חדשות רמב"ם

הטיול בחו"ל כמעט נגמר באסון: ישראלית שטיילה באסטוניה חזרה עם דלקת מוח מקרציות

תאריך פרסום: 29/08/2023 14:00

את טיול הקיץ באסטוניה, מרינה סוגולוב, בת 68, מאשחר שבמשגב, תכננה הרבה זמן לה ולבעלה, מרק (75). השניים, שנהנים לטייל בעולם ולפקוד מקומות חדשים, הגיעו ביולי האחרון למדינה הבלטית לפרק זמן של מספר שבועות, כדי שיוכלו לחקור ולחוות כמה שיותר. עקיצת קרציה שהתרחשה במהלך הטיול שיבשה את התכניות לחלוטין, ובנס התקרית הזו הסתיימה בשלום.

בתמונה: מרינה סוגולוב ובעלה, באחד מטיוליהם בעולם. צילום: באדיבות המצולמים.בתמונה: מרינה סוגולוב ובעלה, באחד מטיוליהם בעולם. צילום: באדיבות המצולמים.

רק בחודש שעבר טיילו בני הזוג סוגולוב באסטוניה, וחקרו אזורים שונים של המדינה האירופית היפה. כשלושה שבועות מתחילת הטיול, הבחינה סוגולוב בזמן שהתעמלה באחד הבקרים, בקרציה שנצמדה לגופה. היא שלפה אותה והמשיכה בשגרת יומה, תוך כדי שהיא עוקבת אחרי ההשלכות: "אני מודעת לסכנות, אז הייתי קצת מודאגת", מספרת סוגולוב, "אבל הרגשתי טוב, אז המשכנו בטיול. יום למחרת כבר התחלתי להרגיש חלשה ועלה לי החום ל-38. לא משהו דרמתי, אבל הבנתי שיש קשר".

מצבה הרפואי של סוגולוב נותר יציב במשך כמה ימים, אך לא השתפר. היא יצרה קשר עם רופא מקומי, שדיווח לה כי גם הוא נח בביתו בנסיבות דומות, אבל לא היה מודאג ממצבה. מחלתה המשיכה כך לאורך למעלה משבועיים, במהלכם התאשפזה פעמיים לבדיקות בבית חולים מקומי והתייעצה שוב עם הרופא, אך כל אלו לא העלו שום ממצא יוצא דופן.

משחזרה ארצה, חלה החמרה במצבה של סוגולוב, כאשר מלבד התסמינים הוויראלים שכללו חום וחולשה, תקף אותה בלבול וחוסר אוריינטציה, ואפילו בלבול שפתי. היא פונתה באמבולנס לרמב"ם, שם עלה החשד לדלקת במוח עקב עקיצת קרציה TBE - Tick Borne Encephalitis: "כאשר מגיע אלינו אדם במצב כזה, אנחנו יכולים רק לעקוב ולתת טיפול תמיכתי", מסביר ד"ר עמי נויברגר, מנהל מחלקת פנימית ד' ברמב"ם ומנהל שירות רפואת מטיילים במרכז הרפואי, "זו מחלה ויראלית ואין לנו טיפול ספציפי. טווח הפגיעה יכול לנוע מסימפטומים קלים, לנזק מוחי בלתי הפיך ואף מוות. מהלך המחלה נקבע פעמים רבות על פי מצבו הפיזי של המטופל, רקע רפואי והרבה מזל. במקרה הזה המטופלת שלנו השתחררה כשהיא חשה בטוב ומשתפרת".

לדבריו של ד"ר נויברגר, אמנם לא ניתן לטפל במחלה, אך בהחלט ניתן למנוע אותה באמצעות חיסון: "במדינות רבות, בעיקר בצפון אמריקה וגם במרכז, צפון ומזרח אירופה, המחלה הזו נפוצה, לרוב באזורים הכפריים והמיוערים", מציין ד"ר נויברגר, "באוסטריה למשל, נהוג להתחסן בילדות כנגד המחלה. מטיילים אשר צפויים לשהות זמן ממושך באזורים כאלה או דומים להם, מומלץ להגיע לפני כן למרפאת מטיילים ולהתייעץ לגבי החיסון או הכנה אחרת חשובה לקראת הטיול. זה יכול להציל חיים, חד משמעית".

סוגולוב, אשר נולדה באזורים הללו, יודעת בדיוק על מה ד"ר נויברגר מדבר: "חשבתי להתייעץ עם מרפאת מטיילים לפני הנסיעה, אבל בסוף לא עשיתי את זה ואני מתחרטת. אני מכירה היטב את הנושא, כי גדלנו באזורים הללו, וכעת מכירה את העניין גם על בשרי. העולם השתנה בעשורים האחרונים. גם המערכות האקולוגיות. ממליצה לא להיות שאננים וללמוד מהמקרה שלי. התייעצות עם המומחים כדי שתוכלו לטייל בבטחה".

הנזק שקרציה אחת יכולה לעשות. מה זה TBE?

כאמור, TBE, היא דלקת מוח, הנגרמת על ידי וירוס שמועבר אל בני אדם באמצעות קרציות.

הווירוס האחראי למחלה פוגע במערכת העצבים המרכזית ומתפתח בכמה שלבים. בשלב הראשון ישנה תקופת דגירה של כשבוע, שמתאפיינת  בתסמינים דמויי שפעת, כמו חום גבוה, עייפות ובחילות. בהמשך, לאחר הפוגה של כשמונה ימים, אצל קרוב למחצית מהחולים, מופיע שלב שני, במסגרתו מתפתחים תסמינים נוירולוגיים שונים, שיכולים לכלול שינויי התנהגות, הפרעה בדיבור, חולשה בגפיים, פגיעה בראייה ועוד.

מחקרים גם מצאו השפעות נוירולוגיות ארוכות טווח, ובמקרה של תת הזן של הווירוס שנפוץ באירופה, שיעור התמותה של החולים במחלה עומד על 1%-2% (לווירוס יש תת-זן נוסף וקטלני בהרבה שנפוץ במזרח הרחוק עם שיעור תמותה של 30%).  אין כיום תרופה לוירוס, אלא רק טיפול תומך, בהתאם לתסמינים.

הקרציה המעבירה את הנגיף נפוצה כיום במרבית המדינות במערב, מרכז ומזרח אירופה. הקרציות חיות באזורים מיוערים עד לגובה של 1,400 מטרים, והן פעילות מאפריל עד נובמבר. בחלק מהמדינות, כמו באוסטריה, החיסון ניתן כיום כחלק מתוכנית החיסונים הלאומית, והביא לירידה משמעותית במספר החולים  ב -TBE. בשנים האחרונות יש עליה בתחלואה, כנראה בעקבות תופעת ההתחממות הגלובלית ושגשוג הקרציה באיזורי מים ונהרות.

תחלואה קשה, כתוצאה מ-TBE יכולה להימנע באמצעות חיסון, הנחשב ליעיל מאוד ונותן הגנה של יותר מ90%. החיסון ניתן בשלוש מנות: מנה ראשונה, חודש לאחר מכן ניתנת המנה השניה, ואז, בין חמישה חודשים לשנה מאוחר יותר, ניתנת מנת בוסטר שמספקת הגנה לשלוש עד חמש שנים.  החיסון ניתן לילדים מגיל שנה ומעלה, ולא ניתן לנשים בהריון או לנשים מניקות.

הסכנות שבטבע.  ד"ר עמי נויברגר, מנהל פנימית ד' והשירות לרפואת מטיילים ברמב"ם מסביר מה זה TBE ולמה זה מסכן חיים מטיילים>>


בתמונה: ד"ר עמי נויברגר, מנהל פנימית ד' ברמב"ם ומנהל השירות לרפואת מטיילים במרכז הרפואי.  צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.