חדשות רמב"ם

תגובה מהירה של רופאי ביה"ח הצילה את חייו של בן 7

תאריך פרסום: 27/08/2017

אחד היתרונות הברורים של בתי החולים הציבוריים הוא היכולת לספק תמיכה של רופאים ומומחים מתחומים שונים, הכל תחת קורת גג אחת. שיתוף הפעולה הרב תחומי הזה סייע להציל את חייו של ילד בן 7. ​

בתמונה: פרופ' רון שאול, מנהל יחידת גסטרו 
בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם. 
למטופל שבתמונה אין קשר לידיעה. 
צילום: ערן ירדני.בתמונה: פרופ' רון שאול, מנהל יחידת גסטרו בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם. למטופל שבתמונה אין קשר לידיעה. צילום: ערן ירדני.

לפני כמה ימים הגיע הילד אל מיון ביה"ח "רות" לילדים, כשהוא סובל מדימום מסיבי במערכת העיכול שלו, מצב אשר העמיד את חייו בסכנה. על מנת להבין מדוע הילד סובל מדימום, זימן צוות המיון מומחים מתחום הגסטרו בילדים וכן כירורגים ורדיולוגים. אחרי שנשללה סיבה לדמום ממערכת העיכול העליונה, הבדיקה העלתה כי במעי הגס הימני של הילד התפתח פוליפ ענק, בגודל של מעל 3 ס"מ, אשר גרם לדימום המסיבי וסיכן את חייו. התפתחות של פוליפ בגודל כזה, בגיל כה צעיר ובמקום כה רגיש, הינה מצב מאוד נדיר, ועם הבנת מורכבות המצב החליט הצוות הרפואי לבצע קולונוסקופיה להסרת הפוליפ המסוכן.

לאחר שהילד קיבל מנות דם ומצבו התייצב, הוא נכנס לחדר האנדוסקופיה בבית חולים רות, שם פעלו צוות גסטרו ילדים, יחד עם גסטרואנטרולוגים למבוגרים, על מנת להסיר את הפוליפ - פעולה עדינה ומורכבת בשל הנסיבות המיוחדות. בתום ההליך הוסר הגידול, שהתברר כשפיר לחלוטין והפעולה הסתיימה בהצלחה. לאחר שהות קצרה ביחידה לטיפול נמרץ לילדים ובהמשך במחלקת כירורגיה לילדים, שוחרר הילד לפני כמה ימים לביתו כשהוא חש בטוב.

"זהו מקרה באמת יוצא דופן, כאשר הפוליפ שהיה כה חריג, סיכן למעשה את חייו של ילד קטן", מסכם פרופ' רון שאול, מנהל מכון גסטרו לילדים ב"רות" ומי שהוביל את הטיפול, "בכל שנות עבודתי לא נתקלתי בנסיבות כאלה. שיתוף הפעולה כאן בין הצוותים השונים (מיון ילדים, כירורגים ילדים, רדיולוגים, מרדימים, אנשי טיפול נמרץ ילדים, גסטרואנטרולוגים ילדים ומבוגרים) והתגובה המהירה של כל השותפים לטיפול, הובילה ללא כל ספק לכך שהסיפור הזה הסתיים בטוב".