חדשות רמב"ם

המרוץ לחיים: חייו של מרתוניסט ניצלו ברמב"ם, לאחר שלקה בשבץ מוחי

תאריך פרסום: 10/12/2018 07:00
יוסף שאינסקי, בן 47 מחיפה, היה כל חייו דוגמא ומופת לאורח חיים בריא. זה לא מנע ממנו לקבל שבץ מוחי שהעמיד אותו בסכנת מוות. בפעולה דרמטית, רופאי רמב"ם הצילו את חייו ובתוך ימים ספורים הוא שב לפעילות רגילה, ללא כל פגע
 
בתמונה: יוסף שאינסקי | צילום: אלבום תמונות פרטיבתמונה: יוסף שאינסקי | צילום: אלבום תמונות פרטי
כבר 20 שנה שיוסף שאינסקי מדלג מענף ספורט מאתגר אחד למשנהו. הוא רץ מרתונים, רוכב על אופנים בתחרויות ובתנאי שטח, עוסק בגלישת רוח ועוד ועוד, הכל כחלק מהרצון שלו לאמץ אורח חיים בריא וספורטיבי. לפני כשבוע ימים, במהלך הלילה, הרגיש כאבים בצווארו ובראשו, אבל כמי שרגיל להתמודד עם קשיים פיזיים, שאינסקי החליט להסתפק בכדור לכאב ראש וחזר לישון. למחרת בבוקר יצא למקום עבודתו בת"א כמתכנת כשהכאב חוזר לתקוף אותו מעת לעת. כשחזר לחיפה, בעודו יורד מהרכבת, הבחין בהתקהלות של אנשים מסביבו: "אני זוכר שהפלתי את הקורקינט וניסיתי להרים אותו, לא משהו חריג. אני חולה אפילפסיה ורגיל לתגובות מוזרות מהסובבים כאשר יש לי התקפים. הנחתי שמשהו דומה קרה גם אז", הוא משחזר, "אבל כנראה שמה שחשבתי שקורה ומה שקרה בפועל היו שני דברים שונים לחלוטין".
 
מעדויות בשטח מסתבר כי שאינסקי פיתח חולשה בצד שמאל של גופו ונפל. העוברים והשבים שמסביבו חשו לעזרתו והזמינו אמבולנס שפינה אותו אל ביה"ח רמב"ם, הנמצא בסמיכות למקום. כאשר הגיע אל מיון ביה"ח, נכנס אל מסלול בירור מהיר. ערנותה של הרופאה הנוירולוגית התורנית הובילה להמשך בירור עם חשד לשבץ מוחי, זאת למרות שמחלת האפילפסיה איתה שאינסקי מתמודד יכלה להוביל בקלות לאבחנה מוטעית. למזלו של שאינסקי, באותה השעה שהה בבית החולים כל הצוות המאבחן ומטפל בשבץ מוחי באמצעות צנתור, עקב המתנה למטופל נוסף שהיה אמור להגיע מבית חולים אחר. בתוך דקות ספורות כבר הגיעה אבחנה ברורה: שאינסקי סובל משבץ מוחי נרחב של כל ההמיספרה הימנית במוחו, עקב חסימה של קריש דם גדול במיוחד. זמן קצר לאחר מכן הוא כבר היה על מיטת הטיפולים בחדר הצנתורים, כאשר הצוות עובד כנגד השעון ומנסה להציל את חייו.
 
"מדובר במקרה מאתגר במיוחד", מסביר ד"ר איתן אברגל, מנהל יחידה נוירורדיולוגיה פולשנית (צנתורי מוח) ברמב"ם, אשר הוביל את הטיפול בשאינסקי, "לא ברור מדוע, אבל הוא פיתח קרע ספונטני בעורק התרדמה בצוואר (הקרוטיס), אשר מספק דם למוח. מדובר בסיבוך לא שכיח, אשר במקרה הזה גרם לקריש, שעלה לכיוון המוח והוביל לשבץ".
 
מול הצוות המטפל עמד אתגר כפול בבואם לבצע הליך עדין ומורכב של צנתור מוח לשליפת הקריש: האחד – הקרע בעורק, אשר נוצר באזור שהינו מפותל באופן טבעי, הקשה מאוד על המעבר של הכלים המשמשים לשליפת הקריש, והיה חשש ממשי לגרימת נזק נוספת במהלך הטיפול. השני – קריש הדם, שהיה חריג בגודלו, עלול היה להתפרק או להתחמק במהלך ניסיון השליפה ולהוביל להידרדרות במצבו של המטופל.
בתום הליך מותח, הצליח ד"ר אברגל לשלוף את הקריש, ללא כל גרימת נזק, ולסיים את הטיפול בהצלחה. למחרת היום שאינסקי כבר התאושש, כאשר פלג גופו השמאלי חזר לתפקוד מלא. יומיים לאחר מכן כבר שוחרר לביתו, ללא כל סימן מסגיר למה שאירע.
 
"אני עד עכשיו לא באמת מבין או מעכל את מה שקרה", מספר שאינסקי, "במשך שנים רבות חשבתי שאני חסין ובריא ודברים מהסוג הזה אף פעם לא הדאיגו אותי. רק בשבוע שעבר רצתי 50 ק"מ כדי לעמוד במכסת הריצות שהצבתי לעצמי. מה שחשוב זה שאני לא מוותר – זו תפיסת העולם שלי. בספורט, בהתמודדות עם האפילפסיה ובכלל בחיים. כרגע אני לוקח את הזמן ומתאושש. אשתי ביקשה להוריד פרופיל ולשמור על הבריאות", הוא מסכם בחיוך, "אז מעכשיו אמשיך לעסוק בספורט, אבל כנראה שלא אשתתף בקרוב במרתונים".
 
לדבריו של ד"ר אברגל, להצלחת הטיפול בשאינסקי חברו כמה גורמים: "הוא הגיע מהר אל בית החולים, טופל מהר ולזכותו עמדו נתונים טבעיים, כגון כושר טוב, גיל צעיר ומבנה העורקים שלו, שתרמו לתוצאות הטובות ולהתאוששות המהירה", הוא אומר ומדגיש, "כשרואים מטופל כזה מבינים שאף אחד לא חסין. רבע מחולי השבץ הם בני 65 ומטה. בניגוד לפרופיל שכולנו מכירים, שבץ יכול לתקוף גם צעירים ובריאים. אם ישנם סימנים מדאיגים, אם ישנו חשד, לא להסס. יש להתפנות מיד אל בית החולים ולעבור בירור. זה יכול להציל חיים".