חדשות רמב"ם

רמב"ם חונך את המרכז למיומנויות כירורגיות במכללת רמב"ם-ידע

תאריך פרסום: 01/02/2015

76 שנות פעילות הפכו את רמב"ם, בית החולים הגדול בצפון, למוקד מוביל של ניסיון טיפולי וידע רפואי. אז מה עושים עם כל הידע הזה? מעבירים אותו הלאה. המרכז למיומנויות כירורגיות, שנפתח לאחרונה בביה"ח, הוא דרך אחת לעשות זאת. את כל השאר תלמדו ב"מכללת רמב"ם ידע", מכללת בוטיק, האחראית על הכשרת מאות סטודנטים המגיעים מעולם הרפואה, הציבור הרחב מהארץ ומחו"ל​

בתמונה: חדר הסימולציות שבמכללה.  
צילום: ערן ירדני.בתמונה: חדר הסימולציות שבמכללה. צילום: ערן ירדני.

​בשנת 1976 החל סטודנט צעיר בשם ירון בר-אל את לימודי הרפואה, אשר התקיימו אז במבנה היסטורי ייחודי בן יותר מ-100 שנה. 37 שנים לאחר מכן, הציג ד"ר ירון בר-אל, שהפך ברבות הימים לסגן מנהל בית החולים רמב"ם, את תכניתו להקמת "מכללת רמב"ם ידע" – מרכז לימודי שיקום בדיוק באותו המקום בו למד, ויאפשר לאנשי צוות ביה"ח, מכל המגזרים, ולפונים מכל רחבי הארץ, לרכוש ידע וללמוד מניסיונו של רמב"ם.

בטכס אינטימי ומכובד, צוין החודש אירוע פתיחת המרכז למיומנויות כירורגיות ע"ש ד"ר ירון בר-אל ז"ל ברמב"ם. במסגרת המרכז פועל חדר סימולציה מתקדם, המאפשר למתמחים ורופאים ללמוד מיומנויות כירורגיות מסוימות, לתרגל ולהתאמן עליהן באמצעות מודלים ייעודיים מתקדמים, ולצבור ניסיון עוד לפני כניסתם לחדר הניתוח.

באותו מבנה היסטורי, ישנן כיתות לימוד אשר מהוות מוקד להכשרתם של מאות סטודנטים המגיעים מתחום הרפואה, מהציבור הרחב, מהמגזר הניהולי, מהמגזר הדתי, מהארץ ומחו"ל. עם מגוון רחב של נושאים וקורסים בתחומים שונים, פועלת "מכללת רמב"ם ידע" למימוש חזון וערך שבית החולים החיפאי חרט על דגלו כבר לפני שנים רבות: הפצת ידע.

"מכללת רמב"ם ידע" הוקמה בהחלטתה ובתמיכתה של הנהלת רמב"ם, ונפתחה לפני שנתיים, בינואר 2013, במנזר ההיסטורי ששימש בעבר את הטכניון כבית ספר לרפואה. העובדה ששני הזוכים הישראליים בפרס הנובל לכימיה, פרופ' צ'חנובר ופרופ' הרשקו, החלו את דרכם באותו המבנה בדיוק, רק מחזקת את הרעיון שעליו מושתת המכללה: "אנחנו משלבים כאן ניסיון וידע המבוססים על העבר העשיר של רמב"ם, אך בבד בד אנחנו קשובים למה שקורה בעולם הרפואה ובעולם בכלל, ומכניסים לתכנית הלימודים תכנים המתכתבים עם חדשנות ואקטואליה", מסבירה עו"ד זיוה בסר, מנהלת המכללה, "אם בבית החולים ידברו על רפואה מותאמת אישית, אז אנחנו בעצם מדברים על לימודים המותאמים לצרכים של הציבור. הידע מבחינתנו הוא כלי להעצמה, וככזה אנחנו משתמשים בו באופנים שונים".

כשעו"ד בסר מדברת על תוכנית לימודים מותאמת, היא נוגעת בלב ליבו של העניין. תוכנית הלימודים ב"מכללת רמב"ם ידע" נתפרת למידותיו של הצרכן, וכוללת לא מעט קורסים שעברו אדפטציה לקהל הסטודנטים ולתפיסה עכשווית. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא תוכנית השתלמות לרופאים המגיעים מחו"ל, המועברת בשפת האם שלהם.

אולם, באופן מפתיע, "מכללת רמב"ם ידע" נוחלת הצלחה דווקא בתחומי הכשרה המיועדים לקהל הרחב. המכללה מציעה קורסים הכוללים נושאים כמו: מדדי איכות, מדדים כלכליים, היבטים משפטים, אתיקה ומערכות מידע המשתנות ממרכז רפואי למשנהו, אימון אישי למנהלים רפואיים ואחרים, ליווי רוחני, קבלת החלטות ועוד. לצד אלו, צוות המכללה מתגאה במיוחד בבוגרות המחזור השני של קורס מזכירות רפואית לאוכלוסייה החרדית. "מדובר במיזם מאוד מרגש", אומרת עו"ד בסר, "אנחנו מאוד גאים בעובדה שהפכנו לחלק ממנגנון שילוב האוכלוסייה הזו בשוק העבודה. הקורסים שמועברים באופן המתואם לאוכלוסייה החרדית, מאפשרים לבוגרות לרכוש מקצוע. אגב, חלק מבוגרות הקורס גם נקלטו לעבודה ברמב"ם".

סוגרים מעגל: החזון שהפך למציאות
כאמור, בתחילת החודש נחנך המרכז למיומנויות כירורגיות על שמו של ד"ר בר-אל ז"ל אשר לא זכה לראות כיצד חזונו הופך למציאות, ובגדול.

לפי מתכונת שנת הלימודים האקדמאית, במשך חמישה ימים בשבוע, פועלת "מכללת רמב"ם ידע" בשעות הבוקר ואחה"צ, וזאת לפי ביקוש הולך וגובר לקורסים שהיא מציעה. מתחילת שנת 2013, למעלה מ-1,220 משתלמים למדו, הודרכו או עברו סטאז' במסגרת המכללה, כאשר הנתון הזה מתעדכן בימים אלו, מול ההרשמות לקורסים הקרובים, שנמצאות כעת בעיצומן. יש לציין כי הלימודים במכללה מוכרים על ידי משרד החינוך ומשרד הכלכלה.

מעבר למספר התלמידים הגבוה שעברו דרך המכללה, המוסד שהוקם ברמב"ם רושם לזכותו הישגים די מרשימים, במיוחד בהתחשב בגילו הצעיר. אחד ההישגים הבולטים הוא בחירת משרד הבריאות, ממש לאחרונה, ב"מכללת רמב"ם ידע" כמקום היחיד בארץ להכשרת טכנאי רפואה גרעינית (איזוטופים).

לדבריה של עו"ד בסר זוהי רק ההתחלה: "אחד הציטוטים הידועים שד"ר בר-אל היה מצטט הוא מתוך תפילת הרמב"ם - "הרחק ממני המחשבה כי אני כל יכול; תן לי כוח רצון ויכולת להרחיב ידע וללמוד בינה חדשים לבקרים; כי שדה החכמה גדול ורב ונפש האדם מבקשת תמיד" - לימים הפך הציטוט הזה לגרעין ההוויה של המכללה. אנחנו תופסים את עצמנו כחממת ידע. המכללה שהקמנו ברמב"ם היא תפיסת עולם, היא שיטת עבודה, היא 'אני מאמין', היא חזון וערך ומעל הכל היא פשוט מראה של מה שרמב"ם מייצג. אנחנו זזים קדימה כל הזמן. יש לנו הרבה מה לתת, לתרום ולחלוק, וזה בדיוק מה שאנחנו מתכוונים לעשות".