חדשות רמב"ם

כולם חכמים: רביעייה נולדה ברמב"ם למשפחת חכם

תאריך פרסום: 06/04/2017

בפגיה בביה"ח "רות" לילדים שברמב"ם, שוהים ארבעה פגים – שני בנים ושתי בנות – כולם אחים אשר נולדו לפני כמה ימים לאהרון (32) ולהודיה (25) חכם מזיכרון יעקב.

​בתמונה: משפחת חכם וצוות הפגייה 
בביה"ח "רות" ברמב"ם, כפי שצולמו היום.
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.​בתמונה: משפחת חכם וצוות הפגייה בביה"ח "רות" ברמב"ם, כפי שצולמו היום. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.

משקלם של הפגים אשר נולדו לדברי ההורים הטריים באופן טבעי, נע בזמן לידתם בין 1.235 ק"ג בלבד ל-1.305 ק"ג ל"גדול" בין הארבעה. מאז הלידה התחזקו הארבעה, ומצבם יציב וטוב. הרביעייה נולדה במהלך השבוע ה- 29 להיריון, בניתוח קיסרי, כאשר בשבועות שקמו ללידה האם הטרייה הייתה מאושפזת במחלקת נשים ברמב"ם לצורך מעקב והשגחה. צירי הלידה החלו בשעות הערב, ומשום כך הוקפצו צוותים רפואיים על מנת לסייע בלידה המורכבת, ביניהם 15 אנשי צוות רפואי וסיעודי מהפגייה, חדר לידה, מחלקת נשים ויולדות.

פרופ' משנה רון בלוססקי, מנהל יחידת האולטרסאונד המיילדותי והגניקולוגי ברמב"ם ומי שהוביל את המהלך הניתוחי מסביר: "מדובר במקרה נדיר. הסיכוי ללידת רביעייה באופן טבעי עומד על 1:720,000 לידות, כאשר מקרים של טיפולי פוריות מעלים מעט את הסטטיסטיקה. המלצת הרופאים בדרך כלל במקרים של הריונות מרובי עוברים היא לבצע דילול, על מנת לצמצם את הסיכוי לסיבוכי פגות".

עבור משפחת חכם, הרצון לשמור על ארבעת הילודים היה עז. במהלך ההיריון הראשון שחוו, התפתח בעובר שהודיה נשאה אז מום שסיכן את חייה וחרף רצונם לשמור על התינוק, הם נאלצו לבסוף לסיים את ההיריון. "כשאיבדנו את התינוק היינו שבורים", אומרים השניים, "אבל כעת קיבלנו בחזרה פי ארבע. מדובר בתיקון של ממש ואנחנו מאושרים. לקראת חג הפסח זה סיפור של מסר עם תקווה לכולם". מלבד רביעיית הפגים שנולדה זה עתה, לבני הזוג פעוטה בת שנה וחודשיים.

כאמור, לידת רביעייה הינה מצב נדיר, אך בשנים האחרונות דווחו מספר מקרים אלה בישראל. לידת הרביעייה האחרונה שהייתה ברמב"ם אירעה בפברואר 2016. לפני כן נרשם מקרה נוסף בשנת 1988.

צפו בסיפור המרגש: ארבעה חכמים ברמב"ם
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.