חדשות רמב"ם

נשיא אוניברסיטת ג'ונס הופקינס מגיע לביקור ברמב"ם

תאריך פרסום: 02/11/2015

על רקע הקריאה של מאות מלומדים בריטים להצטרף לחרם אקדמי על ישראל, הגיע בשבוע שעבר פרופ' רונלד ג'י. דניאלס, נשיא אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבארה"ב, לביקור בקריה הרפואית רמב"ם.

בתמונה: נשיא אונ' ג'ונס הופקינס ופרופ' רפי ביאר, 
מנהל רמב"ם מבקרים במעבדתו של פרופ' ליאור גפשטיין, 
מנהל המערך הקרדיולוגי ברמב"ם וחוקר הטכניון. 
צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: נשיא אונ' ג'ונס הופקינס ופרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם מבקרים במעבדתו של פרופ' ליאור גפשטיין, מנהל המערך הקרדיולוגי ברמב"ם וחוקר הטכניון. צילום: פיוטר פליטר.

זו אינה הפעם הראשונה שפרופ' דניאלס מבקר בחיפה. לפני שנתיים הוא הגיע לביקור ברמב"ם ובפקולטה לרפואה בטכניון, כשהוא מלווה בפמליה של בכירים. מטרת הביקור אז הייתה לחזק קשרים עם המרכז הרפואי רמב"ם, המשמש כבית חולים אוניברסיטאי בדומה למוסד הידוע שבניהולו. המפגש ההוא, כמו זה שהתקיים כעת, הוא המשך ישיר של שיתוף פעולה הדוק בין פרופ' דניאלס לפרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, שת"פ אשר נמשך למעלה מעשור, עוד מימיו של מנהל ביה"ח כדיקן הפקולטה לרפואה בטכניון.

במהלך ביקורו פגש פרופ' דניאלס את נציגי הנהלת ביה"ח, בהם פרופ' ביאר, פרופ' קרל סקורצקי - ראש מנהל רפואה ומחקר, פרופ' עמוס עציוני - מנהל ביה"ח לילדים, פרופ' אהוד קליין – מנהל אגף בריאות הנפש, ד"ר מיקי הלברטל – סגן מנהל ביה"ח, פרופ' ליאור גפשטיין – מנהל המערך הקרדיולוגי, פרופ' גיל זיו – מנהל מחלקת אא"ג גידולי ראש צוואר, פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המערך ההמטו-אונקולוגי בביה"ח "רות" לילדים ופרופ' אסתי גולן - מנהלת מחלקת קשרי חוץ, גיוס משאבים ופיתוח אסטרטגי בביה"ח. המארחים הציגו בפני פרופ' דניאלס מחקרים חדשים וגישות טיפוליות מתקדמות אשר מיושמות בביה"ח החיפאי, את מכללת מדטק, המסייעת לרופאי ביה"ח בפיתוח פטנטים ואת החממה הטכנולוגית אשר מיועדת לקום בדרום חיפה, ותנוהל ע"י רמב"ם, קרן ההון סיכון פיטנגו, קרן ההשקעות אימפקט פירסט, חברת מדטרוניק ויב"מ. לאחר מכן סיירה הקבוצה בקמפוס המערבי שנבנה בימים אלו בביה"ח ובמעבדות הפקולטה לרפואה בטכניון.

במהלך כהונתו של פרופ' ביאר נחתם הסכם שיתוף הפעולה מחקרי בין הטכניון לאוניברסיטת ג'ונס הופקינס אשר נמשך עד היום, ובמסגרתו מתקיימים מחקרים משותפים בין חוקרי שני המוסדות, כמו גם תוכניות של חילופי סטודנטים עם הטכניון ותוכניות פלושיפ אשר מאפשרות לחוקרים משני המוסדות לעבוד במעבדות המחקר של המוסד המקביל. על החוקרים שלקחו חלק בתכנית, נמנים כמה מרופאי רמב"ם אשר היו מעורבים במחקרים פורצי דרך, ובניהם: פרופ' ליאור גפשטיין, חוקר ידוע בתחום תאי הגזע, פרופ' אריאל רוגין, אשר חקר יישומים חדשניים בתחום ההדמיה של הלב, כולל טומוגרפיה ממוחשבת (CT ו- MRI של הלב) ואף זכה בפרס 'החוקר הצעיר המצטיין' של האיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה, שיתופי פעולה עם המכון לרפואה גרעינית בביה"ח, בניהולה פרופ' אורה ישראל, ועוד.

בביקורו ציין פרופ' דניאלס את התרשמותו מפעילות בית החולים ברמה הקלינית, האקדמית והניהולית. הוא התעניין במיוחד בפעילות המחקרית והטכנולוגית שרמב"ם מקיים עם הגורמים השונים, ובאופן שבו ביה"ח מהווה דוגמא לדו-קיום ורב-תרבויות הן מבחינת הצוות הרפואי והן מבחינת מטופליו.

"למוסדות האקדמיים והרפואיים בישראל יש מה להציע בקנה מידה בינלאומי", אומר פרופ' ביאר ומוסיף, "ממש כאן, בחיפה, פועלים חוקרים ויזמים במעבדות ובחממות ההיי-טק, על פיתוחים וחידושים שיחוללו שינוי משמעותי באופן שבו אנו עושים דברים. זה כבר קרה בעבר וזו הסיבה שאנחנו מצליחים למשוך את תשומת ליבם של 'השחקנים הגדולים'. מי שמבין זאת רואה מעבר לענייני הפוליטיקה ומתמקד בעובדה שרק דרך שיתופי פעולה מהסוג הזה יבנה גשר לשלום באזורנו, ובין אנשים בעולם כולו".