חדשות רמב"ם

רופאים ישראלים הצילו ימאי טורקי שעורק במוחו התפוצץ

תאריך פרסום: 05/04/2017

ימאי זר לקה בשבץ מוחי בלב ים, הובהל לרמב"ם וניצל​

המפרצת לאחר סגירה באמצעות סליליםהמפרצת לאחר סגירה באמצעות סלילים

הגיע אל חוף מבטחים: חייו של אזרח תורכי כבן 50 העובד על ספינת קונטיינר, נצלו לפני ימים אחדים במזל, הודות לעובדה שספינתו עגנה אל מול חופי חיפה ובסמיכות לרמב"ם. האיש, שסבל ממצב מסכן חיים, הובא לבית החולים, שם עבר ניתוח חירום.

לפני ימים אחדים, בעודו נמצא על הספינה, חש האיש כאבי ראש עזים. בעקבות תלונותיו הוא הורד מן הספינה והועבר אל בית החולים בני ציון, שם בצע בדיקות CT שהראו דימום תת עכבישי נרחב. מדובר במצב מסכן חיים הנגרם לרוב עקב מפרצת בכלי דם במוח. על פי הספרות הרפואית, כ-50% מהמקרים מסתיימים בנכות או בתמותה, כאשר כ-15% מהמטופלים נפטרים עוד לפני הגעתם אל בית החולים. אחוזים גבוהים מאלו השורדים את השבץ, עלולים לסבול מבעיות נוירולוגיות שונות.

בשל חומרת מצבו של האיש, הוא הופנה במהירות אל הקריה הרפואית רמב"ם, שם פועל מערך שבץ רחב המיומן בטיפול בביטויים שונים של המחלה, לרבות דימום תת עכבישי. עם הגעתו אל ביה"ח עבר האיש בירור נוסף ומדויק יותר באמצעות C.T אנגיו, אשר העלה כי הוא סובל ממפרצת בעורק הקדמי של המוח. הצוות הרפואי החליט כי על מנת לנסות ולהציל את חייו של האיש יש לבצע צנתור מוח במטרה לחסום את המפרצת ולמנוע דימום נוסף. האתגר שעמד כעת מול אנשי הצוות ברמב"ם היה הצורך להסביר למטופל המפוחד, שאינו דובר עברית או אנגלית, מה תוכנית הפעולה ולקבל את הסכמתו.

בסיוע של חברת הספנות, השיגו רופאי רמב"ם מתרגם טלפוני אשר הסביר לחולה על מצבו והצורך בטיפול דחוף. לאחר לא מעט התלבטות וחששות המטופל נתן את הסכמתו והצוות החל בביצוע המשימה. כשהוא נמצא תחת הרדמה מלאה, ניגש ד"ר איתן אברגל, מ"מ מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית ברמב"ם, אל המפרצת בהליך עדין של צנתור מוחי. ד"ר אברגל נכנס דרך המפשעה של המטופל, כשהוא מכניס קטטר דקיק ובתוכו סלילי פלטינום לתוך המפרצת, במטרה להביא לקרישת הדם באזור וחסימת המפרצת. הטיפול נעשה תוך שימוש במכשיר שיקוף חדשני מתוצרת חברת סימנס, אשר רמב"ם הוא בית החולים הראשון בישראל שעושה בו שימוש. המכשיר, שהותקן ביחידת האנגיו של בית החולים, מהווה קפיצת מדרגה טכנולוגית בכל הקשור ליכולת הטיפול במקרי שבץ מוחי, ומאפשר הדמיה תלת ממדית מתקדמת.

בתום הצנתור הושגה סגירה מלאה של המפרצת, החולה כיום מרגיש בטוב ומאושפז כעת להמשך השגחה עד לשחרורו מבית החולים בימים הקרובים.

"לאיש היה מזל גדול", אומר ד"ר אברגל, "מדובר בבעיה רפואית שעלולה להיות קטלנית וצריכה לקבל מענה רפואי בהקדם אפשרי. למזלו של המטופל הוא היה בקרבת יבשה ובסמיכות לבית חולים אשר מסוגל להעניק לו את הטיפול הנדרש. רק בזכות כך ניצלו חייו. בלב ים הסיפור היה עלול להסתיים אחרת". 

צפו בד"ר איתן אברגל, מ"מ מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית בביה"ח, מסביר את שאירע​.
צילום ועריכה: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם