חדשות רמב"ם

​מגדל התגליות הרפואיות ברמב״ם יוצא לדרך

תאריך פרסום: 19/04/2017

רמב״ם ואוניברסיטת חיפה חתמו הבוקר על מסמך הבנות במעמד שרי האוצר והבריאות להקמת מגדל תגליות רפואיות. היעד: מיזם משותף בעלות של 400 מיליון ש״ח ​

בתמונה (מימין לשמאל):
פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם,
משה כחלון, שר האוצר,
הרב יעקב ליצמן, שר הבריאות,
פרופ' רון רובין, נשיא אוני' חיפה
צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"םבתמונה (מימין לשמאל): פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, משה כחלון, שר האוצר, הרב יעקב ליצמן, שר הבריאות, פרופ' רון רובין, נשיא אוני' חיפה צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם

שיתוף פעולה יוצא דופן יוצא לדרך בימים אלה עם החתימה על מסמך ההבנות בין אוניברסיטת חיפה לקריה הרפואית רמב״ם על הקמת מגדל התגליות הרפואיות בקריה הרפואית רמב"ם. זוהי הפעם הראשונה בה חוברים מרכזי אקדמיה ורפואה מהמובילים בתחומם להקמה של בניין משותף בלב קמפוס רפואי שמטרתו להזניק את המחקר הרפואי-יישומי בישראל.

מגדל התגליות הרפואיות בן ה-20 קומות ייבנה במתחם רמב״ם - הקריה הרפואית לבריאות האדם בעלות של 400 מיליון ש״ח, מכספי תרומות שיגויסו במיזם משותף של רמב"ם ואוניברסיטת חיפה. המיזם יאפשר פעילות משולבת של מעבדות המחקר והפיתוח הרפואי של רמב״ם, יחד עם מעבדות הפקולטות למדעי הרווחה והבריאות, הפקולטה למדעי הטבע ותחומים נוספים באוניברסיטת חיפה המשיקים לתחום הרפואי. כמו כן יפעלו במגדל מעבדות של הטכניון וכן חממות טכנולוגיות וגופי מחקר נוספים.

הפעילות המחקרית במגדל התגליות הרפואיות תציע חיבור הדוק בין השדה הקליני קרי, הפעילות הרפואית המתבצעת בבית החולים לבין השדה המחקרי והטכנולוגי. היא גם תנגיש לחוקרי האוניברסיטה את המשאבים הקליניים הנדרשים כדוגמת מכשירי דימות, בדיקות גנטיות ומערך המכשור המתקדם, הקיים כיום במתחם בית החולים. שיתוף פעולה זה שבין רופאים, חוקרים ומהנדסים יוביל לקיצור דרך משמעותי בקידום מחקרים ויצור קרקע פורייה לחדשנות ותעשיית מדעי החיים.

“רמב״ם הוא דוגמא למחקר פורץ דרך המשולב בעבודה רפואית שוטפת כבר כיום, כאשר הרופאים של רמב״ם מובילים מחקרים רבים שמשנים את פני הרפואה בעולם, כדוגמת פיתוח של טכנולוגיות דימות רפואי חדישות, שיטות ניתוחיות חדשות, וטכנולוגיות זעיר פולשניות בתחומים מרכזיים״, אמר פרופ׳ רפי ביאר, מנהל רמב״ם, ״מגדל התגליות יציע מקום אחד
למוחות המדעים היצירתיים ביותר, לאנשי הטכנולוגיה וההנדסה וכל זה קרוב אל מיטת החולה, למקום בו הצורך מוכתב על ידי הרופא והמנתח בשטח. כל הפעילות הזו תביא להתפתחות תעשיית מדעי החיים סביב מגדל התגליות הרפואיות. אני מברך על התמיכה של משרדי האוצר והבריאות שיסייעו לנו לממש את החזון במהירות״.

"שילוב הפעילות המחקרית של אוניברסיטת חיפה בפעילות הקלינית של בית החולים יחזק ואף יזניק את המחקר שלנו למחוזות חדשים. זהו אך טבעי שהמחקר שלנו בתחומי הפסיכולוגיה, מדעי הרווחה והבריאות, חקר הסרטן, אלצהיימר ועוד תחומים רבים המשיקים לתחום הרפואה יתבצעו בתוך בית החולים" אומר פרופ רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, "הפעילות המשותפת של חוקרים וחוקרות מתחומים שונים, יחד עם רופאים ורופאות, אנשי צוות רפואי, חממות טכנולוגיות וביו רפואיות – כל אלה מהווים את הכר הפורה ביותר לפריצות דרך מדעיות משמעותיות", אמר פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה. "חתימת ההסכם היא צעד נוסף בהתרחבות של אוניברסיטת חיפה – הן מבחינת תחומי המחקר והן מהבחינה הפיזית – והפיכתה לאוניברסיטה רב-קמפוסית, מה שמחזק עוד יותר את העשייה שלנו במרקם החברתי של חיפה והצפון. את זה אנו עושים בזכות התמיכה של משרדי האוצר והבריאות ואני מודה להם על כך".

המגדל יכלול 20 קומות בשטח 1,370 מ״ר כל אחת. הוא יתוכנן לעמידה בתו תקן ירוק במטרה להפחית את הפגיעה בסביבה ולצורך הקטנת כמות הפסולת הנוצרת בתהליך הבנייה. במהלך הבנייה יעשה שימוש בחומרים ובשיטות יעילות לחסכון באנרגיה וכן ישולבו תכניות לניצול מי גשמים.

ברמב״ם ובאוניברסיטת חיפה צופים גם שמגדל התגליות הרפואיות יהווה מנוע לצמיחה כלכלית ומדעית של התעשייה בתחומי מדעי החיים ויהווה מקור משיכה לרופאים וחוקרים מהארץ והעולם המחפשים שילוב מיוחד של רפואה ומחקר, ואף יהווה תמריץ להחזיר ארצה רופאים-מדענים הנמצאים בחו״ל.

צפון בקטעים נבחרים מטכס החתימה
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם