חדשות רמב"ם

הרביעייה של רמב"ם מתאחדת עם ההורים

תאריך פרסום: 18/04/2016

אירוע משמח התרחש הבוקר בפגייה של ביה"ח "רות" לילדים, כאשר שתי בנות מרביעיית התינוקות שנולדו בתחילת פברואר בביה"ח, שוחררו לביתן. מצבם של השניים האחרים, בן ובת, אשר יצאו מכלל סכנה, ממשיך להשתפר, והם מיועדים להשתחרר בשבועיים הקרובים, בהתאם לקצב התקדמותם. רגע לפני יציאת ההורים מביה"ח, עם הפעוטות, הצטלמה המשפחה המורחבת עם הרביעייה והצוות המטפל.

בתמונה: משפחת סועד וצוות הפגייה בביה"ח "רות" שברמב"ם, הבוקר. ​
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. ​בתמונה: משפחת סועד וצוות הפגייה בביה"ח "רות" שברמב"ם, הבוקר. ​ צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. ​

כזכור, בתחילת פברואר נולדה בבית חולים "רות" לילדים שבקמפוס רמב״ם רביעייה לבני זוג לאוי וראנין סועד, המתגוררים בשפרעם. בזמן הלידה, אשר אירעה במהלך השבוע ה-27 להריונה של האם, נע משקלם של הפגים, 3 בנות ובן אחד, בין 900-550 גרם. האם הובהלה לניתוח קיסרי לאחר שאחת העובריות נכנסה למצוקה, ובסופו של ההליך הניתוחי הועברו כל ארבעת הפגים להמשך טיפול ביחידת טיפול נמרץ פגים, כשהם מונשמים. הניתוח הנדיר הצריך סיוע של צוות רב תחומי ומתוגבר שכלל רופאי חדר לידה, מרדימים ומספר צוותים של הפגייה, אשר הוקפצו לרמב"ם מהבית, כדי להתמודד עם משימת הטיפול המיוחד, הנדרש ממספר פגים גדול שמגיע בבת אחת ליחידת טיפול נמרץ.

פרופ' שרגא בלזר, מנהל הפגייה בביה"ח "רות", מסביר כי הסיכויים ללידת רביעייה באופן טבעי עומדים על 1:720,000 לידות. כאשר מדובר בהפריה מלאכותית, עולים הסיכויים לכך שהדבר יקרה, אך יחד עם זאת בשנים האחרונות ישנן פחות לידות של רביעיות בישראל, עקב דילול עוברים הנהוג במקרים כאלה. הפעם האחרונה שאירעה לידת רביעייה ברמב"ם היתה ב-1988.