חדשות רמב"ם

מיון הילדים של רמב"ם יספק ייעוץ ותמיכה מרחוק לרופאי ילדים בקהילה

תאריך פרסום: 31/01/2024 13:30

איך לא חשבו על זה קודם: קבוצת ווטס אפ כלל אזורית משולבת של עשרות רופאי קהילה מהצפון, עם מומחי רפואה דחופה בילדים מרמב"ם תאפשר התייעצות בזמן אמת

מיון הילדים של רמב"ם יספק ייעוץ ותמיכה מרחוק לרופאי ילדים בקהילהמיון הילדים של רמב"ם יספק ייעוץ ותמיכה מרחוק לרופאי ילדים בקהילה

יום עיון "עם הפנים לקהילה" נערך לאחרונה ברמב"ם, בהובלת צוות מלר"ד (מיון ומחלקת רפואה דחופה) בבית החולים "רות" לילדים, ברמב"ם. במרכזו של יום העיון עמד הצורך לבסס  "רצף טיפולי" בילדים, בין הקהילה ובין בתי החולים, ולא לראותם כמטופלים של מערכות נפרדות. בכינוס השתתפו עשרות רופאי ילדים מהקהילה בצפון, והוא כלל עיסוק בתחומי טיפול דחופים שונים בילדים ובאיתור ומניעת סכנות.

"יום העיון עסק בהבנה היסודית, שטיפול טוב ומתן מענה איכותי ואמיתי לילדים, דורש שיתוף פעולה של רופאי הילדים בקהילה עם רופאי המלר"ד",  מסבירה ד"ר עידית פסטרנק, מנהלת מלר"ד הילדים ברמב"ם ומארגנת הכינוס, "התמקדנו בצורך ביצירת רצף טיפולי, הן בשלב ההפניה למלר"ד והן בשלב השחרור, מה שדורש אכפתיות, היכרות ותקשורת טובה בין הצדדים".

כדי לקדם את האג'נדה, ננקטו ביום העיון כמה צעדים מעשיים:  רופאים בכירים ממלר"ד הילדים ברמב"ם הציגו את תחומי המומחיות שלהם, תיאורי מקרה וסוגיות שונות, וכן את ה"אני מאמין" של בית החולים "רות" לילדים בכלל, והמלר"ד בפרט -  כמקום טיפול ללא כאב. בנוסף, חולקו מספרי הטלפון של הרופאים, כדי שרופאי הקהילה יוכלו לעשות בהם שימוש לצורכי התייעצות בזמן אמת, והוקמה קבוצת וואטסאפ כלל אזורית, שתשמש להחלפת מידע ותמיכה על ידי צוות המלר"ד ברמב"ם, בה לוקחים חלק כ-240 משתתפים.

בהמשך יום העיון התקיימו מספר סדנאות מעשיות שזכו להיענות גדולה מקרב רופאי הקהילה שהגיעו לכנס - טיפול בחתכים, קיבוע שברים, בדיקות אולטראסאונד וסימולציה של טיפול בשוק, במטרה להעניק כלים נוספים לרופאי הילדים שלקחו חלק ביום העיון.

"ישנה אמרה ידועה על הצורך בכפר לגבי גידול ילדים", אומרת ד"ר פסטרנק, "הדבר בהחלט תקף גם לגבי הטיפול בהם. תפיסת טיפול "רצופה" בין שתי המערכות, יכולה רק להיטיב עם המטופל ולכן אנחנו עובדים על חיזוק הקשרים ביננו. באופן הזה אנחנו נותנים לילדים את הטיפול המיטבי מהר ככל הניתן, חוסכים סבל מיותר, טרטור וחרדה למטופלים ולמשפחותיהם, ומאפשרים למלר"דים להתמקד במקרים שבאמת זקוקים למיומנויות הטיפול שקיימות בהם. מדובר בשינוי תפיסתי פשוט לביצוע, שיכול לשנות באופן מהותי את המערכת כפי שהיא נוטה לפעול כיום".

גם בבית של סבתא צריך להיזהר: עליה במקרי הרעלות ילדים מקנאביס
אחת הסוגיות שנדונו ביום העיון הייתה העלאת המודעות לסכנות ביתיות. ההערכה כיום היא כי 90% מהתאונות המסכנות את בריאותם של הילדים, מתרחשות דווקא בסביבה הביתית. לרופאים בכנס הוצג מקרה של תינוק כבן שנה שהגיע מעורפל אל מלר"ד הילדים. מתחקור ההורים עלה כי הפעוט שהה בביתה של סבתו, שם נחשף ככל הנראה לקנאביס.

סיפור זה מצטרף לנתון מדאיג שהוצג ביום העיון:  למרכז המידע בהרעלות ברמב"ם דווחו בשנת 2023 לא פחות מ-34 מקרי הרעלת קנאביס בילדים בגילאי 18 ומטה. מדובר בעלייה של 62% לעומת 2022, אז עמד מספר מקרי הדיווח על 21 בטווח הגילאים הזה. לדבריה של ד"ר פסטרנק, מגמת השימוש בקנאביס הרפואי הולכת וגדלה, ויחד איתה גם הסכנה לחשיפה של  ילדים ובני נוער למוצרי קנאביס ולהרעלות בילדים. "ילדים מגיבים בצורה שונה לקנאביס מאשר מבוגרים, ולכן החשיפה לחומרים הללו מעמידה אותם בסכנה", היא אומרת, "רבים מהמקרים הללו מגיעים לטיפול נמרץ".

בטוחים שהבית שלכם בטוח? כמה כללי זהב לשמירת על בטיחות הילדים בבית:

  • חומרי ניקוי, וחיטוי וקוסמטיקה מסוכנים ועלולים לגרום לכוויות. שימו חומרי ניקוי בארון סגור ובטוח
  • אל תעבירו למיכל אחר ולאחר שימוש החזירו מיד למקום
  • תרופות מסוכנות לילדים. שמרו תרופות בקופסה סגורה ובמקום בטוח. לאחר שימוש החזירו מיד למקום
  • תנו תרופות תחת השגחתכם והחזירו מיד למקום. אל תציגו תרופות או ויטמינים כממתקים
  • סיגריות וסיגריות אלקטרוניות גורמות להרעלת ניקוטין בילדים. הרחיקו את החומרים הללו מהישג ידם
  • סוללות מכילות חומרים מסוכנים. בליעת עלולה לגרום לחנק
  • תכשירים המכילים קנאביס, גורמים להרעלה קשה בילדים. הרחיקו מהישג ידם של ילדים

בתמונה: רופאי יום העיון משתתפים בסדנאות מעשיות.  צילום: הקריה הרפואית רמב"ם