חדשות רמב"ם

רופאים מעזה עברו השתלמות של כמה ימים ברמב"ם

תאריך פרסום: 22/02/2016

בביה"ח הגדול בצפון פועל מרכז לשת"פ ישראלי-פלשתינאי, חלק מחזונו ותרומתו של הנדבן סנדי וייל. מלבד טיפול בילדים מהרשות ומעזה, תורם צוות ביה"ח החיפאי מניסיונו ומדריך את הצוותים המטפלים בילדים הללו בערי מגוריהם. כך קרה שרופאים מעזה פגשו את מטופליהם ברמב"ם, והופתעו לגלות שהמציאות הישראלית שונה ממה שחשבו...

בתמונה: פרופ' משנה דניאלה מגן, מנהלת נפרולוגית ילדים ברמב"ם 
וד"ר מהדי טרביה, אח אחראי ביחידת דיאליזה ילדים בביה"ח, 
יחד עם הרופאים העזתים. צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: פרופ' משנה דניאלה מגן, מנהלת נפרולוגית ילדים ברמב"ם וד"ר מהדי טרביה, אח אחראי ביחידת דיאליזה ילדים בביה"ח, יחד עם הרופאים העזתים. צילום: פיוטר פליטר.

שני רופאים ורופאה אחת מבתי חולים בעזה, המתמחים בנפרולוגיה התארחו לאחרונה, למשך מספר ימים, בבית החולים רמב"ם. הרופאים, המשמשים בתפקידים בכירים בבתי החולים "אלרנטיסי" ו"אלנסר" בעזה, ועוסקים בעיקר בתחום אי-ספיקת כליות אצל ילדים ומבוגרים, באו לרמב"ם כדי להשתלם בטכנולוגיות ובשיטות טיפול חדשות.

ברמב"ם החלו להיקלט בשנתיים האחרונות יותר ויותר ילדים עזתים הסובלים מאי ספיקת כליות קשה, שלא ניתן לטפל בהם בעיר הולדתם. רמב"ם הפך להיות בית החולים המועדף להפניית ילדים חולים במחלות כליה עבור הרשות הפלשתינית, שמשלמת עבור הטיפולים, זאת למרות שמשרדי הרשות יושבים ברמאללה ולמרות שרמב"ם רחוק יחסית מרצועת עזה.

היוזמה להזמנת הרופאים העזתים באה ממנהלת מחלקת נפרולוגיה בבית החולים "רות" לילדים שברמב"ם, פרופ' משנה דניאלה מגן, כדי לשפר את המשך הטיפול בילדים אחרי שהם חוזרים מטיפול בבית החולים החיפאי לרצועת עזה.

הביקור כלל מפגשים עם הצוות הרפואי והסיעודי במחלקה. כמו כן נפגשו הרופאים עם ד"ר רן שטיינברג, מנהל כירורגית ילדים ברמב"ם, שביצע בשנים האחרונות מספר ניתוחי השתלת כליה לילדים מעזה, ועם פרופ' קרל סקורצקי, חוקר בעל שם עולמי בתחום הנפרולוגיה שחוקר את הקשר הגנטי של מחלקות כליה.

חלק חשוב מהביקור הוקדש להיכרות עם הטכנולוגיות המובילות בתחום דיאליזת הילדים, כדי שהרופאים יוכלו לאמץ אותן בעזה להמשך טיפול. החלק המרגש בביקור היה כשהרופאים מעזה פגשו את המטופלים שלהם, ילדים שחלקם שוהים שבועות ארוכים בישראל. הרופאים התפלאו לגלות שיש עירוב מלא באשפוז בין ילדים ישראלים וילדים פלשתינאים. "לפני שנתיים, כאשר חנכנו את בית החולים רות לילדים, חנכנו גם מרכז לשיתוף פעולה ישראלי פלשתיני", מסביר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "המרכז הוקם כחלק מתרומה נדיבה מאוד של יהודי אמריקאי יקר בשם סנדי וייל שתרם את הקמת המחלקה האונקולוגית לילדים, וביקש שרמב"ם ייקח על עצמו הפצת ידע רפואי מתקדם בקרב השכנים שלנו, כאמצעי לקידום השלום. השתלמות כזו של רופאים מעזה, היא התגשמות החזון של סנדי וייל".