חדשות רמב"ם

מה הקשר בין בוב דילן, עטלפים ומחלה זיהומית חדשה בארץ

תאריך פרסום: 11/12/2017
​תוצאת בדיקת ביופסיה שהגיעה לבירור ברמב"ם, הדהימה את הרופאים והחוקרים. בבדיקה נמצא זיהום שמעולם לא אובחן קודם לכן בכל אזור הים התיכון
​בתמונה: פרופ' משנה קליני אדוארדו שחר 
וצוות מכון האיידס ברמב"ם בפעילות להעלאת מודעות לנושא.    
צילום: פיוטר פליטר.  
צילום: פיוטר פליטר.

צילום: פיוטר פליטר. 
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. 

של קורס הטראומה הבינלאומי
צילום: פיוטר פליטר.

​בתמונה: פרופ' משנה קליני אדוארדו שחר וצוות מכון האיידס ברמב"ם בפעילות להעלאת מודעות לנושא. צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. של קורס הטראומה הבינלאומי צילום: פיוטר פליטר.

מחלת ההיסטופלזמוזיס, הידועה גם כ"מחלת חוקרי המערות", נפוצה בדרום ארה"ב ואמריקה הלטינית. רופא אמריקאי שעובד במיסיסיפי, למשל, או רופאים המטפלים במטיילים החוזרים ממרכז ודרום אמריקה יכירו היטב את המחלה שאף גרמה לזמר בוב דילן לבטל סיבוב הופעת לאחר שלקה בה. לעומת זאת, מעולם לא אובחנה היסטופלזמוזיס באדם שנדבק בה בישראל, עד שלאחרונה נמצאה המחלה בנסיבות לא שגרתיות באשה תושבת הגליל. המקרה הייחודי התקבל לפרסום במגזין המדעי American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

"מחלת חוקרי המערות" זכתה לשמה האקזוטי מכיוון שהפטרייה הגורמת לה (פטריית ההיסטופלסמה) נמצאת בצואת עטלפים וציפורים אחרות, וחוקרי מערות (בעיקר כאלו חשוכות, לחות ומצריכות זחילה) שואפים את אותה למערכת הנשימה ונמצאים בסיכון גבוה לחלות בה. בשנת 1977, חוקר מערות זיהה את הפטרייה בעטלף במערת יודפת שבגליל. דיווח זה אומנם פורסם, אך בהיעדר מקרים מאובחנים בבני אדם בישראל, בארץ נחשבה המחלה לנחלתם של המוצ'ילרוס הישראלים מאמריקה הלטינית.

לאחרונה הנתון הזה השתנה, כאשר חוקרי ורופאי רמב"ם נתקלו במקרה הראשון מסוגו: "לפני כמה חודשים קיבלנו ביופסיה שנלקחה מאזור הלוע של אשה בשנות ה-50  במסגרת אבחון שעברה בבית חולים אחר", משחזר ד"ר עמי נויברגר, מנהל המרפאה למחלות טרופיות ורפואת מטיילים ברמב"ם, ורופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות בביה"ח, "נגעים כאלו, במחשבה 'ישראלית' הם לרוב ממאירים, אך כאן המקרה היה שונה".

עקב האבחנה הלא ברורה, נשלחה הביופסיה לרמב"ם ותוצאות הבדיקות במעבדה הפתולוגית  היו מפתיעות. במקום תאים סרטניים, נצפו בבדיקה פטריות ההיסטופלסמה. "לא האמנתי לתוצאה בהתחלה", מספר ד"ר נויברגר, "אבל בדיקות ספציפיות במעבדה המיקרוביולוגית איששו את האבחנה. השאלה הראשונה ששאלתי את החולה, המתגוררת באזור הגליל, הייתה 'איפה טיילתם?'. להפתעתי התברר שהאשה לא יצאה מעולם את גבולות הארץ".

בדרך כלל מדובר במחלה הפוגעת בריאות בלבד, היא יחסית קלה, ואינה מועברת מאדם לאדם. במקרה זה האשה סבלה במשך חודשים מחולשה כללית, ירידה משמעותית במשקל, וגוש בגרון שגרם לצרידות ולקושי בדיבור. עד להגעה לאבחנה היא הייתה במצב גופני ירוד מאוד. "טיפול במחלה זיהומית דומה לעתים לקסם", מסביר ד"ר נויברגר, "לאחר שהתחלנו את הטיפול בתרופה אנטי-פטרייתית הסימפטומים חלפו בתוך שבועות ספורים".

אז איך עשתה המחלה את כל הדרך מדרום אמריקה לגליל? ד"ר נויברגר מספק הסבר: "עם כל הקושי באבחון המחלה, כאשר מטייל חוזר מדרום אמריקה עם סימפטומים מתאימים, קל יותר להבין במה מדובר. אך המקרה הזה יוצא דופן כיוון שהמחלה לא הייתה מוכרת כאן קודם לכן. השאלה המעניינת היא איך ואיפה נדבקה האשה במחלה", הוא ממשיך ואומר, "כשמסתכלים על המפה, רואים שמערת יודפת בה אותרה הפטרייה בעטלף בשנת 1977, קרובה מאוד לאזור שבו מתגוררת האשה. ניסינו למצוא את הפטרייה במערת יודפת ובאזור מגוריה של החולה. לא אותרה פטריה בשום דגימה, אם כי כפיצוי זכינו לאירוח כיד המלך, ומרוב תיירים לא נשארו במערת יודפת עטלפים... יתכן ועבודות בניה שהיו באזור, במהלכן פוצצו מספר מערות לצורך חפירת יסודות, גרמו להפצת "ענן פטרייתי" שהוביל להדבקה. זו כמובן לא עובדה אלא השערה בלבד. אני מקווה שזהו המקרה הראשון והאחרון בארץ. ימים יגידו..." 

​מימי הכולרה בלונדון של המאות הקודמות ועד השפעות הכפר הגלובלי על מגפות כיום. ד"ר עמי נויברגר בסקירה מרתקת על הנושא ל-Rambam Doc Talk