חדשות רמב"ם

חבלות, עקיצת עקרב ומחלה מסתורית בקרב שחייניות: רמב"ם מסכם את אירועי המכביה

תאריך פרסום: 18/07/2017

עם נעילת משחקי המכבייה ה-20 היום (יום ג', ה-18.7), רופאי רמב"ם - המרכז הרפואי אשר ליווה את המשחקים בחיפה – מסכמים מבצע לוגיסטי מורכב במתן שירותי הרפואה למשתתפי אחד מאירועי הספורט הגדולים בעולם.

​דר' רועי אילוז
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם​דר' רועי אילוז צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם

במהלך השבועיים האחרונים, 70 מרופאי רמב"ם שהו בתורניות במגרשי התחרויות השונות בחיפה, כשהם משגיחים מקרוב אחר המתחרים והמלווים ומעניקים טיפול רפואי בשטח ובבית החולים. 57 ממשתתפי המכביה הגיעו למיון רמב"ם בעקבות פגיעות ופציעות שונות ומגוונות, שם קיבלו מענה רפואי כולל ורחב יותר, במסגרת "מסלול מהיר" שנפתח לטובת העניין בביה"ח, ובהמשך לעזרה הראשונה שקיבלו בשטח.

בין הפגיעות והפציעות השונות בהם טיפלו רופאי רמב"ם ניתן למנות בראש ובראשונה פציעות ספורט וחבלות שונות, לרבות נקעים, חתכים ושברים. בנוסף, מזג האוויר ששרר בתקופה האחרונה נתן את אותותיו גם בקרב משתתפי המכביה כאשר חלקם סבלו מהתייבשות ומכות חום. עוד טיפלו רופאי רמב"ם בזיהומים, עקיצת עקרב וצריבת מדוזה וכן בווירוסים עונתיים מהם סבלו מקצת המשתתפים.

אחד הסיפורים הרפואיים בהם נתקלו רופאי רמב"ם במסגרת ליווי האירוע היה תלונה של כמה שחייניות המתחרות במסגרת אחת מנבחרות השחייה, שהגיעו עם תלונות על שטפי דם לא מוסברים וכמעט זהים לכולן על הירכיים. הרופאים התלבטו אם מדובר בחבלות שנגרמו תוך כדי תחרות בבריכה, או בעקיצות, אך בירור מעמיק העלה הסבר מפתיע: כל בנות הנבחרת צוידו בבגדי ים עם מכנס ארוך יחסית עד הברך, אבל צמוד מאוד. הבנות שלא היו רגילות למכנס הארוך נהגו אחרי התחרות "לצבוט" את הבד הצמוד כדי לשחרר אותו מעט מהעור ופעולת הצביטה גרמה לכולן לנקודות כחולות ואדומות לא מוסברות.

"אחד מלקחי העבר של המכביות הקודמות הוביל להבנה שיש להקפיד הקפדה יתירה בתחום בריאות המשתתפים", אומרת ד"ר מיכל מקל, סגנית מנהל בית החולים שהייתה אחראית על מבצע הליווי הרפואי של המכביה העשרים, "הדבר נכון במיוחד כשמדובר בגילאי נוער. הבחירה לחבור לרמב"ם – בית החולים הגדול בצפון, שידוע כבית החולים עם הניסיון הרב ביותר בישראל בתחום הטראומה, הייתה נכונה והצוותים שלנו נרתמו למשימה בשמחה. עם נעילת משחקי המכביה, אני שמחה לסכם גם את הפעילות שלנו בהצלחה. היינו ערוכים לכל תסריט, אבל הכול עבר בשלום והרופאים שלנו גם נהנו מאוד מהתחרויות שעליהן השגיחו".

כאמור, המכביה הינה אחד מאירועי הספורט הגדולים בעולם, אחרי האולימפיאדה והאוניברסיאדה, עם עשרות אלפי ספורטאים המגיעים מ-80 מדינות, בני משפחותיהם, חברים ונספחים.
חיפה נבחרה להיות אחד משתי הערים המרכזיות המארחות את משחקי המכבייה לשנה זו, כאשר בעיר התחרו ושהו כ-4,000 בני נוער במסגרת אירועי מכביית הנוער בכפר נוער ספורטיבי שהוקם במיוחד עבור האירוע בדרום חיפה. הספורטאים התחרו במספר ענפי ספורט ובניהם, כדורגל, קטרגל, כדור סל, טניס, כדור עף לנוער, ג'ודו, קראטה, אופניים וכדורעף חופים לנוער. משחקי המכבייה, המתקיימת מטעם מכבי תנועה עולמית, אחת לארבע שנים מאז 1932, התקיימו במוקדים שונים ברחבי הארץ.

"אנו גאים לקחת חלק באירוע כה גדול", אומר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "משחקי מכביית הנוער הנערכים הם הזדמנות נהדרת עבור העיר חיפה ואנו שמחים לסייע ולהעמיד לרשות המשתתפים את הרופאים המצוינים שלנו".

צפו בוידאו: כיצד זה נראה דרך העיניים שלנו - המכביה ה-20
צילום ועריכה: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם