חדשות רמב"ם

ממטופלת צעירה למתנדבת צעירה

תאריך פרסום: 08/02/2015

עוד לפני יום הולדתה הראשון, הפכה גיטה עילבוני לאורחת קבועה בביה"ח לילדים שברמב"ם. במשך חודשים ארוכים עברה טיפולים שונים לגידול שסיכן את חייה, וניצחה את המחלה. היום, בגיל 11 היא לא מוותרת על המסורת שנמשכת כבר שנים ומקפידה להגיע עם אביה – נגן עוד וזמר ידוע – לביה"ח בכל שנה ולעודד את המטופלים ומשפחותיהם. סיפור מעורר השראה לכבוד היום העולמי למניעת סרטן שצוין בשבוע שעבר​​

ממטופלת צעירה למתנדבת צעירהממטופלת צעירה למתנדבת צעירה

בגיל עשרה חודשים גילו הוריה של גיטה עילבוני, מהמועצה המקומית עיילבון שבצפון, כי בתם הקטנה סובל מגידול ממאיר בשלב מתקדם. הגידול, שהתפתח בן ליבה של גיטה לריאותיה, גם גלש לעמוד השדרה שלה וסיכן את חייה של הפעוטה.

במשך מספר חודשים גיטה קיבלה טיפול כימותרפי ותרופות, כדי להקטין את הגידול שחלש על כמעט מחצית מחזה התינוקת, וכשזה הגיע לגודל הרצוי, היא עברה ניתוח להסרת הגידול. לאחר מכן, המשיכה הפעוטה בטיפולים במשך כשנה וחצי, ובמהלכם גם עברה השתלת מח עצם.

אולם, עם סיום הטיפולים, הקשר בין גיטה ומשפחתה למחלקת המטו-אונקולוגית ילדים ברמב"ם, לא הסתיים. מלבד הביקורות השנתיות במסגרת מרפאת המחלקה, משפחת עילבוני מקפידה להגיע בכל שנה למחלקה שהפכה לבית שני, כדי להחזיר אהבה לצוות ולמטופלים.

אביה של גיטה הוא ג'יהאד עילבוני, נגן עוד וזמר ידוע במגזר הערבי. בתו, החולקת אתו את האהבה למוסיקה, שרה במקהלת הכנסייה, ויחד השניים חוברים לשילוב מרגש במיוחד. כמו בכל שנה בשמונה השנים האחרונות, גם השנה הגיעה משפחת עילבוני בהרכב מלא, הפעם למחלקה החדשה בבית החולים רות רפפורט לילדים, כדי לשיר, לשמח, לחלק מתנות ולעודד את הילדים המאושפזים ואת משפחותיהם. המחזה של ג'יאהד על העוד, וגיטה מלווה אותו בשירה מסתלסלת בערבית ובעברית, לא הותיר עין יבשה במחלקה והשניים זכו ללא מעט תשומת לב.

"זה חלק מהמסורת המשפחתית שלנו", אומר ג'יהאד, "כולנו שמחים לבוא כל פעם למחלקה ולעשות טוב על הלב לאנשים שנמצאים שם. אנחנו זוכרים את עצמנו לפני כמה שנים בדיוק באותו המקום, והיום – תודה לאל – יש לנו את האפשרות להחזיר לאלו שנמצאים כעת במקום הזה".

"אנחנו רואים את עצמנו כמו משפחה של כל ילד וילדה שאנחנו מטפלים בהם", מסבירה איריס פורת, אחות מתאמת ביחידה להשתלות מח עצם בילדים בביה"ח רות שברמב"ם, "אבל כשהילד חוזר למחלקה ואנו רואים איך הוא החלים, זה מחמם את הלב. גיטה ומשפחתה מצליחים לגעת בכולנו, ולרגש אותנו בכל פעם מחדש".

איך היא שרה! צפו בגיטה:משפחה מוזיקלית. ג'יאהד (על העוד) וגיטה עילבוני בביה"ח רות רפפורט לילדים: