונים, הממוקמים בין עצמות הגולגולת, באזור הפנים ומתנקזים אל האף.
בדומה לחלל האף, הסינוסים מרופדים בקרומים ריריים המורכבים מתאים יוצרי ריר וכן בריסים. הריר לוכד חלקי לכלוך הנכנסים עם האוויר, והריסים מעבירים אותם אל חלל האף. תפקיד הסינוסים אינו לגמרי ברור, מה שידוע הוא כי הסינוסים מגדילים את שטח הפנים והאף ומקטינים את משקל עצמות הפנים, תוך שהם שומרים על חוזק העצם. בנוסף, הם גורמים לחימום האוויר שאנו נושמים, לפני כניסתו לריאות ומוסיפים תהודה לקול.

מהי בדיקת אנדוסקופיה של לוע האף

בדיקת אנדוסקופיה של לוע האף משמשת לאבחון של חלל הסינוסים, במקרים של חשש להימצאותם של פוליפים באזור האף, סביב פתחי הסינוסים, או היווצרותה של דלקת הסינוסים או כהכנה לקראת ניתוח סינוסים.
הבדיקה מתבצעת בעזרת מכשיר האנדוסקופ שהינו סיב אופטי קשיח, המוכנס אל תוך חלל האף. באמצעות האנדוסקופ ניתן לראות את חללי האף ואת הסינוסים הממוקמים מתחת לארובות העיניים.

לקראת בדיקת אנדוסקופיה

יש להצטייד התחיבות מתאימה מקופ"ח.
אין צורך להיות בצום.
ניתן לבוא עם מלווה.

במהלך בדיקת אנדוסקופיה

הבדיקה מבוצעת במרפאה על ידי רופא מומחה, תחת הרדמה מקומית של לוע האף. משך הבדיקה כרבע שעה.
לאחר ההרדמה, יחדיר הרופא, בעדינות, את האנדוסקופ אל תוך חלל האף.
במהלך הבדיקה ניתן לצרוב כלי דם מדממים, לקחת דגימת רקמה ולאבחן פוליפים ומחלות הקשורות לחלל הסינוס.
הבדיקה כרוכה באי נוחות קלה ובמהלכה תדרשו לשתף פעולה עם הרופא הבודק.

לאחר בדיקת אנדוסקופיה

לאחר הבדיקה תתבקשו להישאר במרפאה במשך כ-15 דקות, לשם השגחה.
חל איסור לקנח את האף למשך יומיים.
עם סיום הבדיקה תוכלו לקבל לידיכם את תוצאות הבדיקה וכן הנחיות והמלצות מפורטות להמשך הטיפול.

למידע נוסף על בדיקה אנדוסקופית של לוע האף

רקע

מערת האף מורכבת משני חללים - ימני ושמאלי, המופרדים על ידי מחיצה (ספטום). המחיצה בנויה משכבה גמישה בחזית האף, ושכבה גרמית דקה יותר בחלקה האחורי. במצבים בהם קיימת עקמומיות במחיצת האף, עלולה להיווצר חסימה חלקית או שלמה של כניסת האוויר דרך הנחיר שתגרום לבעיות קליניות, כגון: בעיות נשימה, דלקות סינוסים חוזרים,אי נוחות נשימתית עם תחושה של אף סתום ואף בעיות קוסמטיות. במצבים אלו, נשקל הצורך בניתוח מחיצת האף.

 

לפני הניתוח

יש להתחיל בצום (כולל שתיה) החל מחצות, בלילה שלפני הניתוח.
יום לפני הניתוח תוזמנו למרפאת אף אוזן וגרון לבדיקת רופא ורופא מרדים, וביצוע קבלה רפואית. לאחר מכן, תופנו למחלקת אף אוזן וגרון, שם תכירו את הצוות, תקבלו הדרכה לפני הניתוח ותבוצע קבלה סיעודית.

 

הניתוח

משך זמן ניתוח מחיצת האף, כולל הרדמה מקומית, הוא כשעה עד שעה וחצי.
במהלך הניתוח יבוצע יישור מחיצת האף על ידי כריתת החלקים הסחוסיים והגרמיים, אשר מפריעים לנשימה. במידת הצורך, מתבצעת גם כריתה של הקונכיות.
בסיום הניתוח יוכנסו טמפונים לכל נחיר לקיבוע המקום ועל מנת למנוע דימום.
שיניים תותבות, במידה וישנן, יוסרו בחדר הניתוח.
לאחר הבדיקה תועברו לחדר התעוררות להשגחה צמודה אחר לחץ דם, דופק נשימה ודימום מהאף. כשעתיים לאחר מכן, תועברו למחלקת אף אוזן וגרון, להמשך הטיפול.
בשל היותכם בצום, תקבלו עירוי דרך הווריד.

 

לאחר הניתוח


כשעתיים לאחר הגעתכם למחלקה יותר לכם לשתות מים קרים ואחר כך, גם לאכול אוכל פושר ורך. אסור בהחלט לשתות או לאכול אוכל חם.
אחרי שתייה ואכילת אוכל רך, יופסק מתן הנוזלים דרך הוריד ויותר לכם לרדת מן המיטה.
שחרור מבית החולים יתאפשר, על פי רוב, יומיים לאחר הניתוח.

 

טיפול בכאב


אחות המחלקה תעקוב אחר עוצמת הכאב והדימום באופן שוטף, ובהתאם לכך תקבלו תרופות נגד כאבים ויוחלפו התחבושות באף.

כיצד תנהגו בביתכם

כארבעה עד חמישה ימים לאחר הניתוח תוזמנו לביקורת במרפאת החוץ של הקריה הרפואית רמב"ם, שם יוצאו הטמפונים מן האף. זוהי פעולה שאינה כואבת, אך דורשת השגחה צמודה ושהיה קצרה במרפאה. לביקורת זו, אין צורך בהתחייבות.
אישור על חופשת מחלה, מיום אשפוזכם ועד ליום הביקורת במרפאה, יינתן לכם על ידי הרופא המטפל.
יש להימנע ממאמץ פיזי קשה עד הביקורת.
יש להמשיך ולאוכל מזון רך ופושר כשבוע לאחר הביקורת. חזרה לכלכלה רגילה תעשה בהדרגה, אולם יש להימנע מאכילת מאכלים חריפים.
יש להימנע מחשיפה לשמש כשבועיים לאחר ניתוח במחיצת האף.
במידה ויופיע דימום מהאף, יש להתייעץ עם רופא או אחות המחלקה.
 
למידע נוסף על ניתוח מחיצת האף

רקע

הסינוסים הם חללי אוויר גדולים, הנמצאים בתוך עצמות הפנים, מסביב לאף. ניתן לתארם כמערות גדולות בתוך העצם. תפקידן הוא, בין השאר, לחמם את האוויר שאנו נושמים לפני שהוא נכנס לריאות ולתת לקול צליל עם הד.
לכל אחד מאיתנו יש 4 זוגות סינוסים, המתחברים לחלל האף דרך פתחים קטנים.
 1. 'סינוסים פרונטליים' (Frontal sinuses) - מעל העיניים.
 2. 'סינוסים אתמואידיים' (Ethmoid sinuses) - מעל האף, בין העיניים. 
 3. 'סינוסים מקסילריים (Maxillary) – הלסת העליונה, משני צידי האף, תחת העיניים.
 4. 'סינוסים ספנואידיים' (Sphenoid) - בבסיס הגולגולת, מאחורי כל יתר מערות הסינוסים האחרות.

אנו נולדים רק עם שני זוגות סינוסים ה'מקסילרי' וה'אתמואידלי'. הסינוסים מתפתחים במהלך 20 השנה הראשונות לחיים ורק סביב גיל 20 תמה התפתחותם והם מגיעים לגודלם הבוגר.
 
בתוך מערות הפנים מתרחשת יצירה קבועה של נוזל צמיג, הקרוי 'מוקוס'. שערות עדינות, הנשלחות מתאים אחרים אל חלל המערה, נעות כל הזמן על מנת לסלק את המוקוס אל מחוץ למערת הפנים, לכוון חללי האף והלוע.
במצבים מסוימים, משתבש המנגנון של יצירת המוקוס והפרשתו. המוקוס שאינו מופרש כהלכה אל מחוץ למערת הפנים, מתחיל להצטבר במערה ואף עלול לחסום את הפתח שלה. מערת הפנים החסומה והגדושה במוקוס, מהווה מקום מצוין לצמיחת חיידקים והתפתחות דלקת (סינוסיטיס, לדוגמא).
 
בניתוח FESS, מנקים את חללי המערות ולעיתים, מבוצעים הליכים כירורגיים נוספים, שמטרתם לעצב מחדש את חלל האף, על מנת לאפשר זרימה טובה של אוויר.

 

לפני ניתוח אנדוסקופי

יש להתחיל בצום (כולל שתיה) החל מחצות, בלילה שלפני הניתוח
יום לפני הניתוח תוזמנו למרפאת אף אוזן גרון לבדיקת רופא, בדיקת מרדים וביצוע קבלה רפואית. לאחר מכן תופנו למחלקת אף אוזן וגרון, שם תכירו את הצוות, תקבלו הדרכה לפני ניתוח ותבוצע קבלה סיעודית.
במידה ותלונו במחלקה בערב שלפני הניתוח, תקבלו מהאחות תרופת הרגעה לשינה, בהתאם להמלצת המרדים.

 

במהלך ניתוח אנדוסקופי

משך ניתוח FESS, כולל ההרדמה, הוא כשעתיים. ההרדמה המומלצת בניתוח מסוג זה היא הרדמה כללית. אולם, לפני הניתוח ישוחח עימכם הרופא המרדים כדי להחליט, בשיתוף פעולה עימכם, על סוג ההרדמה המתאימה.
במהלך הניתוח יבוצע ניקוי של חלל הסינוסים ובמידת הצורך תילקח ביופסיה. כמו כן, על פי הצורך, יבוצעו כריתת פוליפים בחלל האף ויישור מחיצת האף.
בסיום התהליך יוכנסו טמפונים לשני הנחיריים על מנת לקבע את המקום ולמנוע דימום.
בסיום הניתוח תועברו לחדר התעוררות להשגחה צמודה אחר לחץ הדם, דופק, נשימה ודימום מהאף.

 

לאחר ניתוח אנדוסקופי

כשעתיים לאחר הגעתכם למחלקה יותר לכם לשתות מים קרים ולאכול אוכל פושר ורך, יופסק מתן הנוזלים דרך הוריד ויותר לכם לרדת מהמיטה.
אסור בהחלט לשתות או לאכול מאכלים חמים.
שחרור מן המחלקה יותר, על פי רוב, יומיים לאחר הניתוח

 

טיפול בכאב

אחיות מחלקת אף אוזן וגרון יעקבו אחר עוצמת הכאב וקצב הדימום מן האף ובהתאם תינתן תרופה נגד כאבים ויוחלפו התחבושות באף.

 

כיצד תנהגו בביתכם

כארבעה עד חמישה ימים לאחר שחרורכם, תוזמנו לביקורת במרפאת החוץ של הקריה הרפואית לבריאות האדם, רמב"ם, שם יוצאו הטמפונים מן האף. מדובר בפעולה שאינה כואבת, אך מצריכה השגחה צמודה ושהיה קצרה במרפאה. לביקורת זו, אין צורך בהתחייבות.
אישור על חופשת מחלה, מיום אשפוזכם ועד ליום הביקורת במרפאה, יינתן לכם על ידי הרופא המטפל.
יש להימנע ממאמץ פיזי קשה עד הביקורת.
יש להמשיך לאכול מזון רך ופושר כשבוע לאחר הביקורת. חזרה לכלכלה רגילה תעשה בהדרגה, אולם יש להימנע מאכילת מאכלים חריפים.
יש להימנע מחשיפה לשמש כשבועיים לאחר ניתוח סינוסים.
במידה ויופיע דימום מהאף, יש להתייעץ עם רופא או אחות המחלקה

למידע נוסף על ניתוח אנדוסקופי של חלל האף והסינוסים FESS

רקע

הסינוסים הם חדרים חלולים, בגדלים שונים, הממוקמים בין עצמות הגולגולת, באזור הפנים ומתנקזים אל האף.
בדומה לחלל האף, הסינוסים מרופדים בקרומים ריריים המורכבים מתאים יוצרי ריר וכן בריסים. הריר לוכד חלקי לכלוך הנכנסים עם האוויר, והריסים מעבירים אותם אל חלל האף. תפקיד הסינוסים אינו לגמרי ברור, מה שידוע הוא כי הסינוסים מגדילים את שטח הפנים והאף ומקטינים את משקל עצמות הפנים, תוך שהם שומרים על חוזק העצם. בנוסף, הם תורמים לחימום האוויר שאנו נושמים, לפני כניסתו לריאות ומוסיפים תהודה לקול.
שטיפת סינוסים נעשית כאשר הסינוס חסום וכאשר הטיפול בתרופות שפותחות את מעברי הסינוסים כגון תרסיס לאף ו/או אנטיביוטיקה, במהלך שבועיים או שלושה לא הביא לריפוי.
במקרים שכאלו בדרך כלל תחושו עדיין כאבי ראש וכאב מתחת, מעל או בתוך העיניים.
טיפול בשטיפת סינוס יעשה לאחר צילום רנטגן ובדיקת CT סינוסים, המאשרים את האבחנה.

 

לפני הטיפול

יש להצטייד בהתחייבות לאשפוז יום כירורגי מקופת החולים.
ניתן לבוא עם מלווה.
הכרחי להביא את צילום הסינוסים שנערך לכם.
מומלץ לאכול ארוחה קלה בבוקר.
תרופות קבועות ניתן ליטול לפי המלצת הרופא במרפאה.

 

במהלך הטיפול

שטיפת סינוסים אורכת כחצי שעה ומבוצעת תחת הרדמה מקומית, ע"י רופא אף, אוזן וגרון.
הרופא יחדיר בעדינות מחט מיוחדת דרך הנחיר או מעל השיניים, בצד בו הסינוס חסום. דרך המחט יוזרקו מי מלח פושרים לתוך הסינוס.
במהלך הטיפול תתבקשו לקנח את הנחיר בו מבוצעת השטיפה ולסגור את הנחיר השני בעזרת האצבע. הטיפול כרוך באי נוחות קלה ויידרש שיתוף פעולה מצידכם.


לאחר הטיפול

לאחר הטיפול תתבקשו להישאר במרפאת אף, אוזן וגרון לצורך השגחה, במשך כחצי שעה.
יתכנו כאבים באזור השטיפה וניתן להיעזר בתרופה נגד כאבים.

 

כיצד תנהגו בביתכם


לפני עזיבתכם את המרפאה תקבלו מכתב מהרופא הכולל הנחיות מפורטות לגבי המשך הטיפול.
במקרה של דימום מהאף ניתן לפנות לרופא המטפל או לחדר מיון.
אין לקנח את האף ומומלץ לנוח, ביום הטיפול.
למידע נוסף על שטיפת סינוסים