חדשות רמב"ם

נחנכה מערכת שליטה עתידנית לחדר ניתוח ראש-צוואר ברמב"ם

תאריך פרסום: 21/08/2016

זה נראה כמו תמונה מסרט הוליוודי טכנולוגי מאוד – חדר חשוך, עם קבוצה של גברים ונשים מרוכזים במסכים רחבים הפרושים בחצי עיגול מעל מיטת חדר ניתוח. המסכים נפרשו בצורה שמאפשרת לחלק מהמנתחים להביט במסך שהציג תמונה אחת, ולמנתחים אחרים להתרכז במסך המקביל. מסכים נוספים משני הצדדים הציגו נתונים של הדמיה, ומדדים גופניים בזמן אמת של המנותח.

​בתמונה: מערכת השליטה החדשה בחדר הניתוח
צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם.​בתמונה: מערכת השליטה החדשה בחדר הניתוח צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם.

​המראה הזה, של חדר ניתוח שנראה יותר כמו חדר שליטה ובקרה "היי טקי" – הוא ייחודי גם בנוף של בתי חולים שמרכזים אליהם כיום הרבה מאוד טכנולוגיה מתקדמת. "מדובר במערכת שנבנתה בהזמנה מיוחדת על פי הצרכים שלנו", מסביר פרופ' גיל זיו, מנהל מחלקת אא"ג ברמב"ם , "זו מערכת שהותאמה במיוחד לחדר ניתוח ייעודי לניתוחי ראש צוואר, היחיד מסוגו בעולם, המאפשר התאמה אישית של המערכות בחדר לצוות המנתח ולמטופל לפי סוג הפעולה".

פרופ זיו מסביר כי ליבו של חדר הניתוח הוא "מערכת קוקפיט ממוחשבת" אשר תוכננה על פי ידע שנרכש מחברות תעופה. במערכת ניתן להציג את כל הנתונים של החולה בזמן אמת ולאפשר ניטור, בטיחות וקיצור ההליך הכירורגי. עם כניסתו של המנתח לחדר המערכת מזהה את הפעולה לפי תכנות שנקבע מראש ע"י המנתח, ומזינה למערכת ההפעלה ולשלל המערכות הנלוות את הפרמטרים המתאימים לביצוע הניתוח הספציפי לפי העדפת הצוות המטפל. "המערכת מאפשרת שיפור בטיחות החולה וקיצור זמן הפעולה", אומר פרופ זיו, "כמו כן, המערכת מקליטה את כל הניתוח כדי לאפשר תחקיר של הפעולה במועד מאוחר יותר.

המערכת תוכננה על ידי צוות משולב של המרכז למחלות הראש והצוואר, מחלקת אא"ג ניתוחי ראש צוואר, מחלקת הנדסה, מחלקת הנדסה ביו-רפואית ומחלקת מחשבים ברמב"ם והיא היחידה מסוגה בעולם".
גידולים שמקורם בראש ובצוואר נפוצים בילדים ובמבוגרים ומהווים אתגר אבחנתי וטיפולי. הטיפול בגידולים אלו הוא בעיקרו ניתוחי. עקב המורכבות של אזור אנטומי זה ישנם עשרות ניתוחים שונים לכריתת הגידולים שחלקם מצריכים ביצוע חתכים בעור וחלקם כולל שיטות זעיר פולשניות. בשיטות החדשניות הללו מוחדרים דרך נחירי האף, הפה או הצוואר מצלמות זעירות, זרועות רובוטיות, ומכשירים מינאטוריים המאפשרים את ביצוע הניתוח, תוך ניווט והכוונה מונחית הדמיה בזמן אמת. רכישת המערכת הייחודית התאפשרה הודות לתרומה נדיבה של אנשי עסקים שביקשו להישאר בעילום שם.

״בית החולים רמב"ם פועל נמרצות בקידום החדשנות לטובת החולים שלנו", אומר מנהל בית החולים, פרופ' רפי ביאר, "חדרי הניתוח הממוחשבים והמקושרים הם אחת הדוגמאות הבולטות כאן. מערכת חדר הניתוח המתקדם ברמב"ם מאפשרת דיוק רב יותר, שליטה בפרמטרים רבים ומגבירה את הבטיחות בייחוד במיקרים של ניתוחים מורכבים ומסובכים. התברכנו בצוותים רפואיים מבריקים הנמצאים בחזית העולמית״.