חדשות רמב"ם

עולים לכיתה א' ב.. בית החולים

תאריך פרסום: 01/09/2015

יותר משני מיליון תלמידים שבו הבוקר אל ספסל הלימודים והגנים, ביניהם רבים אשר עלו לכיתה א'. בכיתות בית החולים "רות" לילדים שברמב"ם החלו היום את הלימודים כמה עשרות תלמידים, זו הפעם הראשונה מאז עברו מחלקות האשפוז אל המבנה החדש. אל הכיתות הם הגיעו לבושים בפיג'מת בית החולים ובין טיפול לניתוח

בתמונה: כיתות הלימוד באונקולוגית ילדים ובכירורגית ילדים 
בביה"ח "רות" לילדים שברמב"ם. 
צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: כיתות הלימוד באונקולוגית ילדים ובכירורגית ילדים בביה"ח "רות" לילדים שברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר.

כיתות הלימוד בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, נפתחו הבוקר, והמתינו לקלוט את תלמידי מחלקות האשפוז אשר מגיעים מכל המגזרים, מכל שכבות הגילאים ומכל התרבויות. הכיתות – חמש במספר – ממוקמות במחלקות האשפוז השונות ומיועדות לתלמידים המגיעים מתקופות אשפוז ממושכות, כמו גם טיפולים כרוניים, אשפוז יום ועוד. "שנת הלימודים תשע"ו נפתחה בהצלחה ברמב"ם", ציינה אילנה לוי, מנהלת מרכז חינוכי ברכ"ה האחראי על כיתות הלימוד בביה"ח, "אנו צופים שנה טובה ופורייה לכל תלמידינו".

כאמור, ברמב"ם ישנן חמש כיתות לימוד, הממוקמות בילדים א', ב', במחלקה האונקולוגית, בכירורגית ילדים ובצמוד ליחידת הדיאליזה. הכיתות ערוכות לקלוט כ-100 ילדים, בגילאי 3-18 בחינוך הפורמלי ובגילאי 3-21 בחינוך המיוחד. צוות ההוראה הוא רב תרבותי ורב מקצועי, וכולל מורים, מטפלים, יועצת, רכז מחשבים, מורה לרובוטיקה ומדעים, בנות שירות, תרפיסטיות באומנות ועוד. "בכל כיתה יש צוות דובר שפות, מורות, תרפיסטיות ועוד, שקולטות את הילדים בכיתות הלימודים ומעבירות להם את החומר בשפת האם שלהם", אומרת לוי, "המורות יודעות להתאים את חומר הלימוד בהתאם ליכולתו ומצבו הרפואי של התלמיד. במקרה של ילדים אשר סובלים ממחלות כרוניות ומאושפזים למשך זמן ארוך ברמב"ם, המורות עובדות מול בית הספר במקום מגוריו של המטופל ובונות תוכנית לימודים לטווח ארוך, עם יעדים ומטרות, כדי לצמצם פערים להמשך לימודיו של המטופל, לכשישתחרר מבית החולים". במהלך השנה מפעיל צוות המרכז ברמב"ם יוזמות ייחודיות לתלמידיו, בניהן למידה בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל בירושלים ושיתופי פעולה עם תלמידי בתי הספר השייכים לקהילת רמב"ם: ליאובק, דרור ועליה.

מנתוני המרכז החינוכי ברכ"ה (בני ציון, רמב"ם וכרמל) עולה כי רבים מתלמידי כיתות הלימוד ברמב"ם מגיעים ממחוזות שונים: "אנו מקבלים תלמידים ממחוז חיפה, אך גם מצפון ומרכז", מסבירה לוי, "הטווח הוא רחב מאוד. ישנם תלמידים מעכו ועד נתניה, ואפילו מהרשות הפלסטינית וממדינות נוספות מהם מגיעים תיירי מרפא. כולם מתקבלים בשמחה".

לדבריה של אסתר לאופר, מורה בכיתת הלימוד בכירורגית ילדים, העובדה שמדובר בכיתה לא שגרתית, לא גורעת מההתרגשות הגדולה שמלווה את היום הראשון ללימודים: "פתחנו את הבוקר עם ארגון הכיתות לקראת יום הלימודים", מספרת לאופר, "קישטנו את הכיתות והמתנו לקבל את התלמידים. כולנו נרגשים".

תלמידי כיתות רמב"ם ביקשו לאחל לעצמם ולשאר התלמידים: "שנת לימודים טובה ומוצלחת, עם הישגים וציונים גבוהים".