חדשות רמב"ם

לראשונה בצפון: המרפאה שמטפלת במתקפה חיסונית על המוח

תאריך פרסום: 07/07/2020 08:00
החדשות הרעות: בשנים האחרונות אנחנו עדים לקבוצת מחלות חדשה יחסית שתוקפת את המוח ועלולה להוביל לנזק בלתי הפיך. החדשות הטובות: ברמב"ם יודעים איך לטפל במחלות הללו בהצלחה.
בתמונה: דר'  נטליה ירובינסקיופרופ' דוד טנה. צילום: הקריה הרפואית רמב"םבתמונה: דר' נטליה ירובינסקיופרופ' דוד טנה. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם
כשפליצ'ה בר יהושע, בת 87 מחיפה, החלה להרגיש קצת מוזר בתקופה האחרונה היא חשבה שזה קשור לדאגה עקב מצבו הבריאותי של בעלה, לשינויים שחלו בחייה או סתם לגיל. אולם, ככל שמצבה החמיר, היא הבינה שיש כאן בעיה שזקוקה לתשומת לב ופנתה לרמב"ם, שם אובחנה כמי שסובלת מדלקת אוטואימונית של המוח. בתום מספר שבועות של טיפול תרופתי שקיבלה במסגרת מרפאה חדשה וייחודית ברמב"ם חל שיפור גדול במצבה.
 
"דלקת אוטואימונית של המוח (״אנצפליטיס״) היא מחלה קשה שיכולה בתקופה קצרה לגרום לנזק משמעותי ולעיתים בלתי הפיך לרקמת המוח", מסביר פרופ' דוד טנה, מנהל מכון שבץ מוח וקוגניציה ברמב"ם, במסגרתו פועלת המרפאה החדשה, "התוצאה יכולה להיות תחלואה קשה ואף תמותה במקרים מסוימים. אבחון וטיפול מוקדם במחלה הוא קריטי על מנת לעצור את התהליך ולמנוע את הנזק המוחי", מציין פרופ' טנה המשמש גם כיו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
 
מדובר בתחום רפואי חדש יחסית, אשר הולך ומתפתח בשנים האחרונות, עם גילויים של מנגנוני הפעילות העומדים מאחורי מספר הולך וגדל של תסמונות הגורמות לאנצפליטיס אימונית.
"במקרים רבים אנחנו יכולים לזהות את הגורם המדויק שהוביל לדלקת המוח וכך לתת טיפול מתאים שיכול לעצור את הפגיעה של מערכת החיסון במח ולהקטין את הפגיעה ברקמת המוח", אומרת דר'  נטליה ירובינסקי, נוירולוגית בכירה במכון ומי שמשמשת כאחראית המרפאה לאבחון וטיפול באנצפלופטיות אימוניות ומטבוליות, "תסמונות נוספות ממשיכות כל הזמן להתגלות, מה שנותן לנו את התקווה שנוכל לאבחן ולטפל טוב יותר וביותר חולים. מדובר במהפכה של ממש", היא מוסיפה ואומרת, "אבחון מדויק ומוקדם יכול לשנות את חיי החולים ולמנוע מצב של פגיעה קוגניטיבית ותפקודית בלתי הפיכים".
 
כאמור, המרפאה החדשה החלה לפעול לאחרונה ברמב"ם והיא היחידה מסוגה באזור הצפון. במסגרת המרפאה מתבצעות הערכות למחלות השונות והצוות מתאים את הטיפול הייעודי והמיטבי לכל מחלה. במסגרת שירותי המרפאה ניתנים גם שירותים אבחוניים של ביצוע דיקור מותני (LP) לשם נטילה דגימה של נוזל השדרה לשם ביצוע פאנל בדיקות נוגדנים לתסמונות פאראנאופלסטיות ולתסמונות דלקתיות של מערכת העצבים החיוניות לצורך אבחון מדויק.
 
לגזור ולשמור: אלה הם הסימנים שעלולים לרמוז על דלקת אוטואימונית של המוח
דלקת אוטואימונית של המוח עלולה להתבטא בליקוים קוגניטיביים (ליקוי בזיכרון, בריכוז, בתפקודי שפה, בהתמצאות), פרכוסים, הפרעות בהתנהגות, הפרעות בשינה, הפרעות בתנועה וירידה בתפקוד היום יומי של החולים. מהלך מהיר יחסית של הדרדרות קוגניטיבית (שבועות עד חודשים(, שינויים התנהגותיים בולטים או פרכוסים מגבירים את החשד הקליני. 
 
הסיבה לדלקת אוטואימונית של המוח לא תמיד ברורה. לעתים הנזק במערכת האימונית נגרם על ידי מחלה זיהומית, מצב דחק או גידול שעדיין לא מאובחן. כתוצאה מהמחלה, מערכת החיסון תוקפת את מערכת העצבים.
 
"המחלות נשארות לעתים לא מאובחנות או מאובחנות מאוחר מידי כאשר הנזק הנגרם הוא בלתי הפיך, לכן חשוב לאבחן ולטפל בזמן ובמיוחד שקיימים כעת טיפולים יעילים שאמורים לעצור ולשפר את המצב הקוגניטיבי, התפקודי וההתנהגותי של החולים", מסכם פרופ' טנה ואומר, "אמנם, מדובר כנראה בתת קבוצה קטנה יחסית של חולים, אך חשוב מאוד לא להחמיץ אפשרות זאת הואיל ועבורם מדובר בבשורה דרמטית של אפשרות להחלמה".

אז מה זה בדיוק
דלקת אוטואימונית של המוח?
המומחים מרמב"ם מסבירים:
https://youtu.be/-CyZy5KFT1E