חדשות רמב"ם

המעון המיתולוגי של ילדי עובדי רמב"ם נפתח מחדש

תאריך פרסום: 19/01/2015

בשנים האחרונות עוברת הקריה הרפואית רמב"ם שינוים מרחיקי לכת. לקריה נוסף קמפוס מערבי חדש שלצורך הקמתו נעלמו מהנוף מספר מבנים ישנים, ביניהם מעון היום לילדי העובדים שעמד במקום שבו ניצב היום בית החולים רות רפפורט לילדים.

בתמונה – מימין לשמאל: רה"ע יונה יהב, 
נשיאת ויצ"ו הגב' טובה בן דב, הגב' רות רפפורט, 
סגנית רה"ע חדווה אלמוג ומנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר.
צילום: פיוטר פליטר.בתמונה – מימין לשמאל: רה"ע יונה יהב, נשיאת ויצ"ו הגב' טובה בן דב, הגב' רות רפפורט, סגנית רה"ע חדווה אלמוג ומנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר. צילום: פיוטר פליטר.

במעון, שהופעל בעבר על-ידי ארגון ויצו עברו דורות של ילדי רופאים, אחיות ואנשי משק ומינהלה. גדלו בו תינוקות שהפכו בהמשך לרופאים בעצמם, וסגירתו יצרה חסך בשל העדרו מהנוף המקומי. בעקבות פניות רבות של עובדים לנסות לשחזר את הצלחתו של המעון שנסגר, פנה פרופ' רפי ביאר ביאר, מנהל רמב"ם, אל גב' רות רפפורט, שתרמה את הכספים הנחוצים להקמת המעון ותפעולו על-ידי ארגון ויצ"ו לרווחת הילדים, תושבי השכונה ועובדי הקריה הרפואית רמב"ם. הפרויקט הוטל על קובי שיר מוסקוביץ מרמב"ם והיו שותפים בו מלבד רמב"ם, גם עיריית חיפה, וויצו, ותושבי השכונה באמצעות ועד התושבים. במהלך טקס חנוכת המעון, שהתקיים השבוע בנוכחות התורמת גב' רות רפפורט, ראש העיר יונה יהב, מנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר ונשיאת ויצו העולמית, הגב' טובה בן-דב, נקרא המעון באופן רשמי על שמה של הגב' מיכל מודעי ז"ל, שהייתה בעבר פעילה חברתית לקידום מעמד האישה ונשיאת כבוד של ארגון ויצו העולמי.

כאמור, לאחר שנים של דיונים, ישיבות, תכניות ורעיונות, נמצא מקום בלב השכונה, המצוי במרחק הליכה קצר במיוחד ממתחם הקריה הרפואית וסמוך למרכז קניות ופנאי. המעון כולל שלוש כיתות לימוד שבהן ילמדו בסך הכול 78 ילדים, בגילאי 0 עד 3 שנים, כאשר 70% מהילדים יהיו ילדי העובדים בקריה, כשלצדם, 30% ילדי שכונת בת-גלים.

המעון, מודרני, בעל חללים גדולים, ידידותי ונגיש, בעל מוטיבים עיצוביים מעולם הלגו, כשלמנהלת המעון יש משרד ייעודי הצופה על הכיתות כולן, חדר ליועצת, אזור החתלה ייעודי, לכל כיתה יש מחסן ושירותים צמודים, חצר נפרדת ומשטחי זחילה לפעוטות. למעון כולו יש מטבח מודרני ובטיחותי לילדים ללא שימוש בגז. במקום יש מרחב מוגן ואפילו "מגרש חנייה" פנימי לעגלות הילדים. בצמוד למעון היום יש נקודה של מרכז "טיפת חלב". גם בשעות פעילות המעון, הופעלה חשיבה מקדימה והמעון פותח את שעריו כבר בשעה 06:30 בבוקר. כך למעשה מושגת חפיפה בין שעות פעילות המעון לבין שעות המשמרות והעבודה בקריה הרפואית רמב"ם.

קובי שיר-מוסקוביץ, הפרוייקטור של הקמת המעון מטעם הנהלת רמב"ם: "היה פה מאמץ משותף של הרבה מאד גורמים למען עובדי רמב"ם ותושבי השכונה, שכן הדבר מייצג את הדאגה לפרט העובד ברמב"ם וזהו ביטוי מוחשי לקשר העמוק עם הקהילה של תושבי שכונת בת-גלים, שבה אנחנו שוכנים. אין ספק שהבנייה והפיתוח הסביבתי מסייע לניראות בתוך שכונת בת-גלים ומראה כי מדובר בקשר עמוק שכולם מחויבים אליו, למען הילדים של כולנו".

"חברנו כאן, ארבעה גורמים, רמב"ם העירייה וויצו ומעל לכולם רות רפפורט, שאני מכיר את משפחתה מאז שהייתי דיקן בפקולטה", אמר בטקס פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "כל ארבעת הגורמים הללו חברו כדי לפתוח את המעון שמסמל את הקשר של בית חולים רמב"ם לתושבי העיר ולתושבי בת גלים. זו עשיה אדירה למען החינוך, למען עובדי בית החולים, ולמען השכונה שבה אנו ממוקמים".

צפו בטכס פתיחת המעון: