חדשות רמב"ם

חדש ברמב"ם: ניתוחים קיסריים עם סיכות מתכלות

תאריך פרסום: 07/01/2019 08:00
מערך ההיריון והלידה בקריה הרפואית רמב"ם, מציע שירות חדש ליולדות העוברות ניתוחים קיסריים – שימוש בסיכות מתכלות, הנספגות בעור. השיטה החדשה, אשר נכנסה לשימוש ברמב"ם לאחרונה, נוסתה בהצלחה בכ-250 ניתוחים בביה"ח. רמב"ם הוא בית החולים היחיד בצפון הארץ ואחד משני המרכזים רפואיים בארץ, שעושה שימוש בטכניקה החדשה.
 

בתמונה: ד"ר רוני אברהמי, מנהל חדר לידה ברמב"ם, עם המוצר החדש | צילום: פיוטר פליטר בתמונה: ד"ר רוני אברהמי, מנהל חדר לידה ברמב"ם, עם המוצר החדש | צילום: פיוטר פליטר
הסיכות המתכלות מחליפות את השיטה הקיימת – שימוש בסיכות ניקל, אותן יש צורך להסיר כמה ימים לאחר הלידה. בשיטה החדשה, הסיכות מסייעות לבצע סגירה של החתך מתחת לעור ולקרב את שוליו, כאשר לאחר מכן אין צורך בהוצאתן והן נספגות בעור בתוך מספר שבועות. החומר הנמס של הסיכות עשוי מ-Polyactide Polyglycolide, שהוא פולימר (חומר סינתטי), הנעלם מן הגוף.
 
"מדובר במוצר שחוסך לנשים היולדות בניתוח קיסרי הרבה כאב ואי נוחות", מסביר ד"ר רוני אברהמי, מנהל חדר הלידה ברמב"ם את יתרונות השירות החדש, "השיטה הקיימת היא בהחלט יעילה וטובה, אבל הליך הוצאת הסיכות לאחר הניתוח הוא לא כל כך נעים ליולדת. המוצר החדש מאפשר לנו להקל על היולדת ולמנוע ממה את הכאב הזה. בנוסף, מכיוון שהסגירה נעשית כאן מתחת לפני העור, במרבית המקרים תתקבל תוצאה אסתטית טובה יותר בריפוי צלקות הניתוח".
 
שכיחות הניתוחים הקיסריים בעולם המערבי עולה בכל שנה ומגיעה לשיעור של כ 15%-35% מכלל הלידות. ניתוח קיסרי מהווה דרך נוספת לילוד (התינוק ייוולד דרך דופן הבטן) כשהלידה איננה אפשרית דרך תעלת הלידה, כאשר מטרת הלידה הקיסרית היא לסיים את הלידה בדרך הטובה ביותר לאם ולילוד. בשנים האחרונות הולכת ומתחזקת במערך ההיריון והלידה ברמב"ם, הדוגלת בעידוד היולדת ללידה טבעית, ככל שהדבר מתאפשר. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם אין מנוס מביצוע ניתוח קיסרי על מנת להבטיח את שלום העובר ו/או היולדת. במהלך ביצוע הניתוח הקיסרי, קיימות שתי שיטות רווחות לסגירת החתך: האחת, היא כאמור, השימוש בסיכות ניקל והשנייה באמצעות תפר עורי הנעשה בחוט עדין ונספג. כעת, מציעים ברמב"ם את השיטה החדשה, ללא עלות נוספת, עבור הנשים המתאימות לכך.
 
"חשוב להדגיש שלכל שיטה קיימת יש את יתרונות וחסרונות", מסכם ד"ר אברהמי, "אנחנו עושים ברמב"ם מאמץ להרחיב את סל הכלים הטיפולים שלנו, על מנת להעניק לכל יולדת את הפתרון שמתאים לה ביותר, בהתאם לנסיבות הלידה, היסטוריה רפואית, מצב גופני וכדומה. אנחנו קשובים לצרכי כל יולדות ורצונותיה, ועושים את כל המאמצים ללדת איתה בדרך שלה".