חדשות רמב"ם

פסגת הרמב"ם ה-10: ועידה מדעית מלהיבה וערב גאלה נוצץ

תאריך פרסום: 28/05/2019 18:00
אירועי פסגת הרמב"ם עמדו השנה בסימן "הדבר הבא" בעולם הרפואה : שיתופי הפעולה האקדמיים והטכנולוגיים המתגבשים בין בתי חולים מובילים ובין מוסדות מחקריים וחברות טכנולוגיה
בתמונה (מימין לשמאל): ד"ר אסתי גולן, עו"ד אדם אמריך, אריאלה ורטהיימר, ליאורה עופר, איתן ורטהיימרבתמונה (מימין לשמאל): ד"ר אסתי גולן, עו"ד אדם אמריך, אריאלה ורטהיימר, ליאורה עופר, איתן ורטהיימר
אירועי "פסגת הרמב"ם" לשנת 2019 נפתחו השבוע ביום א' (26.5.19), והוקדשו לתחום החדשנות בעולם הבריאות והרפואה. "פסגת רמב"ם",  הכנס הבינלאומי השנתי של בית  החולים, מתקיים משנת  2010, ושם דגש על התחומים בהם משתלבים רפואה, טכנולוגיה ואנושיות. באירוע לקחו חלק מאות מידידי רמב"ם בארץ ובעולם ומומחים מובילים בתחומי הרפואה, התעשייה והכלכלה, מהארץ ומחו"ל.
 
אירועי הפסגה החלו ביום א' בסיור חגיגי של אורחי הפסגה וזוכי אות הרמב"ם בתערוכה "יד על הדופק" במוזיאון העיר חיפה בשדרות בן גוריון – התערוכה המתארת את התפתחות בית החולים ב 80 השנים האחרונות, בהדרכתו של דר' צבי בן ישי – לשעבר, סגן מנהל בית החולים רמב"ם. מהמוזיאון עברו המוזמנים לקבלת פנים חגיגית במלון "קולוני" במושבה הגרמנית.
יומה השני של פסגת הרמב"ם נפתח ביום שני השבוע עם ועידת בריאות המחר - הוועידה המדעית אשר הוקדשה השנה לחדשנות ברפואה. בפתח הוועידה, שאותה הנחתה ד"ר מיכל מקל, סגנית מנהל בית החולים, בירכו נחשון צוק, סגן ראש העיר אשר דיבר על מחויבות העירייה לצמצם את התחלואה בעיר ועל התפקיד שיש לרמב"ם בשיתוף פעולה בתחום זה. פרופ' רון רובין, נשיא האוניברסיטה, בירך, הציג את חזון המולטיברסיטה ואמר שלאוניברסיטה יש כיום סדרה של שיתופי פעולה עם מוסדות שונים בתחום החקר הימי, התכנון הסביבתי, ועוד. ואף ציין כי הוא רואה בשיתוף הפעולה של האוניברסיטה ורמב"ם בהקמת מגדל תגליות הבריאות ע"ש הלמסלי  את גולת הכותרת בשת"פ של האוניברסיטה עם גורם חיצוני.
 
כיאה למפגש שעוקב אחרי ההתפתחויות והחדשנות, ההרצאות בוועידה הוצגו השנה במתכונת שונה של הרצאות קצרות וממצות בנוסח הרצאות "TED". כך למשל  הציג פרופ' נעים שחאדה מבכירי החוקרים בתחום הסוכרת בישראל את החידושים במלחמה במגפת הסכרת, ד"ר אייל פרוכטר מנהל הפסיכיאטריה ברמב"ם, דיבר על הלם קרב והדרכים החדשניות לטפל בפוסט טראומה והגר ברוך, סגנית מנהלת הסיעוד בשאלות השפעתה של החדשנות על הרפואה, המכשור הרפואי והטיפול בחולים.
 
פרופ' אירית בן אהרון מנהלת מרכז הסרטן ברמב"ם, ד"ר יובן גפן מנהל המעבדה המיקרוביולוגית ודר מלינה פיטשני מנהלת המרכז לחקר המיקרוביום עסקו בהרצאות שלהם בשאלת הביוטכנולוגיה והחידושים בטיפול במחלות שונות. פרופ' מרסל מחלוף – דיקנית הפקולטה להנדסת ביו-טכנולוגיה ומזון מהטכניון, ופרופ' לויד מינור, דיקאן בית הספר לרפואה באניברסיטת סטנפורד הידועה,  שני חוקרים אורחים בכירים, הלהיבו את הקהל עם פתיחת צוהר להתפתחויות האחרונות בחדשנות רפואית בעולם. פרופ' מינור אף הזכיר בפתח דבריו את שיתוף הפעולה המתגבש בין רמב"ם לאוניברסיטת סטנפורד, והסביר למאזינים שאנו בעידן חדש שבו חברות ענק טכנולוגיות  חודרות לרפואה ולמערכות הבריאות בכל העולם, וכי הדרך לאפשר זאת לחברות אלו, וזה גם האתגר של מערכת הבריאות, היא למצוא דרך לאספקת מידע. "אנו חייבים לפעול להסרת חסמים בפני העברת מידע לאותן חברות טכנולוגיה שבאות לשפר את הרפואה", אמר פרופ' מינור.  ההרצאות הקצרות הסתיימו עם הרצאתם של ד"ר רועי אטלס, מנכ"ל חברת הייזום של רמב"ם – מד –טק, ד"ר אורן פלדמן ממיון ילדים ומרגלית סמואל מנהלת המכון לריפוי בעיסוק.   את הוועידה המדעית נעל פאנל בנושא חדשנות שהנחה פרופ' רפי ביאר, המנהל הפורש של רמב"ם, בהשתתפות ד"ר מיקי הלברטל – מנהל בית החולים , והחוקרים פרופ' מינור, פרופ' קרל סקורצקי, פרופ' יהודה חוברס , ד"ר רות פרץ, מנהלת הסיעוד גילה היימס ופרופ' אלון וולף מהטכניון. פרופ וולף חידש וסיפר כי באולימפיאדה הקרובה או זו שאחריה תבחן אפשרות לתת לאתלטים לבלוע "גלולה חכמה" שתבצע ניטור למצב הגוף של המתחרה ותספק מידע על ביצועיו וחלילה אם הוא בסכנה למאמץ יתר.
 
את אירועי "פסגת הרמב"ם" חתם ערב הגאלה המסורתי של רמב"ם. מאות מאורחי האירוע הנוצץ,  הגיעו  אל אודיטוריום ספנסר בבית החולים, החל מהשעה שבע וחצי בערב כדי לקחת חלק בקבלת הפנים שקדמה לטכס חלוקת עיטורי הרמב"ם לשנה זו – כבוד לו זכו ארבעה אישים.
את פני האורחים קיבלו חברי הנהלת רמב"ם – מנהל בית החולים  ד"ר מיקי הלברטל, סגניוד"ר מיכל מקל וד"ר אבי ויסמן  ומר ניסים חיים, ד"ר אסתי גולן, מנהלת מחלקת פיתוח וגיוס משאבי חוץ, גילה היימס, מנהלת הסיעוד,  וכמובן -  פרופ' רפי ביאר ,  המנהל הפורש של רמב"ם שמשמש כיום כנשיא אגודות הידידים העולמיות של רמב"ם וניצל  חופשה קצרה מהשבתון שלו בארה"ב  על מנת להתייצב בפסגה.
 
בקהל מגוון של רבים מידידי בית החולים בארץ ובעולם נכחו ידידי ותורמי רמב"ם מזה שנים רבות:  איתן ורטהיימר ורעייתו אריאלה, ישראל (שרי) גרדינגר – נשיא אגודת ידידי רמב"ם ומבעלי תיאטראות ישראל ורעייתו נעמי, ליאורה עופר, גד זאבי, בכירי חברת "ישקר",  פרופ' דניאל הרשקוביץ -נציב שרות המדינה,  אפי ואלי גולדהר, סמי ניאגו , אליאס טנוס , דר' אבי גולדברג - מנהל בית חולים כרמל, דר' ארז און - מנהל בית חולים פוריה, נשיא הטכניון  פרופ' פרץ לביא, עו"ד מיקי קומיסר, ניר גלבוע , פרופ' דן שכטמן  אבי אבקסיס,  בני משפחת יוסף פישמן ,  עוזיה גליל מאבות ההיי-טק הישראלי, לוי גרצברג – מייסד ענקית הטכנולוגיה "צורן", הגב'  מרי ברר, נשיאת אגודת הידידים של רמב"ם בארה"ב  ורעייתו של  יו"ר דירקטוריון חברת "טבע" סול ברר,  פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית חיפה. את האולם גדשו כמובן גם מנהלי המחלקות הבכירים של בית החולים.
 
ערב הגאלה נפתח בדברי ברכה של  ד"ר מיקי הלברטל – מנהל ביה"ח,  שהודה שהוא מתרגש מערב הגאלה הראשון שהוא חווה כמנהל. ד"ר הלברטל חלק עם המשתתפים את העובדה כי הוא למעשה מנהל רמב"ם הראשון שעשה את כל ההכשרה וההתפתחות הרפואית שלו ברמב"ם – משלב לימודי רפואה, ועד ניהול בית החולים. לאחר שהודה לכל התורמים שאפשרו את ההתפתחות המואצת של בית החולים בעשור האחרון, אמר ד"ר הלברטל שרמב"ם לא היה מגיע להישגים רפואיים ומחקריים כה מרשימים ללא הצוות המסור מכל המגזרים ששותפים בעשיה. 
על ההוצאה לפועל של ערב הגאלה המושקע היו אחראים מחלקת השיווק של רמב"ם עם חברת ההפקה והתוכן "ט'ינק", בניהולה של אורלי רחמים. האירוע , שאותו הנחתהאשת הטלוויזיה לינוי בר גפן  כלל שימוש בגימיקים חדשניים כמו הקרנה מהממת חושים של תכנים ואנימציה על גוף רקדנים. גולת הכותרת  של הערב, שנעלה את האירוע באופן סוער הייתה הופעה מקפיצה של להקת "שלווה" שזכתה לתשואות סוערות.
 
גולת הכותרת של ערב הגאלה היה טכס חלוקת עיטור הרמב"ם 2019,  והוא ניתן כהוקרה לאישים שתרמו לפיתוח המדע, הרפואה והחברה בישראל ובעולם או תרמו לפיתוח בית החולים רמב"ם.
 
הזוכה הראשון היה פרופ' קרל סקורצקי  מבכירי החוקרים בתחום הנפרולוגיה והגנטיקה  בישראל, שמשנת  2005 היה סגן מנהל ברמב"ם ומנהל המחלקה למחקר רפואי ופיתוח.  בשנת 2018 מונה פרופ' סקורצקי לדיקן בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת.
הזוכה הבא שהוכרז היה פרופ' לויד ב.מינור , דיקאן בית הספר לרפואה בסטנפורד, מומחה להפרעות איזון באוזן הפנימית , שהוביל את הפיתוח והיישום של מודל חדשני לחקר הסרטן ולטיפול בחולה בבית הספר לרפואה בסטנפורד והשיק מיזם בנושא נתונים ביו-רפואיים מדעיים על מנת לנצל את כוחם של "נתונים גדולים". פרופ מינור מוביל כעת מהלך של שיתוף פעולה עתידי בין סטנפורד לרמב"ם ביחד עם הנהלת רמב"ם.
 
הזוכה השלישי באות הרמב"ם הוא אלברט פרנק (ורעייתו פטרישיה) ,כהוקרה על מחויבותם לעם היהודי, על תמיכתם הגדולה בישראל, שמתבטאת בהקמת תכנית !IMPACT המספקת מלגות לחיילי צה"ל ובהערכה רבה על תמיכתם במחלקה ההמטולוגית ובהקמת קרן המלגות לנפרולוגיה ע"ש משפחת פרנק בקמפוס רמב"ם.  פרנק שנולד בשיקגו בשנת 1927 , בן לאחד
מראשוני השוטרים היהודיים בעיר, החל בפעילות פילנתרופית למען מדינת ישראל מיד אחרי מלחמת העולם השנייה בה שירת כחייל אמריקאי.  כאמור, בני הזוג היו ממקימי קרן IMPACT בשנת 2002 . לפני הענקת הפרס עלתה לבמה צעירה , עולה חדשה לשעבר מדרום אמריקה, שסיפרה כיצד בתום השירות הצבאי סייעה לה המלגה של משפחת פרנק ללמוד ולהשלים תואר. סיפורה ריגש את הקהל מאוד. משפחת פרנק הודיעה כי תמשיך ותתמוך ברמב"ם וכי היא מעמידה תרומה של מאות אלפי דולרים למחלקה הנפרולוגית בבית החולים.
 
הזוכה הרביעי באות הרמב"ם הוא יעקב הרפז,  מנכ"ל "ישקר", חברה שמלווה ותומכת שנים ארוכות ברמב"ם. מי שהציג את פועלו של הרפז בפני הקהל בערב הגאלה היה לא אחר מאיתן ורטהיימר, שמשפחתו הקימה את מפעל ישקר שבשנת 2006 נמכר לוורן באפט. ורטהיימר סיפר סיפור לא מוכר על הרפז,  שמעיד לדבריו יותר מכל על אופיו – על כך שבמלחמת יום כיפור, למרות שנפצע בעצמו, הוא חילץ והציל חייל פצוע אחר תחת אש, וקיבל את אות המופת.