חדשות רמב"ם

יום העיון לחולי סרטן ריאה התקיים במרכז הרפואי רמב"ם

תאריך פרסום: 02/02/2015

עשרות רבות של חולי סרטן ריאה ובני משפחותיהם הגיעו למרכז הרפואי רמב"ם ליום עיון בנושא סרטן ריאה, שהתקיים בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן ובתמיכת חברת התרופות רוש במסגרת הפרויקט החברתי רוש מושיטה יד, לשיפור איכות חייהם של החולים ובני משפחותיהם.

בתמונה: מאיר פורטל חולק את סיפורו ביום העיון. 
צילום: פיוטר פליטר.  ​בתמונה: מאיר פורטל חולק את סיפורו ביום העיון. צילום: פיוטר פליטר. ​

​​מאיר פורטל, 55, רגיל להגיע למרכז הרפואי רמב"ם: הוא עובד בו, אשתו גם כן עובדת בו. בשלוש השנים האחרונות הוא גם מטופל בו, לאחר שחלה בסרטן ריאה. ליום העיון הגיע מאיר לשאת דברים, לספר על החיים עם סרטן ריאה, על סדנת הציור ציוריאה שהתקיימה עבור חולות וחולי סרטן ריאה, שבסיומה הוצגו כל היצירות בתערוכה.

"המטרה הייתה תערוכה, אבל בחיים כמו בחיים – הדרך לתערוכה הייתה לא פחות חשובה", ציין מאיר והוסיף: "ציור מרגיע אותי, מנתק אותי מהמולת היום-יום הדי מורכבת שאני עובר, משכיח ממני את הצרות. התערוכה היא עבורכם. העבודה על התערוכה הוקדשה לנו, חולות וחולי סרטן הריאה".

יום העיון היה, כאמור, מגוון מאוד, וכלל הרצאות מפי בכירי האונקולוגים ברמב"ם, בהם: ד"ר מריאנה וולנר, מנהלת שירות סרטן הריאה, ד"ר עמית כץ שדיבר על האבחון והטיפול הכירורגי בסרטן ריאה. על הטיפול התרופתי והתרופות החדשות בתחום דברו פרופ' עבד אגבריה, מנהל מכון הכימותרפיה בביה"ח אסותא בחיפה וד"ר מור מושקוביץ, רופאה בכירה במערך האונקולוגי ברמב"ם. מיכל הברר-ברזלי, עובדת סוציאלית מהמרכז הרפואי, דברה על תקווה ומשמעות בהתמודדות עם מחלה.

בחודשים האחרונים החלה לפעול סדנא ייחודית במרכז הרפואי רמב"ם עבור חולות וחולי סרטן ריאה ועניינה "תרפיה נשימתית". הפיסיותרפיסט סער יהלומי, המנחה את הקבוצות, סיפר על הפרויקט ועל כלים פרקטיים נוספים להתמודדות עם קשיי סרטן הריאה, לרבות פעילויות גופניות מומלצות במיוחד.

את יום העיון חתם, כאמור, סיפורו האישי של מאיר פורטל, "כל יום אני הולך לעבודה, גם אם אני חלש, במיוחד אם אני חלש. כל כך קל ליפול למחשבות רעות כשיושבים בבית או כשלא עושים כלום. אז קודם כל אני קם והולך לעבוד, מדבר עם אנשים בעבודה, מתעסק עם מטלות שאין להן שום קשר לסרטן. זה חבל ההצלה שלי – בבריאות ובחולי."

ארגון יום העיון נעשה כאמור בסיוע האגודה למלחמה בסרטן וחברת רוש שגם מסייעת לחולי הריאה ברמב"ם ע"י פעילויות כמו סדנת פיזיותרפיה נשימתית, ועוד פעילויות.