בדיקות וטיפולים
המרכז לגילוי מוקדם ומניעת סרטן

מחלת הסרטן הפכה להיות גורם התמותה מספר אחד בעולם המערבי, אף יותר ממחלות לב.
עם השנים ישנה עליה מתונה בתחלואה בסרטן, וירידה מתונה בתמותה בחלק מסוגי הסרטן עקב אבחון מוקדם, בדיקות גנטיות לסרטן ו ושיפור בטיפול. בחלק מסוגי הסרטן יש אפילו יכולת למנוע את התפתחותה.


האם אתם בסיכון לסרטן? התשובות כאן >>

בדיקת סקר תקופתית הינה כינוי מקובל לחבילת בדיקות גנטיות לסרטן כוללת שנעשית לצורך איתור מוקדם של מחלות לרבות בדיקה לגילוי סרטן. בדיקות אלה נערכות מתוך בריאות וצריכות להיות חלק מהשגרה, המטרה היא לאתר מוקדם מחלות שכיחות כמו סרטן, מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, ועוד על מנת למנוע סיבוכים בעתיד.

סרטן הוא שם כולל למחלות רבות המאופיינות בריבוי לא מבוקר של תאים, השונות זו מזו
בשכיחותן, בגיל הופעתן, בדרך הצגתן, בדרך אבחונן, ובמקרה של מחלה גם בטיפול ובצפי התגובה לטיפול.

סל הבדיקות המוצע לבדיקות לגילוי סרטן מיועד לאוכלוסייה בריאה, ולאנשים שחלו בעבר והבריאו מהמחלה. אוכלוסיית היעד כוללת אנשים בעלי גורמי סיכון כגון: גיל, גנטיקה, עישון, השמנת יתר, חשיפה לשמש או לחומרים כימיים, צריכת אלכוהול גבוהה, העדר פעילות גופנית וכו'.
בנוסף, הסל מיועד לבעלי סיפור משפחתי של סרטן, הנמצאים בסיכון לפתח את המחלה ולכן קיימת חשיבות רבה להיות במעקב רפואי ייעודי.

גילוי מוקדם של סרטן על סוגיו השונים אשר מתגלה בבדיקות גנטיות לסרטן, מפחית לעיתים את הצורך בטיפולים כימותרפיים משפר את איכות החיים ומוריד את אחוזי התמותה.

פירוט סל הבדיקות:

 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן חלל הפה – בדיקת חלל הפה על ידי רופא מומחה במרפאה לכירורגית פה ולסתות.
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן העור – בדיקה גופנית של נגעי עור על ידי רופא פלסטיקאי מומחה.
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת ומצבים טרום סרטניים – בדיקה על ידי רופא גסטרו מומחה בתחום זה.
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית - בדיקה רקטלית על ידי רופא אורולוג מומחה, ובדיקת דם ל - PSA בגברים מעל גיל 50 .
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן האשכים – בדיקה ידנית על ידי רופא אורולוג מומחה.
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד – בדיקה על ידי רופא כירורג שד מומחה, ובדיקת ממוגרפיה (מעל גיל 40).
 • בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם – בדיקה על ידי רופא גניקולוג מומחה, בדיקת אולטרסאונד ולקיחת משטח מצוואר הרחם (PAPS).
 •  ייעוץ אונקוגנטי- על ידי יועצת גנטית המתמחה בתחום הסרטן ואשר עוסקת בגנטיקה של תסמונות סרטן משפחתיות, ובמידת הצורך התערבות של רופא מומחה בגנטיקה.

בדיקות נוספות לנשים:

 • בדיקת שד: ע"י רופא כירורג מומחה וממוגרפיה: לנשים מעל גיל 50, או מעל גיל 40 לנשים עם רקע משפחתי של סרטן שד, לאחר ביצוע ממוגרפיה במידת הצורך תופנה הנבדקת לביצוע US שד.
 • בדיקת גניקולוג: ע"י רופא גניקולוג מומחה כולל משטח מצוואר הרחם (PAPS) ואולטרסאונד וגינאלי.

בדיקות נוספות לגברים:

 • בדיקת דם ל PSA - לגברים מעל גיל 50.   או גיל 40 לאוכלוסיה בסיכון גבוהה
 • בדיקת אורולוג מומחה – איתור גורמי סיכון לסרטן ערמונית ובדיקת ערמונית ואשכים.


הבהרות:

 • במידה ואובחן תהליך סרטני או טרום סרטני, יופנה הנבדק לייעוץ ראשוני אצל המומחה המתאים במחלקה הייעודית במרכז הרפואי שלנו לאחר תיאום מועד והשגת התחייבות.
 • יש לציין שהבדיקות אינן מבטיחות חסינות מסרטן, ואינן באות במקום בדיקת רופא המשפחה ובמקרה של הופעת סימנים חדשים. ומומלץ לחזור על הבדיקות מעת לעת כמקובל.
 • להבהיר כי הבדיקות מבוצעות במטרה לנסות לאתר ולאבחן גידול סרטני ככל שקיים וככל שניתן בשלב בו מבוצעת הבדיקה . להבהיר כי ישנם גידולים סרטנים, שלא ניתן בהכרח, לאתר בזמן ביצוע הבדיקה.
 • CT ריאות מופחת קרינה ופיענוח על ידי רדיולוג מומחה בתחום זה היינו בתוספת תשלום רק למי שנכלל בקבוצת הסיכון : הבדיקה מומלצת מגיל 50 למעשנים מעל 30 שנות קופסה ו/או לבעלי הפרעת נשימה חסימתית כתוצאה מעישון ו/או מעשנים בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה .


במקרה של תשובה לא תקינה, הבדיקה תכלול שיחת הסבר והמלצות להמשך ברור במרפאת כירורגית חזה ברמב"ם ללא תוספת תשלום.


לעמוד המרכז לגילוי מוקדם ומניעת סרטן >>

 

למידע נוסף על סל בדיקות לאבחון ומניעת סרטן

10 אחוז ממקרי הסרטן הינם על רקע גנטי תורשתי, לעומת זאת במחצית מהמקרים אין סיפור משפחתי מחשיד שיכול לנבא את הסיכוי להתפרצות המחלה.

לאבחנה הגנטית ואיתור מוטציה תורשתית המעלה סיכון לסרטן ישנה חשיבות גדולה באבחון מוקדם ומניעת סרטן בקרב המטופל ובני משפחתו. כן, יש מה לעשות!

בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית משמעותית המאפשרת לרצף בבת אחת את הגנים הקשורים בסרטן תורשתי בבדיקה אחת. שיטת זו קרויה NGS (Next Generation Sequencing)- " ריצוף מהדור הבא", ובאמצעותה ניתן בבדיקת דם או רוק לבצע סריקה בו זמנית של עשרות גנים בשאלה של נוכחות גורם גנטי תורשתי המעלה סיכון לסרטן כולל בדיקה של מצבים נדירים שלא יאותרו בבדיקות סטנדרטיות המבוצעות לרוב בקופות החולים.


 

גילוי מוקדם של סרטן מציל חיים!
קבעו בדיקה עוד היום במרכז לגילוי מוקדם של סרטן ברמב"ם

 

בדיקת הסקר הגנטי לסרטן תורשתי מוצעת לאנשים בריאים גם ללא סיפור אישי של סרטן.

בבדיקה המבוצעת באופן חד פעמי נבדקים 61 גנים הקשורים במצבים תורשתיים של סרטן עבורם פורסמו קווים מנחים והמלצות ספציפיות למעקב ומניעת סרטן כגון סרטן שד / שחלה וסרטן מעי תורשתיים. המלצות אלו שונות מההמלצות הניתנות לאוכלוסייה הכללית ויכולות להציל חיים!
ניתן לשלב את בדיקת הסקר הגנטי לסרטן תורשתי עם בדיקה נוספת רחבה יותר הסורקת 147 גנים הקשורים במצבים רפואיים עבורם ישנן המלצות רפואיות משמעותיות הנוגעות למעקב/ טיפול ו/או מניעה של מצבים שאינם קשורים לסרטן כגון מצבים של קרישיות יתר, מצבים הקשורים במחלות לב גנטיות, מחלת יתר כולסטרול משפחתית ועוד.

חשוב לדעת!

 • זמן לקבלת תוצאה כחודש עד חודש וחצי
 • הבדיקה הגנטית מבוצעת במעבדת INVITAE  בארה"ב (הדגימה נשלחת לשם מרמב"ם)
 • במצבים בהם יש היסטוריה אישית של סרטן מומלצת קודם פגישת יעוץ גנטי. במסגרת היעוץ תקבע הבדיקה המתאימה וכן שיחה מסכמת לאחר קבלת תוצאות הבירור.
 • במידה ומתקבלת תוצאה לא תקינה (נשאות למוטציה), התוצאה תימסר במסגרת פגישת יעוץ 
  במכון הגנטי. במידה והתוצאה תקינה, התוצאה תימסר בשיחה טלפונית עם יועצת גנטית.

מחיר בדיקת סקר

מסלול 61 גנים – 1950 ₪

מסלול 147 גנים-  2400 ₪

לקביעת תור יש לפנות למייל: [email protected]  או לטלפון 04-7772688

למידע נוסף על בדיקות סקר גנטיות לסרטן תורשתי