חדשות רמב"ם

שנתיים אחרי תאונת מנהרות הכרמל, הפצועה הקשה פגשה ברמב"ם את הצוות שהציל את חייה

תאריך פרסום: 28/08/2018

סגירת מעגל מרגשת: צוות מחלקת טיפול נמרץ כללי ברמב"ם רגיל להתמודד עם מטופלים קשים ומורכבים ולעיתים קרובות גם רואה אותם מתאוששים, אך הבוקר (יום ב', ה-27.8) ההתרגשות במחלקה הייתה גדולה במיוחד – נטלי בן משה, אחת הפצועות הקשות ביותר מהתאונה הקטלנית במנהרות הכרמל, הגיעה יחד עם הוריה לבקר את הצוות שהציל את חייה לפני כשנתיים.

בתמונה: נטלי בן משה וד"ר ירון בר-לביא.
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. 
בתמונה: נטלי בן משה וד"ר ירון בר-לביא. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.

ב-21.4.16 אירעה התאונה הקטלנית במנהרות הכרמל, כשאוטובוס סטה מנתיבו והתנגש בעוצמה בדופן אחת המנהרות. כתוצאה מכך נפצעו 54 מנוסעי האוטובוס, יותר מעשרה מהם באורח קשה, ביניהם – נערה בת 17 שנפטרה כתוצאה מפציעותיה. אחת הנוסעות, נטלי בן משה, בת 25 בזמן התאונה מקרית אתא, הובהלה לרמב"ם כשהיא סובלת מפציעות ראש קשה ופגיעות רב מערכתיות ולחייה נשקפת סכנה.

עוד באותו היום עברה בן משה ניתוח מורכב בראשה, והועברה להמשך טיפול במחלקה לטיפול נמרץ כללי, שם שהתה במשך שלושה חודשים כשהצוות נלחם על חייה. "זה אחד המקרים הזכורים לנו ביותר", משחזר ד"ר ירון בר-לביא, מנהל מחלקת טיפול נמרץ כללי ברמב"ם, "היא סבלה מפציעות קשות ומורכבות, עברה הרבה ניתוחים והייתה במשך זמן רב בסכנת חיים. הצוות עשה כל מה שניתן כדי להציל אותה. ההורים נתנו בנו ביטחון מלא ואמון טוטאלי ובסופו של דבר נטלי יצאה מכלל סכנה".

בתום חודשי האשפוז הארוכים יצאה בן משה אל שיקום ארוך ומפרך בבית לוינשטיין, תהליך אשר אותו היא ממשיכה עד היום בעזרתם של גורמים אחרים. במשך כל הזמן הזה שמעה סיפורים ועדויות על הצוות שהציל את חייה בזמן ששכבה מחוסרת הכרה ותכננה בסופו של תהליך, כשתעמוד על רגליה, לשוב למחלקה ולומר להם באופן אישי – תודה.

הבוקר, קצת לפני ראש השנה, הגיע הרגע. כשהיא מלווה בהוריה הגיעה בן משה אל רמב"ם ופגשה את האנשים שמאחורי הסיפורים: "שמעתי כל כך הרבה על מה שהיה מהמשפחה ומהחברים וזה גרם לי להעריך", היא מספרת, "רציתי לומר תודה לכל מי שעזר לי בדרך שלי. היה לי חשוב לחכות לרגע הנכון. המפגש עם ד"ר בר-לביא היה מרגש מאוד. הוא אמר לי שזה נותן להם כוח לראות את המטופלים עומדים על הרגליים. היה לו מבט של אבא, ראיתי שיש כאן דאגה אמיתית ושהכל מגיע מהלב".

לדברים הללו הצטרף יוסי בן משה, אביה של נטלי: "אנחנו אנשים מאמינים ויודעים שהעזרה מגיעה מהקב"ה. ד"ר בר – לביא, הצוות שטיפל בה במחלקה ובמחלקות נוספות ברמב"ם ומי שממשיך לטפל בה היום הם כולם שליחים. מלאכים שהגיעו מהשמיים ומעניקים טיפול במסירות ובמקצועיות, אדיבות וטוב לב. חיכינו למפגש הזה הרבה זמן. החזרה למחלקה היא לא פשוטה. יש פלשבקים לתקופה קשה בחיים והזיכרונות צצים, אבל היה חשוב לנו לבוא ולומר תודה לכל אחד ואחת מהם. מילים לא יכולות לבטא את מה שאנחנו מרגישים. לחוות את זה ולדבר על זה הם שני דברים שונים. לא נשכח את הצוות הזה בחיים".