חדשות רמב"ם

מסר של דו-קיום: בני נוער ערבים מסייעים לקשישים יהודים ברמב"ם

תאריך פרסום: 14/10/2015

גם ביום שישי האחרון, כשהמתיחות במדינה היתה בשיאה, לא וויתרה קבוצת בני נוער משפרעם על המסורת השבועית שלה. כבכול סופשבוע, הם הגיעו לרמב"ם כדי לסייע לקשישים יהודים וערבים המאושפזים בביה"ח​

בתמונה: תלמידי תיכון עירוני שפרעם במהלך הפעילות ברמב"ם. 
צילום: ללא קרדיט.בתמונה: תלמידי תיכון עירוני שפרעם במהלך הפעילות ברמב"ם. צילום: ללא קרדיט.

על רקע המצב הביטחוני והמתיחות של הימים האחרונים, בולטת במיוחד יוזמה מרגשת – פרי שיתוף פעולה של הקריה הרפואית רמב"ם ותיכון עירוני שפרעם. עשרות מתלמידי כיתות י"א-י"ב בתיכון, נוצרים ומוסלמים, מגיעים מידי יום שישי אל בית החולים הגדול בצפון, כדי לקיים פעילות התנדבותית עם קשישים המאושפזים בביה"ח. היוזמה שזכתה לשם "פרויקט הזהב", מתקיימת במסגרת "תכנית העשרה בלימודי רפואה" שרמב"ם מפעיל בשיתוף פעולה עם 17 בתי ספר באזור חיפה והצפון, שישה מהם מהמגזר הערבי.

"היוזמה נולדה לפני כשנה וחצי, כשבמקור היא נועדה לסייע לקשישים מהמגזר הערבי", מסבירה גרייס ארמלי עראף, רכזת מגמת מדעי בריאות בתיכון שפרעם ומדריכה ארצית במגזר הלא יהודי, "עם הזמן המטופלים היהודים החלו לבקש גם הם את חברתם של התלמידים וכיום אנחנו מסייעים לכל המאושפזים שמעוניינים בעזרתנו".

במסגרת הפעילות ההתנדבותית, מגיעים התלמידים בקבוצות קטנות, המונות שמונה בני נוער, אל מחלקות נוירולוגיה ופנימית בביה"ח. הפעילות נפרסת על פני עשרה מפגשים לכל קבוצה. התלמידים מצוותים למטופלים קשישים, אשר ביקשו מבעוד מועד את חברתם ועזרתם בתיווך של הצוות הסיעודי במחלקות. המתנדבים הצעירים פועלים על פי רשימת תיוג מסודרת, אשר מאפשרת להם להבין טוב יותר את צרכי כל מטופל ומטופל ולתעד אותם להמשך טיפולו של הצוות הסיעודי והסוציאלי במערך הגריאטרי ברמב"ם.

"זוהי פעילות מיוחדת שמפגישה בין דורות, תרבויות ואמונות", אומרת שלומית קציר, המרכזת את התכנית מטעם רמב"ם, "פעמים רבות נראה שהמטופלים מתייחסים לבני הנוער כמו לנכדים שלהם. הם משוחחים על הצרכים שלהם עם המתנדבים, נעזרים בהם בכל מיני דברים ואפילו מלווים על ידיהם לבדיקות מחוץ למחלקה או קצת זמן איכות במרכז המסחרי של ביה"ח. על פניו מדובר בעניין טכני בלבד, אך שני הצדדים מרווחים מזה עולם ומלואו. כשמסתכלים על הפעילות הזו מהצד, אי אפשר שלא להתרגש".

במסגרת לימודי מגמת רפואה לומדים התלמידים תכנים שונים בתחומי הפעילות הרפואית והמחקר. במסגרת פעילות פרויקט הזהב, מקבלים התלמידים כלים פרקטיים של התמודדות עם אוכלוסיית המטופלים ומעמיקים את קשריהם עם החברה והקהילה.

"התלמידים רבים מי יגיע ראשון לבית החולים", מספרת ארמלי עראף בחיוך, "זה לא מובן מאליו. בהתחלה היו להם חששות מהתמודדות עם השפה, עם המפגש עם מחלקות האשפוז ועם המטופלים, אבל מפעם לפעם הם נפתחים להתנסות הזו יותר ויותר. בסוף היום הם חוזרים לבתים ולמשפחות שלהם עם צרור של חוויות ייחודיות. יש תלמידים שמדברים על הקשיים המסוימים שיש לחולה כזה או אחר, יש תלמידים שיוצרים קשר עם מטופל כרוני שכבר מחכה להם בביקור הבא, ויש כאלה שלומדים דרך החוויה הזו להכיר את הצד האחר – את הישראלים היהודים – כמו שלא הכירו אותם קודם לכן. זו הסיבה שהפרויקט הזה כל כך חשוב. אני מקווה שבעתיד הוא יורחב למחלקות נוספות וייקחו בו חלק עוד בתי ספר, מכל המגזרים".

פעילות בני הנוער ברמב"ם תתקיים בשבועות הקרובים במסגרת אירועי חודש הקשיש הבינלאומי שמצוין בתאריכים ה-11.10-11.11.15, ומוקדש השנה להגברת המודעות לנושא האזרח הוותיק בקרב האוכלוסייה הצעירה. את הפעילות מלווה צוות המערך הגריאטרי ברמב"ם, בניהולו של פרופ' צבי דוולצקי, לאורך כל השנה ולרווחתם של האזרחים הוותיקים המאושפזים בביה"ח.