חדשות רמב"ם

יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים

תאריך פרסום: 25/11/2020 10:30

שימו לב לסימנים: מומחי רמב"ם קוראים למנוע את מקרה האלימות הבא בנשים

בתמונה: דוכן מוצרי המרכז לנפגעות תקיפה מינית בחיפה וצוות רמב"ם. 
צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.  

בתמונה: דוכן מוצרי המרכז לנפגעות תקיפה מינית בחיפה וצוות רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

48 נשים הגיעו במהלך השנה החולפת עם סימני אלימות למלר"ד (המחלקה לרפואה דחופה) ברמב"ם, כך עולה מהנתונים שנאספו לקראת ציון יום המודעות לאלימות נגד נשים שחל היום (יום ד', ה-25.11). צוות המחלקה לעבודה סוציאלית, גורמי הנהלת בית החולים ובכירים במערך הטיפול בנשים אלה, חבר לטובת המשימה החשובה והצטלם לקמפיין העלאת מודעות שמטרתו לרתום את הצוותים הרפואיים, הסיעודיים והמערך התומך, להקדיש תשומת לב לסימנים רלוונטיים ולמנוע את מקרה האלימות הבא בנשים.

שימו לב לסימנים – צפו בקמפיין מומחי רמב"ם למניעת אלימות נגד נשים>>

אירועי יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים ברמב"ם כללו גם דוכן שהוקם בכניסה לקניון סגול ובו נמכרו מוצרי המרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית בחיפה, כאשר כל ההכנסות מוקדשות לתרומה עבור המרכז ועבודתו. בנוסף, קמפיין המודעות של רמב"ם מקבל בימים אלו נראות בפלטפורמות שונות בבית החולים, מתוך כוונה להגיע לקהל רחב יותר ככל הניתן. לצד פעולות אלו, במהלך השבוע יתקיימו הרצאות במחלקות ובמרפאות בית החולים לצורך העלאת המודעות לנושא.

"אחת מחמש נשים תחווה אירוע אלימות במהלך חייה", אומרת דר' יעל שחור-מיוחס, סגנית מנהל רמב"ם, המשמשת גם כיו"ר וועדת אלימות כלפי נשים בביה"ח, "חשוב שניתן הזדמנות לכל אישה ונשאל, נחפש את הסימנים, נתעניין במקרה של חשד. שאלה אחת יכולה להציל את חייהן של נשים רבות ולמנוע מהן להפוך לחלק מהסטטיסטיקה". הדברים נאמרים על רקע מספרן העולה של נשים אשר נרצחו במהלך 2020 על ידי בני זוגן – 16 במספר, זאת לעומת 12 בשנה שעברה.

"אלימות בתוך המשפחה ובפרט אלימות כלפי נשים, נוטה להחמיר במצבי משבר ולחץ", מסבירה עו"ס שגית זאבי, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית ברמב"ם בהתייחס לתקופה שבה אנו חיים, "נגיף קורונה, הינו גורם נוסף שהשפיע על העלייה בהיקף תופעה זו. בשל העובדה, כי במקרים רבים, בני המשפחה שוהים ביחד לאורך כל שעות היממה, עולים הסיכויים להתפתחות מריבות ומצבי אלימות", היא אומרת ומחדדת, "פן נוסף הוא כללי הריחוק החברתי והגבלת הפעילות במשק, שמקשים על איתור של נשים ומשפחות בסיכון בשל היעדר מסגרות חינוכיות והגבלת תנועה מחוץ לבית. המצב מקשה על נשים ועל ילדים לפנות למשטרה או לשירותי הרווחה בבקשה לסיוע ומקשה מאוד על מתן טיפול וסיוע למי שנפגעים מאלימות".

הנתונים מדברים בעד עצמם. בשנת 2020 כ-200,000 נשים הותקפו באלימות על ידי בני זוגן.
"בימים האלה, יותר מתמיד, מוטלת עלינו האחריות להקדיש תשומת לב לנושא, לנשים, לסימנים מחשידים, להתעניין ולברר", אומרים ברמב"ם, "זו יכולה להיות כל אחת. כצוותים מטפלים, אנחנו צריכים לגלות ערנות".