חדשות רמב"ם

בזכות שיתוף פעולה בינלאומי, נערה משכם הולכת לראשונה מזה 3 שנים

תאריך פרסום: 15/02/2016

נערה בת 17.5 מאזור שכם הצליחה לעשות צעדים ראשונים בכוחות עצמה, אחרי שלוש שנים שהייתה מרותקת לחלוטין לכיסא גלגלים. הדבר התאפשר בזכות שיתוף פעולה בינ"ל בין המכון הלאומי לבריאות של ארה"ב, בית חולים רמב"ם בחיפה, ושירותי הבריאות של הרשות הפלשתינאית.

בתמונה: הרופאים בחדר הניתוח.
צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: הרופאים בחדר הניתוח. צילום: פיוטר פליטר.

בשבוע שעבר עמדה קבוצה של פיזיותרפיסטים ורופאים והביטה בהתרגשות בג'ומאנה, נערה רזה וקטנת קומה מאזור שכם, שצעדה בעזרת הליכון עשרה צעדים במאמץ גדול. עבור ג'ומאנה אלו היו כאמור, הצעדים הראשונים בשלוש השנים האחרונות שבהן הייתה מרותקת לכיסא גלגלים. אביה אמר שזה לא פחות מנס לראות את בתו צועדת שוב. מדובר בשיתוף פעולה בינ"ל של רופאי רמב"ם, רופאי המכון הלאומי לבריאות של ארה"ב, והרופאים הפלשתינאים שמלווים את הנערה מילדות. לאחרונה התכנסו הרופאים משלושת הגופים יחד בחדר הניתוח ברמב"ם לניתוח שלשמחת כולם הצליח, והעמיד את הנערה על רגליה.

ג'ומאנה סבלה שנים מבעיה שלא הצליחו לאתר את מקורה והתבטאה בבריחת סידן וחומרים חיוניים אחרים לבניית העצמות בגופה. בסופו של דבר, הרשות הפלשתינאית שלחה אותה לבדיקות מקיפות במכון הלאומי לבריאות בארה"ב. הבדיקות העלו כי היא סובלת מגידול, בלסת העליונה, שגורם להפרשת הורמון שהוא אחראי לכך שעצמותיה חלשות ברמה שאותה אחד הרופאים הגדיר כגרועה בהרבה מזו של אישה קשישה. רופאי המכון האמריקאי ורופאי הרשות הפלסטינאית התייעצו עם פרופ' ג'ון ואן אלסט, מבית החולים לילדים בסינסנטי, שהמליץ להם לפנות לרמב"ם לבצע את הניתוח להסרת הגידול ולמעקב אנדוקרינולוגי אחר הילדה.

למרות השם בעל הצליל ההולנדי, מדובר בפרופסור שמצד משפחת אמו הוא ממוצא פלשתינאי בעצמו, והוא מבקר הרבה גם בשטחי הרשות וגם בבתי חולים בישראל, כדי לחלוק את הידע שלו ברפואת ילדים. בעקבות ההמלצה הגיעה הנערה משכם לרמב"ם. היא נבדקה ע"י פרופ' דב טיאוסנו, מנהל מחלקת אנדוקרינולוגית ילדים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם וע"י רופאי מחלקת פה ולסת בראשות פרופ' עדי רחמיאל. את הניתוח ביצע סגן מנהל מחלקת פה ולסת, ד"ר עמרי אמודי, והשתתפו בו פרופ' ואן אאלסט שהגיע במיוחד מארה"ב ושני הרופאים הפלשתינאים, משכם ומרמאללה, שמלווים את הנערה, וימשיכו לעקוב אחרי התפתחות החלמתה בהמשך.