חדשות רמב"ם

​​ילדה מאנגליה עברה ניתוח להארכת גפיים ברמב"ם במימון של גיוס המונים

תאריך פרסום: 15/05/2017
ניל ורימה ווראל מברייטון שבאנגליה, הורים לארבע בנות, ניהלו בתקופה האחרונה קמפיין גיוס המונים במטרה להביא את ילדתם השלישית מתוך ארבע, קיירה, לניתוח יחיד מסוגו במחלקה לאורתופדיה ילדים בניהולו של ד"ר מארק אידלמן, ברמב"ם. קיירה, שחגגה יום הולדת 7 בבית החולים, סובלת מעיוות מולד ברגלה, דבר המקשה עליה להתנהל כמו כל בנות גילה
בתמונה (מימין לשמאל): 
פרופ' מ. קליני מארק אידלמן, קיירה ואביה ניל. 
צילום: פיוטר פליטר
גיא כהן ופרופ' רפי ביאר, מנהל 
רמב"ם חותמים את "שוחים מהלב" 2016
צילום: פיוטר פליטרבתמונה (מימין לשמאל): פרופ' מ. קליני מארק אידלמן, קיירה ואביה ניל. צילום: פיוטר פליטר גיא כהן ופרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם חותמים את "שוחים מהלב" 2016 צילום: פיוטר פליטר

יירה בת השבע, נולדה שלישית מתוך ארבע בנות, להוריה, רימה וניל ווראל, בברייטון שבממלכה הבריטית, כשהיא סובלת מעצם ירך קצרה ברגל שמאל וברך וקרסול לא יציבים, דבר המשפיע גם על עיוות צורני של רגלה. הוריה חיפשו את המומחים הגדולים בממלכה לטיפול במום עד שהגיעו למרכז הרפואי בעיר בריסטול. שם, המליצו להורים על הארכת עצם במטרה לסייע לקיירה הקטנה ללבוש תותבת בקלות רבה יותר. אבל הוריה סברו שבגילה הצעיר, זה הזמן לנסות ולתקן את כל העיוותים במטרה לאפשר לה בבגרותה, חיים תקינים , אם אפשר – ללא תותבת.

לאחר התייעצות עם המומחים בבריטניה, הופנתה המשפחה לפרופ' דרור פאליי, מומחה בעל שם עולמי לביצוע הניתוח המדובר המתגורר בפלורידה, שבארה"ב. אבל בנקודה זו התברר להורים שמדובר בניתוח מורכב ויקר. הוריה חשבו מחוץ לקופסא, ניצלו את כוחה של הרשת החברתית ופתחו בקמפיין מימון המונים לגיוס תרומות, על מנת לנתח את רגלה השמאלית של קיירה. לשם כך הוקם עמוד בפייסבוק ועמוד באתר הגיוס, כשהוריה מתעדים בו את מסעה של קיירה, בכל שלב ושלב מהביקור בפלורידה במרכז פאליי, דרך חוויותיה היום-יומיות. בכך הצליחו ההורים להפוך את קיירה הקטנה לכוכבת רשת בעל-כורחה: סיפורה נגע לליבם של הגולשים, כשמעל 1,000 מהם בחרו לשתף אותו הלאה. גם התקשורת המודפסת והאלקטרונית לא נשארה אדישה לכך, דבר שזיכה את המשפחה בסיקור תקשורתי נרחב בממלכה הבריטית. בעקבות זאת הצליחה המשפחה לגייס תרומות ממאות תורמים פרטיים וארגוניים, חוצי דתות ומדינות, והציב את גיוס הכספים על 90 אחוזים מהיעד תוך פרק זמן קצר.

לאחר התייעצות עם פרופ' דרור פאליי בפלורידה, נודע להורים כי מיטב המומחים לבעיות ממנה סובלת ביתם, יגיעו לישראל לסדנא ייחודית מסוגה בעולם בתחום הארכת גפיים בילדים. ההורים הגיעו ארצה ובמהלך הכנס שנערך לאחרונה בקריה הרפואית רמב"ם, בוצע הניתוח המורכב בקיירה על-ידי צוות אורתופדית ילדים בראשות ד"ר מארק אידלמן והמנטור שלו, פרופ' פאליי, האמונים על המלאכה הכירורגית המורכבת - משימה שארכה כ-6 שעות.

קיירה, שמצבה רק הלך והשתפר על-פי כל מדד רפואי, חגגה במהלך השבוע שעבר את יום הולדתה ה-7 עם הצוות הרפואי של בית החולים לילדים. לפני מספר ימים היא שוחררה לביתה שבבריטניה כשהיא ומשפחתה הודו לצוותים הרפואיים בבית החולים.