חדשות רמב"ם

מחקר ראשון מסוגו חושף את סכנות ספורט גלישת-העפיפונים

תאריך פרסום: 20/01/2015

גולשי העפיפונים (קייט סרפינג) הם קהילה הולכת וגדלה בישראל, המונה כיום כמה אלפים של משוגעים לדבר. מחקר ראשון מסוגו בארץ, סקר את פעילותם לאורך עשור ומצא כי באוויר ובים, טמונות אותן הסכנות כמו ביבשה, ובאחוזים גבוהים. נתוני המחקר מצביעים על כך שהגולשים לא מתמגנים כצורך וסובלים מפציעות שדומות למקרי טראומה של תאונות דרכים ונפילה מגובה, יותר מאשר פציעות כתוצאה מספורט מים

בתמונה: אילוסטרציה של ניתוח.
צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם.בתמונה: אילוסטרציה של ניתוח. צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם.

​​רבים מגולשי העפיפונים בישראל יצאו בימים האחרונים אל הים, כדי לנצל את מזג האוויר הסוער לגלישת אקסטרים. הספורט, שמונה מיליוני מעריצים בעולם ואף הפך לענף תחרותי באולימפיאדה הקרובה, עדיין נמצא בחיתוליו בארץ. אולם, לא רק בחורף: הגולשים יוצאים לשטח לאורך כל השנה ומחפשים אתרים טובים לגלישה. אחד ממוקדי הגלישה הידועים בישראל, נמצא באזור חיפה, הודות למבנה הייחודי של החוף מול הר הכרמל והרוחות שנוצרות בגינו. בשל אופיו האקסטרימי של ענף הספורט, הוא טומן בחובו פוטנציאל גדול לפציעות שונות לגולשים. מחקר מקיף, ראשון מסוגו בארץ, אסף נתוני פציעות בקרב עשרות גולשים במהלך השנים 2002-2013, וחושף לראשונה את השלכות העיסוק בגלישת עפיפונים מבחינה פיזית.

את המחקר ביצעו חוקרי רמב"ם, ד"ר פבל קוטלרסקי, ד"ר ירון ברקוביץ וד"ר יניב קרן מהמערך האורתופדי ברמב"ם, יחד עם ד"ר שחר גרונר מהמערך הכירורגי בביה"ח, ובשיתוף עם פרופ' קובי פלג ראש מכון גרטנר, המרכז הלאומי לחקר טראומה ורפואה דחופה, אשר סייע באיסוף הנתונים.

מהנתונים עולה כי הספורט האתגרי כבר גבה את חייהם של שני גולשים ישראליים בשנים האחרונות. מלבד שני המקרים הללו, ישנם אחוזי פציעות גבוהים בקרב הגולשים, חלקן מורכבות וקשות. טעות לחשוב שמכיוון שמדובר בספורט ימי, הדבר המסוכן ביותר שהוא טומן בחובו היא טביעה. מתוך כמות המשיבים: 17% סבלו מפציעות ראש, 15% מפציעות חזה, 68% מפציעות אורתופדיות מגוונות ועשרה אחוזים מפציעות שונות ואחרות.

איסוף הנתונים נעשה בקרב גולשי עפיפונים, שנענו לקריאה אינטרנטית לדווח על פציעות שאירעו במהלך עיסוקם בספורט. נתונים נוספים נאספו על ידי מכון גרטנר, המקבל דווחים אודות מקרי פציעה קשים שאושפזו בבתי החולים בארץ. מהנתונים עולה כי הספורט האתגרי כבר גבה את חייהם של שני גולשים ישראליים בשנים האחרונות. מלבד שני המקרים הללו, ישנם אחוזי פציעות גבוהים בקרב הגולשים, חלקן מורכבות וקשות. לפי הנתונים שנאספו: 17% סבלו מפציעות ראש, 15% מפציעות חזה, 68% מפציעות אורתופדיות מגוונות ועשרה אחוזים מפציעות שונות ואחרות. יש לציין כי רוב הפציעות הינן פציעות אורתופדיות, ומתוכן כמעט מחצית ערבו שברים באזורי גוף שונים, ובעיקר בגפיים התחתונות.

לדבריו של ד"ר יניב קרן, אחד החוקרים, אופיין של פציעות הספורט דומה לזה של מקרי טראומה כגון תאונות דרכים: "הגולשים מדווחים על פציעות ושברים המזכירים חבלות טראומה, כמו אלו שאנו רואים במקרים של תאונה או נפילה מגובה", הוא מסביר, "כאשר עוסקים בספורט ללא הגנה ראויה או בתנאים מורכבים למדי, הסיכויים להיפצע עולים, ובפרט הסיכויים לפציעה קשה".

החוקרים מסבירים כי מהיקף הפציעות וסוגן, כפי שמשתקף במחקר, נראה כי הגולשים הישראלים נוטים לעסוק בגלישת עפיפונים מבלי להגן על עצמם. מלבד המחקר הישראלי, נעשו בעולם עוד שישה מחקרים בלבד בתחום זה, אשר מצביעים גם הם על כך שהגולשים אינם משתמשים באביזרי בטיחות בזמן הגלישה, נתון אשר מגביר משמעותית את הסיכוי לפציעות קשות בקרב הגולשים. "מצאנו דיווחים שהגיעו מהחילוץ האווירי של קייפטאון בדרום אפריקה, ולפיהם בשנה מסוימת נמדדו 30 חילוצים מלב ים", אומר ד"ר קוטלרסקי, הנמנה על החוקרים, ומוסיף, "אך מה שמפתיע יותר הוא העובדה שאך אף אחד מהגולשים שחולצו, לא חבש קסדה. מדובר בספורט אשר עלול לסכן חיים, ולמרות זאת – זו התוצאה. בתקופת החורף, כאשר הרוחות מנשבות והגולשים יוצאים לחופים, אנחנו מפצירים בכם: התמגנו. זה יכול להציל את חייכם".