משוב ביופידבק

רקע

שיטת הביופידבק (בעברית: משוב ביולוגי) משלבת גישות מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחסת אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.
זוהי גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למטופל ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים, אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית כגון: לחץ דם, נשימות, מתח שרירים ואף הרפיה רגשית.
השיטה מבוססת על שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת ומתוחכמת, המציגה בפני המטופל מידע שוטף על תהליכים ושינויים פיזיולוגיים המתחוללים בגופו. מידע זה - "המשוב", המוצג בזמן אמת, מאפשר למטופל ללמוד להשפיע על תהליכים אלה. בעקבות השינויים הפנימיים, מושג שינוי פיזיולוגי, רגשי, קוגניטיבי והתנהגותי.
טכניקת הביופידבק אינה חודרנית, ויישומה אינו כרוך בתופעות לוואי הקיימות לעיתים בטיפולים אחרים. שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית, המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לפתח שליטה ולהשפיע על בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו.

מטרת הטיפול

המטרה היא להשיג שיכוך כאב על ידי לימוד המטופל לשלוט בתהליכים ולווסת את השינויים הפנימיים ברמה הפיזיולוגית, הרגשית, הקוגניטיבית וההתנהגותית ובכך לאפשר למטופל להשיג שיפור בבריאות ובאיכות החיים ולשוב לפעילות רגילה ובמקרים מסוימים חזרה לטיפול פיזיקלי.

 

כיצד ניתן להגיע לטיפול


בשלב הראשון יש להגיע לפגישה עם רופא ביחידה לשיכוך כאב ברמב"ם, במהלכה יתקיים ראיון רפואי, בדיקה פיזיקלית והערכת בדיקות ההדמיה. במידה ותימצא התאמה בין תלונות הנבדק לבין ממצאי הבדיקה, ימליץ הרופא על הטיפול ויקבע תור.יתכן גם שהרופא ימליץ על צורך בטיפול רפואי אחר לפני או במקביל לטיפול בביופידבק.

 הטיפול

הביופידבק מבוסס על מדידה רציפה ומדויקת של שינויים קטנים בגוף תוך כדי התרחשותם. תוצאות המדידה הרציפה הזו הם למעשה "המשוב", המוצג למטופל בדרך ברורה וקלה להבנה. בדרך זו ניתן ללמוד לשנות את התהליכים ולהשפיע עליהם בזמן אמיתי, תוך כדי פעילות.
במהלך הטיפול מחברים מספר חיישנים המודדים תהליכים פיזיולוגיים, כגון: מתח שרירים, הזעה ונשימה. המטפל מלמד את החולה להפעיל את תהליכי המחשבה וההרפיה שלו ובכך להשיג שיפור בשיכוך כאב. כך ניתן לקבל מידע ברור ורציף על פעילות השרירים, דופק, הזעה, שינוי טמפרטורה, נשימה ודפוס גלי מוח. המחשב מתרגם את המידע הזה לצליל או לתמונה אשר יוכלו להיות מובנים למטופל וככל שהמשוב זה הוא מדויק, מיידי ומפורט דיו, המטופל מסוגל ללמוד מהר וטוב יותר.
הביופידבק מהווה עבור המטופל מקור מידע העוזר לו "לראות" ו"לשמוע" תהליכים גופניים להם אינו מודע בדרך כלל ושלגביהם אין לו משוב טבעי.

לדוגמא : כאשר המטופל מותח שריר או מרפה אותו, הוא יכול לקרוא את השינוי על מסך המחשב בזמן התהליך, לזהות אם הוא בכיוון הרצוי ובעצמה הרצויה. על ידי כך הוא לומד להשפיע על איכות הפעלת השרירים

 

חשוב לדעת


המטופל צריך להגיע לטיפולים בצורה סדירה, לאסוף מידע על הבעיות ועל השיפור שחל בהן ולתרגל בבית את מה שנלמד בפגישות
ביופידבק יעיל לטיפול בבעיות רבות:
  • כאבים כרוניים
  • יתר לחץ דם
  • בעיות הקשורות במתח כללי, פחדים והפרעות חרדה
  • כאבי ראש מסוגים שונים (מיגרנות, Tension headache )
  • תסמונת המעי הרגיז או "קיבה עצבנית" – IBS
  • קשיים בשינה

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - רפואת כאב

לחצו כאן לקביעת תור חדש, משלוח מסמכים למכון, בירור מועד תור, שינוי מועד תור, או שליחת הודעה למזכירות המכון.

לזימון תור למכון הכאב לחצו על "זימון תור /פנייה למכון" ותוכלו להעלות הפניה רפואית ומסמכים אחרים שברשותכם.

כל ההפניות עוברות מיון רפואי והתורים נקבעים לפי הקדימות הרפואית.

עם קבלת הפניה,ובמהלך הטיפול בה תקבלו עדכונים במייל ובמסרונים לנייד.