חדשות רמב"ם

ילדי עובדי רמב"ם במסר נגד העישון לציון יום המודעות העולמי

תאריך פרסום: 31/05/2015

העישון מזיק לבריאות, זה כל ילד יודע. כדי לחדד את הנקודה הזו יזמו ברמב"ם תחרות כרזות, וביקשו מילדי עובדי בית החולים לצייר מסר המקדם את הקריאה נגד עישון. התוצאה: ציורים, עבודות גרפיקה והרבה יצירתיות עם שורה תחתונה אחת: הפסיקו לעשן! ​​

הציור של עומר אספיס, בת 10
​צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"םהציור של עומר אספיס, בת 10 ​צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם

בעיפרון ובצבע, עם אמת פשוטה ובלי הרבה קישוטים, ילדי עובדי הקריה הרפואית רמב"ם, יוצאים היום – יום בינלאומי ללא עישון – במסר ברור: העישון מזיק לבריאות! כרזות מצוירות, פרי יצירתם של 17 מילדי עובדי ביה"ח, בני 7-18, נבחרו לקחת חלק בתערוכה, המוקדשת לציון יום בינלאומי ללא עישון 2015, שחל היום (ה-31.5.15). בתערוכה מוצגות 21 יצירות אשר מעבירות באופן שונים את מסר הפסקת העישון.

"כבית החולים הגדול בצפון, זו אחריותנו לקדם אורח חיים בריא ותפיסה של רפואה מונעת", מסבירה ד"ר חנה אדמי, מנהלת הסיעוד ברמב"ם ואחת מיוזמות התערוכה, "בין היתר אנו שמים דגש גדול על עידוד עובדינו להפסיק לעשן. כחלק מבניית המוטיבציה לעשות זאת, פנינו לילדים שיעבירו את המסר החשוב הזה במילים שלהם. לדעתנו אין סוכן טוב יותר מאלו שיקרים לנו מכל".

בין משתתפי התערוכה לקחה חלק גם רעות רוט-אהרונסון, בת ה-8.5 מהקריות ובתה של אלה, אחות אחראית בתינוקייה של רמב"ם. למרות שבסביבתה של רעות לא מעשנים, אמה חשבה שההשתתפות בתערוכה תהיה פעילות חינוכית טובה עבורה: "רעות מאוד אוהבת לצייר", אומרת רוט-אהרונסון, "מאחר והיא לא חשופה לעישון, היצירה היתה אתגר עבורה. הסברנו לה מה ההשלכות והסכנות שכרוכות בזה, ומשם היא שאבה את ההשראה ליצור את המסר המצויר".

גם נעמה שחף, בת השמונה מחיפה, ציירה כרזה נושאת מסר לתחרות. ענבר שחף, אמה של נעמה, הסבירה את החשיבות של שילוב הילדים בפעילות מקדמת בריאות: "אף פעם לא מוקדם מידי להתחיל להפנים מסרים שכאלה", אומרת שחף, "אנחנו עוסקים בבריאות ביומיום. שילוב של בני המשפחה בעשייה הזו הוא נכון וחיובי. זו יוזמה מקסימה. כן ירבו".

בית חולים נקי מעישון, עוד השנה!
תערוכת הציורים היא רק פעילות אחת מיני רבות בה נוקטים ברמב"ם לטובת קידום המלחמה בעישון. במסגרת יום המודעות התקיים גם מפגש בוגרי סדנאות גמילה מעישון לעובדי רמב"ם, אשר ריכז כ-50 בוגרי חמשת הסדנאות שהתקיימו בשנתיים האחרונות בביה"ח. הסדנאות מתקיימות לפי המודל הנהוג בקופות החולים בקהילה, בתמיכת אגף משאבי אנוש ברמב"ם, ובסיוע קופ"ח השונות, ללא כל עלות לעובדים. קבוצות הסדנה הינן קבוצות קטנות ואינטימיות, זאת במטרה להקדיש את מירב תשומת הלב למשתתפים ולהגדיל את אחוזי ההצלחה בסיום הסדנה, העומדים על כ-90%.

בשנים האחרונות נעשו כמה מהלכים ברמב"ם, במטרה להפוך את ביה"ח הגדול בצפון למוסד נקי מעישון ומעשנים. אחד המהלכים המשמעותיים במיוחד היה איסור מכירת טבק בשטח ביה"ח, אשר נכנס לתוקפו לפני כשלוש שנים. מהלך זה הפך את רמב"ם לביה"ח הממשלתי הראשון שמוציא את מוצרי הטבק משטחו ומוותר על הכנסה שנתית ממכירת סיגריות, אשר נאמדת במאות אלפי שקלים.

כחלק מאותו החזון, רמב"ם מפעיל תכנית לקידום בריאות ומניעת עישון, אותה מובילים ד"ר חנה אדמי, מנהלת הסיעוד וקידום בריאות בביה"ח וניסים חיים, סגן מנהל רמב"ם ויו"ר הועדה למניעת עישון.

במסגרת התכנית לקידום בריאות של הנהלת בית חולים, הוכרז רמב"ם לפני חצי שנה כבית חולים נקי מעישון. המהלך, שנמצא כעת בשלבי ביצוע, צפוי להיכנס לתוקפו עד סוף השנה.