חדשות רמב"ם

מנפלאות הצ'י- קונג: איך דואגים למרידיאנים ולזרימת האנרגיה גם בזום?

תאריך פרסום: 15/03/2022 11:00

הקורונה אמנם שיבשה את חייהם של מטופלים רבים, אולם איכפתיות של מטופל בודד אחד במערך האונקולוגי בקריה הרפואית, שינתה את חייהם של מטופלים רבים שכמותו, וכיום הם נפגשים אחת לשבוע באופן מקוון לפעילות מיוחדת: תרגילי צ'י קונג אותם הם מבצעים מהבית!

מנפלאות הצ'י- קונג: איך דואגים למרידיאנים ולזרימת האנרגיה גם בזום?מנפלאות הצ'י- קונג: איך דואגים למרידיאנים ולזרימת האנרגיה גם בזום?

צ'י-קונג היא סדרה של תרגילי תנועה המבוססת על תורה סינית שלמה ועתיקה, המייחסת סגולות רפואיות לתנועתיות. העוסקים במלאכת אומנות זו מאמינים שהעיסוק הייחודי הזה והתרגול בו, מביאים את המתאמן לאיזון ולשלווה בכל הרמות. משמעות השם "צ'י-קונג" זו אנרגיית חיים ("צ'י") הנרכשת דרך אימון ותרגול במטרה לסייע לשיפור היכולת ("קונג").
על פי המאמינים בתורת בריאות סינית עתיקת יומין זו, הצ'י זורם בגופנו בערוצים המכונים מרידיאנים, אשר מובילים אותו אל האיברים הפנימיים. במידה ועולות חסימות בזרימת הצ'י, תפחת כמות האנרגיה המגיעה אל האיבר ולאט לאט הוא יצא מתפקוד ראוי, דבר שמוציא את המערכת כולה מאיזון. במקרה כזה, על פי המדריכים, נחוש בעייפות, חולשה, וכאב. דרך אימון בצ'י-קונג מתאפשרת פתיחה של אותם ערוצים והזרמת אנרגיית החיים בצורה טובה ומאוזנת. באופן הזה אנחנו מחזקים ומעשירים את מרכזי הצ'י בגופנו ומאפשרים חיבור ל"שדה הצ'י" שסביבנו, המהווה עצמו מקור לאנרגיית חיים מועילה. באמצעות תרגול נשימה והכנסת צ'י מהאוויר, אנו משפרים את החיוּת שלנו ודרך זה גם את כל רמות החיים שלנו: הפיזית, הנפשית, האנרגטית והרוחנית.

אחד המטופלים במערך האונקולוגי, שהתנסה בתרגול צ'י-קונג, ראה שהדבר מסב לו תחושה טובה יותר והחליט שהוא נרתם לטובת כלל המטופלים שלצדו, ויחד עם פרופ' משה פרנקל, מנהל השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית במערך האונקולוגי, הם רתמו את מדריך הפעילות, אוג'ס ולדמן, מדריך העוסק באומנות הצ'י-קונג והטאי צ'י, שלו בלבד, ניסיון של 30 שנים בתחום. יחד, כמדיי שבוע, עולים עשרות מטופלים, לקבוצה סגורה, באופן מקוון, כל אחד ואחת מביתו, ומתרגלים במשך שעה אימון צ'י קונג.

סבטלנה נמצוב, אחות מרכזת מרפאת צעירים במערך ההמטו-אוקולוגי: "הרעיון לביצוע תרגול מקוון בצ'י-קונג עבור המטופלים שלנו נולד לאחר שיחות עם המטופלים הצעירים שלנו שמן הסתם מחוברים יותר לעידן הדיגיטלי. מן הצד השני, התרגול בצ'י-קונג המדגיש עבודה מלאת מודעות לתנועה ולנשימה, תוך ביצוע תרגילים באופן איטי, ברכות וכמעט ללא מאמץ – דבר שמתאים בהכרח לאוכלוסייה מבוגרת יותר. כך שלמעשה שירות צ'י-קונג מרחוק מהווה חיבור טבעי ובין-דורי בין אוכלוסיות ובא לידי ביטוי במגוון הרחב של המטופלים שבוחרים להתחבר לשירות הזה מדיי שבוע לקבוצת אימון מקוונת, דיסקרטית ומשפחתית".

פרופ' משה פרנקל, מנהל השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית במערך האונקולוגי מציין: "האימון מתאים לכל אדם ובכל כושר. היתרון שלו הוא שאין צורך בידע מוקדם וניתן להצטרף לפעילות בכל שלב. אנחנו יכולים לציין שהמשוב שאנחנו מקבלים מהמטופלים שלנו הוא חיובי, חלקם מדווח גם על שיפור ביכולות הריכוז והמיקוד. לצד זה, כאשר אנחנו מבקשים לבחון מדדים כמו יציבה וקואורדינציה, אנחנו רואים שיפור לאין-שיעור. השילוב בין הפעילות הרכה לשלווה הנרכשת, מאפשר למתח להשתחרר מגופנו ומסייע למטופלים להתמודד עם המחלה בקלות רבה יותר".

מטופלים במערך האונקולוגי ובני משפחותיהם המעוניינים להצטרף לפעילות זו יכולים לשלוח דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

צפו בכתבה המפרטת על השירות הייחודי>>