חדשות רמב"ם

טיפול רב חושי: תכירו את שיטת הטיפול ש"מדליקה" את ילדי רמב"ם

תאריך פרסום: 14/12/2015

אורות מתחלפים, כריות פוף רוטטות לעיסוי ותמונות טבע מרגיעות שמוקרנות על מסכים – תכירו את חדר הטיפול הרב חושי של בית החולים "רות" לילדים, אשר מאפשר סביבה טיפולית ייחודית לילדים המאושפזים בביה"ח. את החדר הייחודי תרם צבי ויצנר, המכהן כדירקטור בהנהלת מכבי חיפה בכדורגל ומשפחתו, לזכרה של מינה ויצנר ז"ל, אם המשפחה שנפטרה לפני מספר שנים.

בתמונות: משפחת ויצנר בטכס חנוכת ה"סנוזלן" בביה"ח "רות" לילדים.
צילום: פיוטר פליטר.בתמונות: משפחת ויצנר בטכס חנוכת ה"סנוזלן" בביה"ח "רות" לילדים. צילום: פיוטר פליטר.

החדר, הקרוי בשפה המקצועית "סנוזלן" (על שם המודל ההולנדי על פיו הוא נבנה בכל העולם), פועל על ידי מתן גירויים מבוקרים, תוך כדי התאמת הסביבה לצרכיו ורצונותיו של המטופל.

ב"סנוזלן" הילד בוחר, מחליט ושולט על הסביבה וכך מקבל בחזרה חלק מהשליטה שאיבד בתהליך האשפוז ובמהלך המחלה. לחדר השפעה מרגיעה המעוררת את הסקרנות ומעודדת את הרצון לחקור ולגלות – והכי חשוב: ליהנות תוך כדי התהליך.

החדר כולו מרופד במזרונים לבנים, הממוקמים על גבי הרצפה והקירות, ומספקים למטופלים סביבה רכה ובטוחה לטיפול. תאורת החדר עמומה, ובמהלך הטיפול מאזינים הנמצאים בחדר למוזיקה נעימה שמשרה אווירה מרגיעה. בחדר נמצאים עמוד בועות המחליף צבעים, ווילון אורות מתחלפים, לוח אורות המחליפים גם הם את צבעם לפי הפעלת המטופל, מזרן מים, פוף רוטט המאפשר עיסוי, מקרן המציג שקפים של נופים מתחלפים ועוד אביזרים רבים אשר נועדו לגרות ולעודד את הילדים לחוש ולהתנסות במגוון האמצעים שחדר ה"סנוזלן" מספק. הטיפול בחדר מתאים לקשת רחבה של מטופלים: החל מילדים עם צרכים מיוחדים, וכלה בילדים הסובלים מבעיות רפואיות הניתנות לטיפול במהלך האשפוז. את החדר מתפעל צוות מרפאות בעיסוק, אשר הוכשר לכך.

"החדר מאפשר לילד למצוא את האיזון בין פעילות לרגיעה וכך מעודד הרפיה, מיקוד וחקירה ומגביר שיתוף פעולה והתנהגות הסתגלותית", מסבירה מרגי סמואל, מנהלת המחלקה לריפוי בעיסוק ברמב"ם, "בטיפול פרטני של הילד או הילדה מול המרפאה בעיסוק, אנחנו יכולים להיעזר בסביבה הייחודית הזו כדי לגרות את הילד לחקור ולהתנסות, תוך שהוא לוקח שליטה על הנעשה, באמצעות תהליך שהוא גם מהנה עבורו. כאשר מדובר בילדים המאושפזים בבית חולים, יש לדבר הזה חשיבות גדולה".

חדר ה"סנוזלן" נחנך לפני כשבוע בביה"ח "רות" לילדים, בטכס מרגש בו לקחו חלק נציגי הנהלת ביה"ח, משפחת ויצנר המורחבת וחברי המשפחה. בין המכובדים שלקחו חלק באירוע, היו גם ליאורה עופר, חברת משפחה, יעקב שחר, בעליו של מועדון הכדורגל מכבי חיפה ורעייתו ועוד רבים נוספים.

אף פעם לא ראיתם "סנוזלן"? צפו בסרטון​
צילום ועריכה: עופר גולן, דוברות רמב"ם.