חדשות רמב"ם

רמב"ם מתרגל: התקפה של טילים כימיים על חיפה

תאריך פרסום: 19/10/2017
הקריה הרפואית רמב"ם, בית החולים הגדול בצפון, תרגלה הבוקר (יום ה') תרחיש לפיו אזור חיפה נמצא תחת התקפת טילים, ביניהם כאלו הנושאים ראש נפץ כימי. על פי התרחיש אשר תורגל, רמב"ם נאלץ להעביר את פעילותו אל בית החולים התת-קרקעי הממוגן על שם סמי עופר ולטפל במאות פצועים אשר חלקם נחשפו לחומרים כימיים.
​צילום: פיוטר פליטר.​צילום: פיוטר פליטר.

התרגיל, שיתוף פעולה של פיקוד העורף, כוחות ההצלה ומשרדי ממשלה שונים, התקיים לאורך שעות הבוקר ולקחו בו חלק רבים מאנשי מתאר החירום של בית החולים וכן עשרות חיילים מפיקוד העורף. במהלך תרגול התרחיש, התנסו המתרגלים בהפיכת החניון התת-קרקעי ברמב"ם אל בית החולים התת-קרקעי ממוגן ובקליטת הפצועים המיועדים להגיע בזמן אמת מכל אזור הצפון והטיפול בהם כאשר ישנה הבנה כי הם נחשפו לחומרים כימיים אשר לא ידוע מה טיבם.

"כמרכז על לטראומה וכבית החולים הגדול בצפון המדינה מוטלת עלינו האחריות להעניק טיפול לחיילים ולאזרחים גם בעתות חירום", אומר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "המציאות שמסביבנו מאלצת אותנו לתרגל סיטואציות שונות ולהתכונן למציאות שעלולה להתממש. כולי תקווה כי לעולם לא מצטרך לעמוד במבחן המציאות, אך אנו ערוכים לכל תרחיש". 

בתוך כך, סגנית יו"ר הכנסת, חה"כ נאווה בוקר, המשמשת גם כיו"ר וועדת המשנה לכבאות והצלה, הגיעה הבוקר לרמב"ם וצפתה מקרוב בתרגול התרחיש, כשהיא מקבלת סקירה מפרופ' ביאר, מנהל רמב"ם וסגן המנהל, ד"ר מיקי הלברטל.

חה"כ בוקר ציינה את חשיבותו הרבה של בית החולים התת-קרקעי לשלומם של תושבי צפון המדינה בתרחישי חירום: "התרשמתי מאד מתנופת הפיתוח ברמב״ם וממוכנות המרכז לשעת חירום. לפני כשנה וחצי במסגרת תפקידי כיו"ר ועדת הכבאות וההצלה ערכתי ביקור ברמב"ם ומצאתי שבית החולים התת קרקעי האמור לתת מענה לכל אזרחי הצפון, לא ערוך לשעת חירום בשל עיכוב בהעברת התקציב. לשמחתי לאחר שהעליתי את הצורך בתקציבים למרכז הרפואי באמצעות דיון דחוף בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, משרד האוצר נענה ותקצב את התחזוקה הקבועה בבית החולים התת-קרקעי וזאת לטובת מוכנות המדינה למצבי חירום ולרווחת כל תושבי הצפון. בשם אזרחי הצפון, אני רוצה להודות למנכ"ל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר ולכל אנשי צוות המרכז הרפואי, הפועלים להגברת המוכנות להצלת חיים בשגרה ובחירום."