חדשות רמב"ם

רמב"ם: בתוך שבועיים, שני חולי אסטמה קיצונית, התמוטטו וחוברו למכונת לב-ריאה

תאריך פרסום: 16/12/2019 08:00
על רקע שינויי מזג האוויר הקיצוניים שאירעו בשבועות האחרונים, הגיעו לרמב"ם, בזה אחר זה, שני חולי אסטמה קיצונים במצב קריטי. על מנת להתמודד עם מצבם הרפואי המורכב, חיברו צוותי רמב"ם את השניים למכשיר אקמו (ECMO), מכשיר המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך.
בתמונה: מטופל אקמו ברמב"ם לאחר התאוששות | צילום: פיוטר פליטרבתמונה: מטופל אקמו ברמב"ם לאחר התאוששות | צילום: פיוטר פליטר
"מאז שנכנס מכשיר האקמו לשימוש, הוא הופך ליותר ויותר נפוץ במסגרת טיפולים שונים", מסביר ד"ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות האקמו ברמב"ם, "בשנתיים, שלוש שנים האחרונות טופלו ארבעה מקרים של אסטמה קיצונית באמצעות האקמו".
 
המקרים המעניינים ידונו בכנס השנתי ה-12 "הווה ועתיד בניתוחי לב", שיתקיים ב-29.1 ברמב"ם ויוקדש השנה להשוואת טיפולי העבר מול העתיד בטיפול בחולי לב.
 
שני המטופלים אשר הגיעו לרמב"ם לאחרונה הינם תושבי האזור, בשנות החמישים לחייהם. השניים, כאמור, סובלים ממצב רפואי של אסטמה קיצונית (סטטוס אסמטיקוס) ולכן אינם מגיבים לטיפולים הקונבנציונליים. השניים הגיעו בעבר לרמב"ם מספר פעמים על רקע המחלה, כאשר אחד מהם כבר חובר בעבר למכשיר האקמו והתאושש בהצלחה. "אם בעבר המצב הזה של מחלת אסטמה קיצונית יכולה היתה להיות קטלנית, הרי שהיום יש לנו כלי טיפולי נוסף שיכול לתת הזדמנות למטופלים הללו", מסביר ד"ר אדלר.
 
מכשיר ה"אקמו" הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר. צוות האקמו ברמב"ם מטפל מידי שנה גם במספר מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, פעולות המצריכות מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטופלים הללו.
 
בתום שבוע של חיבור למכשיר האקמו ועוד מספר ימים בהם התאוששו המטופלים בטיפול נמרץ, השתחרר אחד מהם לביתו. המטופלת השנייה עדיין נמצאת תחת השגחה בבית החולים.