חדשות רמב"ם

משרד הבריאות קבע: הפגייה ברמב"ם מהמצטיינות בארץ

תאריך פרסום: 14/11/2017

​הפגייה בבית החולים "רות" לילדים שבקריה הרפואית רמב"ם היא מהמצטיינות בישראל, כך עולה מנתוני משרד הבריאות אשר פורסמו הבוקר לרגל יום הפג הבינלאומי. דירוג הפגיות נעשה על ידי משרד הבריאות על פי חלוקה לפי גודלם של בתי החולים בארץ וכן על פי עמידה במדדים שונים אשר נבחנו בקפידה, בניהם הפחתת זיהומים, מניעת היפותרמיה והזנה בחלב אם.

בתמונה: פרופ' חבר קליני אמיר קוגלמן.
צילום: פיוטר פליטר. 
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. 

של קורס הטראומה הבינלאומי
צילום: פיוטר פליטר.

צילום: פיוטר פליטר
צילום: פיוטר פליטר. 

​בתמונה: ורד הראל
צילום: גלן ווילסון
צילום: פיוטר פליטר, דובבתמונה: פרופ' חבר קליני אמיר קוגלמן. צילום: פיוטר פליטר. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. של קורס הטראומה הבינלאומי צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר צילום: פיוטר פליטר. ​בתמונה: ורד הראל צילום: גלן ווילסון צילום: פיוטר פליטר, דוב

מבחינת הנתונים הללו עולה כי מבין בתי החולים הגדולים בישראל, רמב"ם נמנה על שלושת המצטיינים, לצד שניידר ושיבא. רמב"ם גם זכה לדירוג הגבוה ביותר בשיפור המדדים לשנת 2016-2017 אשר נבחנו על ידי משרד הבריאות בקרב בתי החולים הגדולים, לצד בית החולים שניידר.

"מדובר בנתונים משמחים שמשקפים את המאמץ הגדול שהושקע במחלקה שלנו", אומר פרופ' חבר קליני אמיר קוגלמן, מנהל הפגייה ברמב"ם, "הצלחנו להשיג ירידה גדולה בנושא הזיהומים ושמירה על חום הגוף של הפגים. כבית חולים על אנחנו קולטים תינוקות מורכבים הסובלים מפגות וכאלה שנולדו במועד וזקוקים לטיפולים כירורגים, לרבות ניתוחי לב ומוח, המגיעים אלנו גם מרמב"ם וגם מבתי חולים אחרים. שיתוף הפעולה המצוין שיש לנו עם מחלקות בכל האזור תורם גם הוא לאיכות הטיפול בפגים הללו. אין ספק שהדירוג הזה ממלא אותנו גאווה והתודה נתונה לצוות המחלקה, לקולגות שלנו בביה"ח "רות" ולהנהלת בית החולים".

מחלקת טיפול נמרץ ילודים ופגים (הפגייה) בביה"ח "רות" ברמב"ם נחשבת לאחת המתקדמות מסוגה בארץ. בפגייה ברמב"ם ישנם 30 מיטות אשפוז והיא משרתת כ-600 ילודים חולים ופגים מידי שנה, המגיעים מכל אזור הצפון, לרבות פגים אשר משקלם נמוך מ-750 גרם. בין מגוון הפעילויות המבוצעות במחלקה, תוך שימוש בטכנולוגיות ושיטות מתקדמות, יש גם כאלה הייחודיות לרמב"ם, כמו: ניתוחים נוירוכירורגיים, ניתוחי חזה ביילודים ותיקון מומי לב מולדים, בירור וטיפול במחלות מטבוליות ובמחלות נפרולוגיות מולדות ועוד. המחלקה מפעילה שירות ייחודי של מומחים, בעלי שם בתת-מקצועות רפואת הילדים והיא מספקת שירותי יעוץ למחלקות הילדים השונות וקולטת יילודים עם בעיות מורכבות, מכל בתי החולים בצפון הארץ. בנוסף, המחלקה מובילה פעילות מחקרית ענפה בנושאים שונים הקשורים לטיפול בפגים.

המחלקה החדשה, אשר נחנכה לפני כשנתיים ונבנתה כמחלקה ממוגנת על פי סטנדרטים מהמתקדמים ומהמחמירים שיש, מיועדת לשמש בעתות חירום, גם כמחלקת אשפוז לפגים מכל אזור חיפה ותוכל להכיל, בעת הצורך, יותר מ-100 פגים לפי תרחישי חירום שונים. מיגון המחלקה, הוא אחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה, אז נאלץ צוות הפגייה להעביר את הפגים אל קומה א' של "מאייר", בכדי להגן עליהם מפני התקפת הטילים הבלתי פוסקת על בית החולים.