חדשות רמב"ם

יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים 2021

תאריך פרסום: 25/11/2021 11:30

המחלקה לעבודה סוציאלית בקריה רפואית רמב"ם בשיתוף הועדה המוסדית למניעת אלימות כלפי נשים, הציגה קמפיין עוצמתי שנועד להגביר את המודעות לגל האלימות נגד נשים, תופעה פסולה הגואה בחברה הישראלית

בתמונה: המיצג, קיר החתימה וההזדהות. צילום: דוברות הקריה הרפואית רמב"םבתמונה: המיצג, קיר החתימה וההזדהות. צילום: דוברות הקריה הרפואית רמב"ם

המחלקה לעבודה סוציאלית בקריה הרפואית רמב"ם מציינת את יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים במגוון פעילויות ברחבי בית החולים ובמרחב המקוון, במטרה לשים סוף לגל האלימות המופנה כלפי נשים בישראל.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי בבתי החולים אותרו במהלך שנת 2020 כ-1,679 נשים בגילאי 19 ומעלה נפגעות אלימות, ובמוסדות הבריאות בקהילה אותרו 3,018 נשים נוספות.

צוות המחלקה לעבודה סוציאלית אסף את הנתונים לקראת יום המודעות ומצא כי בשנת 2020 הגיעו למלר"ד (המחלקה לרפואה דחופה) ברמב"ם 84 נפגעות, בעוד שהשנה הגיעו עד סוף אוקטובר כ-115 נשים. מדובר בעלייה של 136% במספר הנשים ביחס לשנה שעברה. נדגיש כי הנתונים המדוברים נאספו עד סוף חודש אוקטובר השנה, כך שבפועל מדובר בנתונים גבוהים יותר במציאות.

גם השנה צוות המחלקה לקח חלק פעיל וצילם סרטון, לטובת הגברת המודעות, במטרה להזכיר לצוותים הרפואיים, הסיעודיים והמערך התומך, את החשיבות שבאיתור נשים הסובלות מאלימות ובפרט בתוך מערכת הבריאות, לאור הגעתן עם בעיות רפואיות הנגרמות כתוצאה מהאלימות שהנפגעות חוות.
במסגרת הסרטון העובדות הסוציאליות שיתפו את הצופים במקרים אנונימיים אליהן נחשפו במסגרת עבודתן המורכבת>>

אירועי יום המודעות החלו בתחילת השבוע עם הרצאתו המרתקת של ניר אלימלך, אחיה של ענת אלימלך ז"ל, הדוגמנית והשחקנית שנרצחה על ידי בן זוגה. ניר, שהגיע לבית החולים, העביר בפני עובדי ועובדות הקריה הרפואית, את הרצאתו העוסקת בבעיית האלימות, זיהוי נורות אזהרה במערכת יחסים זוגית אלימה, תוך שילוב סיפורה של ענת ז"ל. במהלך יום חמישי הוצבו דוכנים לממכר מאפים וסופגניות לקראת חג החנוכה, מאפים שנתרמו על ידי קונדטוריית "שמו" ומאפיית "אגמי", כאשר כל ההכנסות מוקדשות – כמדיי שנה – למקלטים לנשים מוכות. עוד במסגרת הפעילות חולקו חומרי הסברה לעוברים והשבים לזיהוי ואיתור נשים נפגעות אלימות, כאשר שיא האירוע הינו מיצג דומם המורכב מערימת נעליים אדומות, מיצג המוקדש כל כולו לזכר הנרצחות בשנת 2021 ומיזם חתימות והטבעת כף יד של עובדי המרכז הרפואי, הנרתמים למאבק במניעת אלימות כלפי נשים.

עו"ס שגית זאבי, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית בקריה הרפואית רמב"ם מסבירה כי אחת ההתפתחויות החשובות בתחום האלימות היא ההבנה של נשים ושל החברה בכלל, שגם שליטה כלכלית, אלימות מילולית ורגשית הן פוגעניות. מנתונים שפרסם לאחרונה משרד הרווחה והביטחון החברתי עולה כי באופן כללי ישנה עלייה בדיווחים על מקרי האלימות במשפחה. מתחילת שנת 2021 ועד לחודש אוקטובר, הגיעו אל מוקד 118 שמפעיל משרד הרווחה כ-7,977 פניות בנושא אלימות במשפחה ומדובר בעלייה של 10% לעומת אלו שהתקבלו בתקופה המקבילה אשתקד. מתוך כלל הפניות למוקד 118 השנה, 4,382 היו בנוגע לאלימות כלפי אישה במערכת זוגית וההערכה היא שהעלייה נובעת מהדיון הציבורי הער בנושא האלימות כלפי נשים, שסוקר בשנה האחרונה.

המיצג, קיר החתימה וההזדהות יחד עם נציגי הנהלת בית החולים רמב"ם והמחלקה לעבודה סוציאלית. קרדיט: דוברות הקריה הרפואית רמב"ם

שגית מציינת כי "המשימה של העובדים הסוציאליים במרכז הרפואי היא המשך הנגשת המידע והגברת המודעות בקרב הצוותים הרפואיים. לדבריה, ככל שהמודעות תהיה גבוהה יותר, כך יתאפשר לאתר ולתת טיפול מותאם לאותן נפגעות וכי חשוב להבין שהמפגש שלנו עם נפגעי אלימות במשפחה יכול להיות קריטי ומציל חיים.