חדשות רמב"ם

רמב"ם בוחן שת"פ לאבחון רפואי המבוסס על מאגר נתונים בינלאומי

תאריך פרסום: 23/01/2017

ב"מאונט סיני", שבניו-יורק, אחד מבתי החולים האוניברסיטאיים הידועים בעולם, פועלת מעבדת נתונים מקוונת בינלאומית למטרות אבחון מהיר של מחלות. לאחרונה התקיימה פגישה ברמב"ם, ביוזמת לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, במטרה לקדם שיתוף פעולה ישראלי במחקר

בתמונה: נציגי רמב"ם ופרופ' דאדלי בפגישה.
צילום: לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון. 
הדמיה: מושלי אלדר​ אדריכליםבתמונה: נציגי רמב"ם ופרופ' דאדלי בפגישה. צילום: לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון. הדמיה: מושלי אלדר​ אדריכלים

פרופ' ג'ואל דאדלי, מנהל המחקר בבית החולים "מאונט סיני" בניו יורק, מבתי החולים המתקדמים והמובילים בעולם, הגיע לאחרונה לחיפה במסגרת כנס של הטכניון שעסק ברפואת העתיד. פרופ' דאדלי עומד בראש מכון ייחודי, GENERATION HEALTH-CARE INSTITUTE NEXT, העוסק בטיפול הרפואי העתידי, הכולל את המחקר הגנטי של החולים.

במהלך ביקורו בחיפה יזמה לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון ביקור של פרופ' דאדלי במרכז הרפואי רמב"ם, כדי להביא לשיתוף פעולה בין מחלקת המחקר של מאונט סיני לבין מחלקת המחקר והפיתוח ברמב"ם. בפגישה השתתפו מנהל בית החולים רמב"ם פרופ' רפי ביאר, ד"ר חגית בריס-פלדמן, מנהלת המכון הגנטי ברמב"ם, עו"ד רוניה רובינשטיין, מנהלת היחידה לקידום מחקר ברמב"ם וד"ר נדב בן חיים, מנהל חברת "רמב"ם מד-טק", חברת הפיתוח העסקי של בית החולים "רמב"ם". פרופ' דאדלי הציג בפניהם את הפרויקט הייחודי שהוא עומד בראשו: שינוי מקיף באבחון ובטיפול בחולים. החולה המגיע למרכז הרפואי מטופל לא רק בהקשר של תלונתו הראשונית. הוא מתחבר לחיישנים המקושרים למערכות הגוף השונות, כולל המערכת הגנטית. ניתוח הנתונים נעשה על בסיס מאגר הנתונים הגנטיים של החולה ובהסתמך על מאגרי נתונים על מחלות וחולים בעולם. במקום לנסות לאתר את גורם התלונה הרפואית בביקורים אצל רופאים מדיסציפלינות שונות, הליך האורך ימים ושבועות, מקבל החולה איתור, איבחון והמלצת טיפול תוך שעות אחדות.

מעבדה כזו, ראשונה בעולם, כבר פועלת במחלקת המחקר של מאונט סיני. מנהל המרכז הרפואי רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, ומנהלת המכון הגנטי, ד"ר חגית בריס-פלדמן, גילו עניין ורצון להיות חלק מהמחקר הבינלאומי בנושא זה, וכעת מתנהלים מגעים בין הגופים לקידום הנושא.

הקריה הרפואית רמב"ם תרמה ותורמת רבות למדע הרפואה בישראל, וחוקריה הביאו לתגליות בקנה המידה עולמי. תכנית המחקר ברמב"ם כוללת מגוון רחב של תחומים קליניים ומתאפיינת בגישה אינטגרטיבית, בין-תחומית, לפתרון בעיות קליניות, כאשר הנהלת רמב"ם מעודדת פעילות מחקרית ענפה, לצד חשיבה חדשנית ויזמות בקרב כלל עובדי בית החולים.

בין התשתיות בהם רמב"ם מקדם את פעילותו המחקרית ועידוד חדשנות רפואית, ניתן למנות את המכון למחקר רפואי ברמב"ם (Clinical Research Institute at Rambam (CRIR, חברת רמב"ם מד-טק, השותפות בחממת MindUp, שיתופי פעולה עם גורמים מובילים בארץ ובעולם והתוכנית להקמת מגדל התגליות יחד עם אוניברסיטת חיפה והטכניון, בקמפוס המערבי של בית החולים.

משה צוריך, עוזר לנשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון, שליווה את פרופ' דאדלי, ציין כי לשכת המסחר תשמח להיות חלק משיתוף הפעולה, ולתרום להצלחתו בכל דרך, לא רק כדי לקדם את חברת רמב"ם מד-טק, החברה בלשכת המסחר, אלא כחלק בלתי נפרד ממעורבות הלשכה בחיי הקהילה.