חדשות רמב"ם

מהיר, זול וזמין: רמב"ם מציע בדיקות סרולוגיות ובדיקות קורונה מהירות לציבור הרחב

תאריך פרסום: 12/01/2021 15:00

בין סגר לחיסון, בישראל, כמו בשאר העולם, כולנו מנסים לשמור על שגרת קורונה, ככל הניתן, ולנסות לחיות יחד עם הנגיף ששינה את המציאות. המאמץ לייצר רוטינה שתאפשר ניהול חיים פרטים לצד פעילות המשק, הוביל את רמב"ם להציע שירות חשוב עבור הציבור הרחב: הקמת מערך ייעודי לביצוע בדיקות סרולוגיות פרטיות, כמו גם לחברות ולארגונים, וכן בדיקות קורונה (מטוש) פרטיות ולארגונים, לרבות בדיקות קורונה מהירות.

בתמונה: מתחם הבדיקות הייעודי של רמב"ם לבדיקות קורונה וסרולוגיה לציבור הרחב. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: מתחם הבדיקות הייעודי של רמב"ם לבדיקות קורונה וסרולוגיה לציבור הרחב. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

"כשמדובר בבדיקות סרולוגיות לחברות או לארגונים, הרעיון הוא לאפשר למעסיקים לייצר שגרת עבודה, ככל הניתן, המבוססת על עובדים שאינם מחויבים בבידוד במקרה של חשיפה לנגיף, כיוון שהם למעשה פיתחו חסינות טבעית", מסביר טל אבוטבול, מנהל שירותי רפואה פרטיים ובינלאומיים ברמב"ם, "אלו הנמצאים חיובים בבדיקה זכאים ל"תעודת מחלים" מטעם משרד הבריאות. מדובר בקבוצת אנשים שמהווה נכס למעסיק".

הבדיקה הסרולוגית היא בדיקת דם רגילה, הבודקת אם בגוף הנבדק נמצאים נוגדנים כנגד חלבונים של וירוס הקורונה. תוצאות הבדיקה יכולות להיות אחת מבין שלוש האפשרויות הבאות: תשובה שלילית- אין נוגדנים בדם, כלומר, הנבדק לא חלה בקורונה ולא נחשף לחולה מאומת. תשובה חיובית- יש נוגדנים בדם, הנבדק חלה בקורונה (היה א-סימפטומטי או חלה בפועל) או נדבק מחולה מאומת ותשובה גבולית – לא ברור מה מצב הנבדק. במקרה האחרון הוא יצטרך לחזור ולבצע את הבדיקה לאחר שבוע.

"חשוב לדעת שהנוגדנים לא מופיעים מיד בדם אלא רק לאחר כעשרה ימים עד שלושה שבועות מהחשיפה לנגיף", מסבירה ד"ר חיתאם חוסיין, מנהלת היחידה למניעת זיהומים ומנהלת מערך הקורונה ברמב"ם ומוסיפה, "מאחר ומדובר במחלה חדשה, לצערנו, אנו לא יודעים איך מתנהג הנגיף הזה. לא ברור אם החשיפה מעניקה חיסון לכל החיים או אם מדובר בחסינות זמנית. ההנחיות כרגע הן שמדובר בחסינות זמנית לשלושה חודשים. לאחר פרק זמן זה תיערך בדיקה סרולוגית נוספת שתוצאותיה יהיו תקפות לשלושה חודשים נוספים וכן הלאה".

אז איך מתבצעות הבדיקות הסרולוגיות? עם יצירת קשר עם הארגון, מגיע צוות מיומן לאתר החברה, הכולל אחיות ופרמדיקים ומבצע את הבדיקות לעובדים. בסיום התהליך מעביר הצוות את מבחנות הבדיקה למעבדה הווירולוגית ברמב"ם, הידועה באמינותה ובמקצועיותה, כאשר התשובות נמסרות לארגון בתוך שלושה ימי עסקים מביצוע הבדיקה. במקרה של ביצוע בדיקה סרולוגית פרטית, יש להגיע אל המתחם ברמב"ם לביצוע הבדיקה, כאשר בית החולים מתחייב למתן תשובה מהירה.

כרטיס כניסה "לאי ירוק": בדיקות קורונה פרטיות ומהירות
אולם, לא רק תשובות חיוביות מעניינות את הציבור בימים האלה. לפעמים אנו זקוקים גם לתשובות שליליות, ובמציאות המורכבת שבה אנו חיים, לרבים מאיתנו יש צורך בבדיקות קורונה זמינות ומהירות.

בין אם מדובר באפשרויות שיתחדשו עם תום הסגר, כגון: נסיעות לחו"ל, כניסה לאתרי התיירות המוגדרים כ"אי ירוק" , או אפילו טיפול רפואי אלקטיבי, רמב"ם מאפשר ביצוע בדיקות קורונה (מטוש) בזמינות גבוהה, בעלות נמוכה, ועל פי בחירה - אפילו עם תוצאות המתקבלות בתוך שמונה שעות. כאמור, הבדיקות זמינות  גם לאנשים פרטיים וגם למקומות עבודה המעוניינים בביצוע הבדיקות לעובדיהם.

"לא תמיד ניתן להמתין לזמינות הבדיקות בקהילה", מסבירים ברמב"ם, "במיוחד עם העומס ההולך וגובר על המערכת. לעיתים יש צורך בבדיקה מהירה שתאפשר לנבדק לבצע פעולות שונות ללא דאגה. רמב"ם מעמיד לרשות הציבור שירות איכותי, מדויק, מהיר, זמין וזול".

אז איך נבדקים? פשוט מאוד: