תוכנית לידה

תכנית הלידה באה לגשר בין הרצוי למצוי בין ציפיות ורצונות היולדת לבין נהלי בית החולים. מה שהיה עד לא מזמן בגדר רעיון מופרך, הפך כבר כמעט לסטנדרט בקרב היולדות. איך להכין תכנית לידה, מה אפשר לבקש, למה כדאי לשים לב ואיך להתכונן?
עבור אחוז לא מבוטל של יולדות, לידה 'טבעית', הנמנעת מהתערבות רפואית ככל הניתן, יוצרת חוויה בלתי נשכחת ומהווה מקור לגאווה ולתחושת סיפוק בקרב היולדת. אלא, שבתהליך הלידה, יש חשיבות רבה לכל שלב. כל פעולה הנעשית או הנמנעת וכל החלטה, רפואית או אחרת, היא בעלת משמעות רבה עבור היולדת. במטרה ליצור תיאום ציפיות בינן רצון היולדת לבין הצוות המטפל, יצרנו עבורך תכנית לידה, בה תוכלי לתכנן מראש כיצד את רואה את הלידה הקרבה ובאה, ומה הדברים החשובים עבורך. הצוות ברמב"ם ישמח להיענות לבקשות היולדת, כל עוד תישמר בטיחות היולדת והילוד.
 
מהי תכנית לידה?
תכנית לידה (Birth Plan) היא אוסף כתוב של בקשות, רצונות וציפיות לקראת הלידה המנוסחים ע"י היולדת, בד"כ בשיתוף בן זוגה, ומיועדים להגיע לידיעת הצוות המטפל עם ההגעה ללידה.
לרוב היולדות יש העדפות לגבי הדברים שצריכים להיעשות במהלך הלידה. תכנית הלידה באה להגדיר נושאים אלו. לדוגמה:
האם ברצונך להשתמש בשיכוך כאב, האם התכוננת ללידה על ידי עיסוי החיץ, האם ברצונך להימנע מזירוז לידה, האם ברצונך להניח את התינוק על גופך במגע עור לעור, מיד לאחר הלידה? האם את מעוניינת באפס הפרדה או ביות מלא / חלקי?
התכנית נועדה למעשה לעזור לצוות המטפל בך במהלך הלידה להכיר אותך טוב יותר, להבין אילו הכנות עשית לקראת הלידה ומהן הציפיות שלך ממנה.
לא מומלץ לתפוס את התכנית כחוברת הוראות והנחיות לצוות חדר הלידה, אלא יותר לכיוון של כלי לתיאום ציפיות, שמטרתו לקדם שיתוף פעולה עם הצוות לטובת התחשבות בצרכים וברצונות הייחודיים שלך, ולאפשר לך לידה בדרך שלך.
עוד חשוב לזכור, כי תכנית הלידה היא דינמית ופתוחה לשינויים, בהתאם להתפתחות הלידה.
 
אז איך להתכונן?
לקרוא, להתייעץ, לשאול ולברר עם עצמך מה חשוב לך מכל שפע הרעיונות והאפשרויות העומדים לרשותך. אם זו אינה הלידה הראשונה שלך, העלי שוב את סיפור הלידה או הלידות הקודמות שלך, היזכרי בדברים שעזרו לך ובדברים שהיית רוצה לשנות. היעזרי בסיפורי לידה של חברות ובנות משפחה, בספרים, באינטרנט, בקורס הכנה ללידה ובסיור בחדר הלידה.
 
חשוב מאוד:
להביא לחדר הלידה את תכנית הלידה שלך, במידה והכנת מראש.
לדון בתכנית עם הצוות שילווה אותך בלידה, כדי שיכיר את התוכנית ואת העדפותייך.
בטופס (ראי קישור)  קיים דף נפרד לטיפול בתינוק לאחר הלידה, שיימסר לצוות המטפל בילודים.
חשוב למלא גם אותו.


 

להורדת חוברת תוכנית לידה >