חדשות רמב"ם

יום האישה הבינלאומי 2015: יותר ממחצית עובדי רמב"ם הינן נשים

תאריך פרסום: 08/03/2015

לכבוד יום האישה הבינלאומי, אשר חל היום (יום ראשון, ה-8.3), הנה כמה נתונים אודות כח האדם הנשי בקרב צוות בית החולים הגדול בצפון

בתמונה: ד"ר מיכל מקל, מנהלת השירות 
לכירורגיה אנדוקרינית במערך הכירורגי 
ברמב"ם. 
צילום: אבשלום לוי.בתמונה: ד"ר מיכל מקל, מנהלת השירות לכירורגיה אנדוקרינית במערך הכירורגי ברמב"ם. צילום: אבשלום לוי.

​בקריה הרפואית רמב"ם עובדים כ-4,600 איש בסקטורים השונים. נכון לשנת 2015, נשים מהוות את כח העבודה הארי בקרב צוות בית החולים, כאשר מספרן עומד על 3,057, כ-66% מכלל כח האדם ברמב"ם.

מרבית הנשים העובדות ברמב"ם משתייכות לתחומי הסיעוד, האדמיניסטרציה והמשק, אך בשנים האחרונות נראה כי מספרן הולך וגדל גם בתחומים שהיו עד כה "גבריים" באופן מובהק.
בתחומי הניהול השונים בביה"ח למשל (מחלקות, יחידות, שירותים, לשכות וכד'), עומד מספרן של הנשים ברמב"ם על 128, מתוך כ-260, והן מהוות כמעט מחצית ממספר מנהלי התחומים השונים במרכז הרפואי (49.04%).

לדברי ד"ר מיכל מקל, מנהלת השירות לכירורגיה אנדוקרינית במערך הכירורגי ברמב"ם, למרות המגמה החיובית, יש עוד לאן לשאוף: "למרות שיותר ויותר נשים הולכות ללימודי רפואה, בתחומי הניהול הרפואי עדיין הנשים מהוות את המיעוט. גם בתחום הכירורגי שבו אני עוסקת, ישנן פחות נשים", אומרת ד"ר מקל, "בסופו של דבר מצופה מנשים ומגברים להשיג את אותן התוצאות, אך בו זמנית על הנשים מופעל יותר עומס, שכן במקביל לקריירה נטל המשפחה העיקרי מוטל עליהן. לתפקיד הכפול הזה יש השלכות בקידום", מסבירה ד"ר מקל, אם לשלושה ילדים, "כנראה שזו הסיבה שעדיין רואים פחות נשים מנהלות בתחומי הרפואה. יחד עם זאת אני מאמינה שכאשר נשים שמות מטרה לנגד עיניהן, הן יכולות לעשות הכל".

מרבית הנשים העובדות ברמב"ם הן נשים צעירות, הנמצאות בגילאי 30-50 (1,699 נשים בטווחי הגילאים הללו). קבוצת גילאים גדולה נוספת היא העשור הבא, בגילאי 50-60, עליה נמנות 303 נשים העובדות בביה"ח. מספר דומה של נשים בגילאי 20-30 מועסקות ברמב"ם, וביה"ח אף מעסיק מעל 300 נשים בנות 60-80. מרבית הנשים ברמב"ם הינן נשואות (2,128).

"רמב"ם הוא ארגון שיכול להוות דוגמא לשוויון הזדמנויות בכל הבט", אומרת ד"ר אסתי גולן, סגנית מנהל רמב"ם, "אני גאה לציין כי הנשים בבית החולים הן חלק משמעותי ביותר בשדרת הניהול וביתר תחומי העבודה, בכל המקצועות והסקטורים. אני בטוחה שהמגמה הזו רק תלך ותגדל בשנים הבאות".