חדשות רמב"ם

פיילוט אשפוז ביתי עבור ילדים יוצא לדרך ברמב"ם בשת"פ עם מכבי

תאריך פרסום: 14/01/2024 14:00

כל הורה שחווה פעם אשפוז של ילד במחלקה בבית החולים יודע שמדובר באירוע לוגיסטי מורכב, שעשוי להימשך זמן, ולגרור השלכות רבות על חיי השגרה של המשפחה כולה.

צילום: רמב"םצילום: רמב"ם

בימים אלו יוצא לדרך פיילוט חדשני שמשותף למחלקות הילדים בבית החולים "רות"  לילדים ברמב"ם,  ולמבוטחי קופת החולים "מכבי", במסגרתו יועברו לאשפוז ביתי מטופלים שמצבם הרפואי מאפשר לשחרר אותם מבין כותלי בית החולים, לאשפוז במסגרת ביתית.  מדובר בילדים שעברו מיון במחלקת המיון ונשלחו לאשפוז באחת ממחלקות הילדים. אשפוז ביתי מאפשר לילדים להשתחרר הבייתה עוד באותו יום - אם המצב מאפשר זאת. מדובר באשפוז ביתי עד 5 ימים, שברוב המקרים מתאים למחלות ילדים שמצריכות מתן נוזלים או אנטיביוטיקה. 

היתרונות למטופלים הצעירים והוריהם ברור: ליווי רפואי רציף, שכן הצוות הסיעודי של קופת החולים מכבי מלווה את המשפחה בביקור בית החל מרגע האשפוז ועד ההחלמה ובנוסף -רופא המחלקה מבית החולים "רות" בה אושפז המטופל הצעיר, ממשיך להעניק את הליווי הרפואי בין אם בשיחת טלפון או בשיחת וידאו. אשפוז ביתי מאפשר לאשפז אותו בסביבה מוכרת ונטולת מטופלים נוספים, הקטנת סכנת הידבקות בנגיפים וחיידקים, שמירה טובה יותר על פרטיות, חזרה מהירה יותר לשגרה המוכרת, שחרור ההורים מנסיעות נוספות והוצאות עבור חניה או בייביסיטר, וצמצום האיבוד של שעות עבודה ולעיתים להמשיך ולעבוד מהבית, כשילד או הילדה ממשיכים להישאר תחת השגחה.

היתרונות עבור בית החולים גם הם ברורים: הפחתת עומס מהצוות המטפל ומהמחלקות, הגדלת מצאי המיטות בתקופות של עומס יתר.