בדיקות וטיפולים
רפואת כאב

רקע


הזרקה אפידורלית של סטרואיד יכולה להקל על כאבים בצוואר, בגפה עליונה, בגב תחתון וברגל - אשר נגרמים כתוצאה מבצקת וגירוי דלקתי של עצבי עמוד השדרה.
בעת ההזרקה מוחדרת תערובת של סטרואיד(אנטי-דלקתי) ומים פיזיולוגיים(סייליין) לחלל האפידוראלי, באזור מוצא שורש העצב מתעלת העמוד השדרה. העצבים המגורים נשטפים בתערובת.


מטרת הטיפול


המטרה היא שיכוך כאב על מנת לאפשר למטופל לחזור לפעילות רגילה. במקרים רבים נמליץ על סדרה של טיפולים פיזיקליים, על מנת לסייע בחזרה לתפקוד תקין.

לפני הטיפול


בשלב הראשון יש להגיע לפגישה עם רופא ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, במהלכה יתקיים ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה. במידה ותימצא התאמה בין תלונות הנבדק לבין ממצאי הבדיקה, ימליץ הרופא על הטיפול ויקבע תור להזרקה ביחידה לשיכוך כאב.

מהלך הטיפול

ההזרקה מתבצעת ביחידה לשיכוך כאב. המטופל יתבקש לשכב על הצד בעת הפעולה.
לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה, הרופא יבצע חיטוי והרדמה מקומית של האזור. לאחר מכן תוזרק התרופה לתוך החלל האפידוראלי באזור המתאים. הפעולה אורכת כ 30 דקות סה"כ.
בד"כ במידה ומושגת הקלת כאב משמעותית לאחר ההזרקה הראשונה, אין צורך בהזרקה חוזרת.
הקלה בכאב יכולה להיות ארוכת טווח אך לעתים יש צורך לחזור על ההזרקה כעבור זמן.
למידע נוסף על הזרקה של סטרואיד לחלל האפידורלי

הטיפול ניתן ב:

רקע

שיטת הביופידבק (בעברית: משוב ביולוגי) משלבת גישות מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחסת אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.
זוהי גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למטופל ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים, אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית כגון: לחץ דם, נשימות, מתח שרירים ואף הרפיה רגשית.
השיטה מבוססת על שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת ומתוחכמת, המציגה בפני המטופל מידע שוטף על תהליכים ושינויים פיזיולוגיים המתחוללים בגופו. מידע זה - "המשוב", המוצג בזמן אמת, מאפשר למטופל ללמוד להשפיע על תהליכים אלה. בעקבות השינויים הפנימיים, מושג שינוי פיזיולוגי, רגשי, קוגניטיבי והתנהגותי.
טכניקת הביופידבק אינה חודרנית, ויישומה אינו כרוך בתופעות לוואי הקיימות לעיתים בטיפולים אחרים. שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית, המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לפתח שליטה ולהשפיע על בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו.

מטרת הטיפול

המטרה היא להשיג שיכוך כאב על ידי לימוד המטופל לשלוט בתהליכים ולווסת את השינויים הפנימיים ברמה הפיזיולוגית, הרגשית, הקוגניטיבית וההתנהגותית ובכך לאפשר למטופל להשיג שיפור בבריאות ובאיכות החיים ולשוב לפעילות רגילה ובמקרים מסוימים חזרה לטיפול פיזיקלי.

 

כיצד ניתן להגיע לטיפול


בשלב הראשון יש להגיע לפגישה עם רופא ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, במהלכה יתקיים ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה. במידה ותימצא התאמה בין תלונות הנבדק לבין ממצאי הבדיקה, ימליץ הרופא על הטיפול ויקבע תור.יתכן גם שהרופא ימליץ על צורך בטיפול רפואי אחר לפני או במקביל לטיפול בביופידבק.

 הטיפול

הביופידבק מבוסס על מדידה רציפה ומדויקת של שינויים קטנים בגוף תוך כדי התרחשותם. תוצאות המדידה הרציפה הזו הם למעשה "המשוב", המוצג למטופל בדרך ברורה וקלה להבנה. בדרך זו ניתן ללמוד לשנות את התהליכים ולהשפיע עליהם בזמן אמיתי, תוך כדי פעילות.
במהלך הטיפול מחברים מספר חיישנים המודדים תהליכים פיזיולוגיים, כגון: מתח שרירים, הזעה ונשימה. המטפל מלמד את החולה להפעיל את תהליכי המחשבה וההרפיה שלו ובכך להשיג שיפור בשיכוך כאב. כך ניתן לקבל מידע ברור ורציף על פעילות השרירים, דופק, הזעה, שינוי טמפרטורה, נשימה ודפוס גלי מוח. המחשב מתרגם את המידע הזה לצליל או לתמונה אשר יוכלו להיות מובנים למטופל וככל שהמשוב זה הוא מדויק, מיידי ומפורט דיו, המטופל מסוגל ללמוד מהר וטוב יותר.
הביופידבק מהווה עבור המטופל מקור מידע העוזר לו "לראות" ו"לשמוע" תהליכים גופניים להם אינו מודע בדרך כלל ושלגביהם אין לו משוב טבעי.

לדוגמא : כאשר המטופל מותח שריר או מרפה אותו, הוא יכול לקרוא את השינוי על מסך המחשב בזמן התהליך, לזהות אם הוא בכיוון הרצוי ובעצמה הרצויה. על ידי כך הוא לומד להשפיע על איכות הפעלת השרירים

 

חשוב לדעת


המטופל צריך להגיע לטיפולים בצורה סדירה, לאסוף מידע על הבעיות ועל השיפור שחל בהן ולתרגל בבית את מה שנלמד בפגישות
ביופידבק יעיל לטיפול בבעיות רבות:
  • כאבים כרוניים
  • יתר לחץ דם
  • בעיות הקשורות במתח כללי, פחדים והפרעות חרדה
  • כאבי ראש מסוגים שונים (מיגרנות, Tension headache )
  • תסמונת המעי הרגיז או "קיבה עצבנית" – IBS
  • קשיים בשינה
למידע נוסף על משוב ביופידבק

הטיפול ניתן ב:

רקע


המשאבה הספינלית נועדה לטיפול בחולים הסובלים מכאב כרוני (כגון: כאבי גב קשים לאחר ניתוחים, תסמונת כאב כרוני, כאבים על רקע פגיעה במערכת העצבים, כאבים על רקע מחלה ממארת והפרעות ספסטיות. המשאבות מושתלות לחולים, שלא הגיבו לטיפול מקובל אחר, ו/או צורכים כמויות גדולות של תרופות אופיאטיות

 

מטרת המשאבה

להעניק איכות חיים למטופל

כיצד זה עובד?


התרופות מוזלפות חלל עמוד השדרה ע"י צינורית היוצאת מהמשאבה המושתלת בדופן הבטן. המשאבה מזליפה בצורה קבועה את התרופה לנוזל חוט השדרה. יש משאבות מכאניות ואלקטרוניות. לכל סוג משאבה יתרונות וחסרונות והשיקול להשתלה יהיה רפואי. החולה מגיע אחת לכמה שבועות (תלוי בנפח המשאבה) למילוי ביחידה לשכוך כאב.

כיצד משתילים?


המטופל מוזמן לאישפוז של כמה ימים לצורך הזרקה של תרופות לחלל עמוד השדרה וזאת על מנת לקבוע את המינון המדויק הדרוש לצורך שיכוך כאב. בתום האישפוז לאחר שהוחלט על מינון המתאים וניבדק שאין רגישות לתרופה המטופל יקבל הזמנה להשתלה.
ההשתלה מתבצעת בחדר ניתוח בהרדמה כללית ולאחריה התאוששות של כיומיים במחלקה. המטופל משתחרר לביתו ומגיע למילוי המשאבה במרפאת הכאב
למידע נוסף על טיפול באמצעות משאבה לשיכוך כאב

הטיפול ניתן ב:

מהי חסימת סעיף העצב המדיאלי?
סעיפי העצב המדיאלי מעבירים את שדר הכאב ממפרקי הפאצט (המחברים בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה). המפרקים מספקים יציבות לעמוד השדרה ובו בזמן מאפשרים תנועתיות הן בכיפוף והן בתנועות פיתול. שינויים ניווניים מתרחשים לאחר שנים רבות בעקבות עומס על הגב. שינויים אלו, המכונים "ספונדילוזיס" עלולים לגרום לכאבים.
בחסימת סעיף העצב המדיאלי מוזרק חומר הרדמה מקומי (חומר מאלחש) בסמוך לעצב שליד מפרק הפאצט בעמוד השדרה.


מהי המטרה בחסימת סעיף העצב המדיאלי?
חסימת הסעיף המדיאלי הינה אמצעי איבחון בלבד .
באמצעות חומר אלחוש מקומי מרדימים את מפרקי הפאצט וכך ניתן לבדוק האם הכאבים מהם סובל המטופל אכן נובעים ממפרקים אלו. אם המטופל חש ירידה בכאבים לאחר תום הפעולה, הדבר יכול להעיד על כך שמפרקי הפאצט הם המקור או אחד ממקורות הכאב.
כתוצאה מפעולה זו אין צפי לשיכוך כאב לטווח ארוך. במקרה הצורך יתכן והמטופל יופנה לטיפול בגלי רדיו.
לפני הטיפול
רופא ביחידה לשיכוך כאב, רמב"ם, יקבל את המטופל, ולאחר ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה ימליץ על הטיפול. במידה ותמצא התאמה בין תלונות המטופל לבין ממצאי הבדיקה, יקבע תור להזרקה.
מהלך ההזרקה
ההזרקה מתבצעת במכון הרנטגן. המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה, באמצעות CT, הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק את התרופה ליד מפרק הפאצט. הפעולה אורכת כ 30 דקות בסה"כ .
למידע נוסף על חסימת סעיף העצב המדיאלי (חסימה של העצבים למפרקי הפאצט)

הטיפול ניתן ב:

רקע

מפרק הסקרו-איליק מהווה את אחד החיבורים החשובים בין האגן לבין עמוד השדרה. יכולים להתפתח שינויים ניווניים במפרק הגורמים לכאבים. בהזרקה זו מוחדרת תערובת של סטרואיד (אנטי-דלקתי) והרדמה מקומית (מאלחש מקומי) למפרק הסקרו-איליאק.

מטרת הטיפול


המטרה היא לשכך את הכאבים על מנת לאפשר למטופל לחזור לפעילות רגילה. במקרים רבים נמליץ על סדרה של טיפולים פיזיקליים על מנת לסייע בחזרה לתפקוד תקין.

 לפני הטיפול


רופא ביחידה לשיכוך כאב, רמב"ם, יקבל את המטופל, ולאחר ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה ימליץ על הטיפול. במידה ותמצא התאמה בין תלונות המטופל לבין ממצאי הבדיקה, יקבע תור להזרקה.

 מהלך הטיפול


ההזרקה מתבצעת במכון הרנטגן. בעת הפעולה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה, באמצעות CT, הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק את התרופה לתוך המפרק. הפעולה אורכת כ 30 דקות בסה"כ.
למידע נוסף על הזרקה למפרק הסקרו-איליאק SACRO- ILIAC JOINT INJECTION

הטיפול ניתן ב:

מהי הזרקה למפרק הפאצט?
מפרקי הפאצט מחברים בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה. הם מספקים יציבות לעמוד השדרה ובו בזמן מאפשרים תנועתיות הן בכיפוף והן בתנועות פיתול. שינויים ניווניים מתרחשים לאחר שנים רבות ובעקבות עומסים על הגב. שינויים אלו, המכונים "ספונדילוזיס" עלולים יכולים לגרום לכאבים. בהזרקה למפרק הפאצט מוזרקת תערובת של חומר הרדמה מקומי (חומר מאלחש), יחד עם סטרואיד (אנטי-דלקתי) לתוך מפרק הפאצט בעמוד השדרה

מהי המטרה בהזרקה למפרק הפאצט?
המטרה היא שיכוך כאב על מנת לאפשר למטופל חזרה לפעילות רגילה ובמקרים מסוימים חזרה לטיפול פיזיקאלי.

 מה קורה לפני הטיפול?
רופא ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, יקבל את המטופל, ולאחר ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה ימליץ על הטיפול. במידה ותמצא התאמה בין תלונות המטופל לבין ממצאי הבדיקה, יקבע תור להזרקה.

 מה קורה במהלך ההזרקה?
ההזרקה מתבצעת במכון הרנטגן. בעת ההזרקה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה, באמצעות CT, הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק את התרופה לתוך הפאצט. הפעולה אורכת כ 30 דקות בסה"כ.
למידע נוסף על הזרקה למפרק הפאצט -FACET JOINT INJECTION

הטיפול ניתן ב:

רקע – תסמונת כאב מיופציאלית


תסמונת כאב מיופציאלית (תכ"מ) מאופיינת ע"י כאב מקומי ומוקרן ממערכת השריר והשלד. התסמונת שכיחה ביותר, יכולה להופיע כמעט בכל שריר שלדי בגוף ומהווה סיבה משמעותית לתחלואה וירידה באיכות החיים.
פרט לכאבים, יכולה התכ"מ לגרום לרגישות מקומית, נוקשות בתנועה, הגבלה בטווחי התנועה ותופעות אוטונומיות מקומיות.
המאפיין החשוב ביותר בתסמונת הינו נקודת הדק (trigger point), המוגדרת כנקודה שבעת גירויה מתרחשת "ירייה" של כאב המתאים לתלונות החולה.
לתכ"מ יש השפעה כלכלית וחברתית עצומה ומעריכים כי 15% מן הביקורים אצל רופאי המשפחה נובעים מכאבים על רקע תכ"מ.

גירוי תוך שרירי IMS


גירוי תוך שרירי או IMS, הינה טכניקה טיפולית אשר מבוססת על הוכחות מדעיות . היא יעילה בטיפול בתסמונות כאב במערכת השריר והשלד הנגרמות על ידי קיצור כרוני של השרירים. השיטה, אשר פותחה על ידי ד"ר צ'אן גאן בשנות השבעים, נמצאת בשימוש נרחב בעולם.
IMS הינו הטיפול היעיל ביותר לכאב כרוני מיופציאלי.

 מטרת הטיפול


הקלה בכאבים ושיקום תפקודי אמיתי.

 לפני הטיפול


בשלב הראשון יש להגיע לפגישה ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, במהלכה יתקיים ראיון רפואי מדוקדק ובדיקה בדיקה רפואית קפדנית, שמטרתה לגלות את כל נקודות הטריגר והשרירים המעורבים בתהליך. לאחר מכן ימליץ הרופא על הטיפול ויקבע תור.
באופן טיפוסי החולה עובר טיפול אחד לשבוע ומקבל הדרכה לתרגילים ובמידת הצורך המלצות לשינוי אורח חיים. מספר הטיפולים מותנה בחומרת הבעיה, כפי שמאובחנת בהיסטוריה הרפואית ובבדיקה הפיזיקאלית.
התגובה לטיפול תלויה במספר גורמים כגון, המצב הבריאותי הכללי של החולה, צלקות מקומיות ואספקת דם.

 מהלך הטיפול


במהלך הטיפול מוחדרות מחטים עדינות לתוך השרירים המעורבים ומבוצע גירוי שרירי.
השימוש במחט דומה במקצת לתגובה העצבית המתרחשת לאחר הפעלת "פטישון החזרים" בידיים ורגליים: לאחר תגובה מהירה של כיווץ השריר, מתרחשת הרפיה והארכה של השריר. שחרור זה של השריר המקוצר מוביל להקלה בכאבים ושיקום תפקודי אמיתי. חולים רבים מפחיתים או מפסיקים לחלוטין את השימוש שלהם בתרופות וחוזרים לאורח חיים פעיל כבעבר.
למידע נוסף על גירוי תוך שרירי IMS – לטיפול בתסמונת כאב מיופציאלית (תכ"מ)

הטיפול ניתן ב:

רקע


אקופונקטורה (דיקור במחטים סיניות) היא שיטת טיפול קלאסית ברפואה הסינית, המבוססת על גירוי בנקודות שונות הנמצאות על פני הגוף, למטרות ריפוי, הקלת כאב, איזון ושיווי משקל.

במכון לרפואת כאב, השימוש העיקרי הינו כטיפול תומך ומשלים לטיפול הקונבנציונלי לחולים הסובלים מבעיות של כאב כרוני. על פי הרפואה הסינית מצב בריאותו של האדם תלוי באיזון בין יין ויאנג. אלו הם שני כוחות מנוגדים
ומשלימים. במפגש ביניהם נוצר ה- צ'י – סוג של אנרגיה וכוח חיים.
הצ'י מתפשט במרידיאנים שהם קווי אנרגיה בלתי נראים. קווים אלו מחברים בין הפנים לחוץ בתוך הגוף​

מהי מטרת הטיפול?הקלת כאב כרוני .


הדיקור הוכח כיעיל בטיפול בכאב לאחר פגיעות ספורט ובבעיות אורתופדיות שונות, כמו: כאבי גב. במכון לרפואת כאב האקופונקטורה משמשת לטיפול במגוון בעיות רפואיות וכתמיכה משלימה לרפואה הקונבנציונלית במגוון בעיות.

 

מה קורה לפני הטיפול?


הרופא המטפל מחליט ע"פי הבעיה הרפואית, היכן ישתמש במחטי הדיקור.
המחטים הינן דקות ביותר ואינן גורמות לכאב ודימום.

 

מה קורה במהלך הטיפול?


הטיפול מתבצע בשכיבה במיטה, למשך כחצי שעה.
בזמן זה המטופל שוכב במנוחה מכוסה בסדין, בחדר הטיפולים.

 לאחר הטיפול


בתום הטיפול מומלץ לשבת עוד כ- 10 דקות במנוחה ולשתות כוס מים. לטיפול אין תופעות לוואי.
לשאלות לפני, במהלך או לאחר הטיפול – אנא פנה לאחד מאנשי הצוות. כמו כן ניתן להתקשר לטלפון 047772633
עם סיום הטיפול יש לשבת עוד כ 10 דקות במנוחה ולשתות כוס מים.
למידע נוסף על אקופונקטורה (דיקור)

הטיפול ניתן ב:

רקע

בטיפול זה נעשה שימוש במחולל מיוחד היוצר זרם בתדר של גלי רדיו. הזרם עובר דרך מחט וגורם לחימום מקומי בקצה שלה. כאשר קצה המחט קרוב למפרקי הפאצט, החום שנוצר גורם להרס מקומי של רקמת העצבים המגיעים למפרק. כתוצאה מכך נוצרת הפרעה בתשדורת הכאב העצבי מהמפרקים לחוט השדרה, מה שמביא לשיכוך הכאב.

מטרת הטיפול

המטרה העיקרית היא להעניק שיכוך כאב לטווח ארוך ולאפשר חזרה לפעילות רגילה.
בנוסף, מעוניינים לאפשר חזרה לתוכנית טיפול פיזיקלי.
במידה והטיפול מצליח, ניתן להגיע לשיכוך כאב לשלושה חודשים עד 18 חודשים בד"כ.
לעתים העצבים משתקמים ולכן הטיפול אינו לתמיד.

 לפני הטיפול


בשלב הראשון יש להגיע לפגישה עם רופא ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, במהלכה יתקיים ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה. במידה ותימצא התאמה בין תלונות הנבדק לבין ממצאי הבדיקה, ימליץ הרופא על הטיפול ויקבע תור.

 

מהלך הטיפול


הטיפול בגלי רדיו מתבצע במכון הרנטגן. הפעולה מתבצעת בשכיבה על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה, באמצעות שיקוף, הרופא מבצע חיטוי והרדמה מקומית של האזור. לאחר מכן תוחדר המחט, תחת הנחיה של שיקוף, לאזור הפאצט. הרופא יוודא את המיקום המדויק על ידי גירוי חשמלי קטן, אשר יגרום למטופל לחוש זרם קטן או לחץ מקומי בגב. לאחר וידוא מדויק, המחט תחומם למשך כ 60-90 שניות. הפעולה אורכת כ- 45 דקות בסה"כ.
למידע נוסף על טיפול בגלי רדיו - RADIOFREQUENCY TREATMENTS

הטיפול ניתן ב:

הטיפול ניתן ברמב"ם. להנחיות ופרטים מלאים על הטיפול נא לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על אוסטיאופתיה

הטיפול ניתן ב: