חדשות רמב"ם

​הדבר הבא בכירורגיה: ניתוח גדול דרך חתך אחד קטן

תאריך פרסום: 22/11/2015

שיטת ה"סינגל פורט" הגיעה לרמב"ם רק לפני כחודשיים, וכבר נעשה בה שימוש בשבעה ניתוחים. השיטה, אשר רמב"ם הוא היחיד בארץ שמבצע אותה, מאפשרת לנשים לעבור ניתוחים גדולים דרך חתך אחד קטן מתחת לטבור, עם פחות סיבוכים, זמן החלמה קצר יותר ומינימום צלקות

בתמונה: פרופ' לבנשטיין בפעולה. 
צילום: פיוטר פליטר. ​בתמונה: פרופ' לבנשטיין בפעולה. צילום: פיוטר פליטר. ​

שיטה חדישה, אשר מיושמת בארץ רק בקריה הרפואית רמב"ם, מאפשרת לראשונה ביצוע של ניתוחים רובוטיים מורכבים בנשים, דרך חתך אחד בלבד. עם כניסתה של השיטה לשימוש בביה"ח החיפאי, בוצעו בפרק זמן של כחודשיים ימים כבר שבעה ניתוחים באמצעות הגישה החדשה, שנחשבת למדויקת יותר ובעלת סיכון נמוך יותר לסיבוכים.

השיטה החדשה קרויה "סינגל פורט" (חתך בודד) והיא מיועדת לשימוש בניתוחים רובוטיים לכריתת רחם שחלות ותיקון רצפת האגן. הצורך בשיקום רצפת האגן הוא בעיה רפואית ממנה סובלות 30%-40% מהנשים, כמחצית מהן תעבורנה בסופו של דבר טיפול באמצעות ניתוח.

לדבריו של פרופ' ליאור לבנשטיין, סגן מנהל אגף נשים ברמב"ם, מנהל היחידה לגינקולוגיה ומי שהחל בביצוע ניתוחי ה"סינגל פורט", השיטה החדשה היא בבחינת בשורה לנשים רבות הזקוקות לפתרון לבעיה שכיחה: "כמעט כל אשה שלישית מעל גיל 40 סובלת מבעיות ברצפת האגן. במקרים רבים מדובר אף בנשים צעירות יותר. כיום ניתן להציע להן פתרון מדויק, פשוט יחסית, עם סיכון נמוך יותר לסיבוכים, פחות צלקות וזמן החלמה קצר יותר".

ניתוחים לשיקום רצפת האגן מבוצעים לרוב בעזרת אנדוסקופ (סיב אופטי שאל קצהו מחוברת מצלמה זעירה). את הסיב, כמו גם את כלי הניתוח, מחדיר הצוות הרפואי דרך מספר חתכים קטנים באזור הבטן. בניתוח החדש מבוצע ההליך דרך חתך בודד הממוקם באזור הטבור של המנותחת, והוא נעשה בעזרת רובוט ה"דה וינצ'י".

כאמור, שיטת הסינגל פורט מערבת גישה ניתוחית מתקדמת הדורשת מיומנות גבוהה של הצוות. לשם ביצוע הניתוחים הוכשר צוות ייעודי המלווה את המטופלות, עליו נמנים מלבד פרופ' לבנשטיין, ד"ר עמאד מטאנס, מתמחה באגף נשים ומיילדות ודניאל ויואט, האח האחראי על תחום כירורגיה לפרוסקופית ורובוטית ברמב"ם.

"הניתוח הזה נעשה עד כה במספר בודד של מרכזים רפואיים בעולם, כאשר רמב"ם הוא היחיד בארץ", מציין פרופ' לבנשטיין, "מדובר באתגר כירורגי לא פשוט, אך עבור המטופלת שלנו זו הרפואה הטובה ביותר שאנו יכולים להציע לה. צריך לזכור שרק לפני כמה שנים היו מבצעים ניתוחים כאלה עם חתכים גדולים בבטן המטופלת. היום אנחנו מדברים על חתך קטן בודד שכמעט לא ניתן לראותו. מעבר לאסתטיקה, יש כאן יתרונות רבים וציבור המנותחות בהחלט מבין זאת. המספרים מדברים בעד עצמם".