חדשות רמב"ם

חושבים שאתם רגישים לפניצילין? כדאי שתבררו

תאריך פרסום: 18/05/2015

תרופות רבות בשימוש היומיומי שלנו, נגזרות מפניצילין. אולם, רבים מדווחים על היותם רגישים למרכיב האנטיביוטי ובשל כך, נאלצים לקבל טיפול בתרופות קשות יותר ויקרות יותר. באופן מפתיע, מסבירים ברמב"ם, ברוב המקרים "הרגישות" לתרופה איננה קיימת כלל. אז מה עושים? נבדקים!​

בתמונה: פרופ' משנה אדוארדו שחר, 
מנהל המכון לאימונולוגיה קלינית, 
אלרגיה ואיידס ברמב"ם, 
מבצע טסט לאלרגיה. 
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.בתמונה: פרופ' משנה אדוארדו שחר, מנהל המכון לאימונולוגיה קלינית, אלרגיה ואיידס ברמב"ם, מבצע טסט לאלרגיה. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.

חושבים שאתם סובלים מרגישות לפניצילין? כנראה שרובכם המוחלט לא סובל באמת מאלרגיה למרכיב האנטיביוטי הפופולארי. לראשונה בצפון: שירות חדש בקריה הרפואית רמב"ם מזמין אתכם לבדוק את מידת הרגישות שלכם לתרופה המדוברת.

"90% מסך המטופלים המדווחים על רגישות מסוימת למרכיב הפניצילין בתרופה, אינם באמת אלרגיים אליו", כך מציין פרופ' משנה אדוארדו שחר, מנהל המכון לאימונולוגיה קלינית, אלרגיה ואיידס בקריה הרפואית רמב"ם. כתוצאה מניסיון רב שנצבר במגע עם מטופלים רבים, הוחלט ברמב"ם, לראשונה בצפון, על השקת שירות חדש ביחידה המסייע למטופלים להכיר בדיוק רב את מידת הרגישות שלהם לתרופה, אם בכלל.

כדי לקבל את הטיפול הטוב ביותר חשוב להכיר גם את החומרים והגורמים השונים אליהם אנחנו רגישים, או לפחות כאלה שאנחנו חושבים שאנחנו רגישים אליהם. "יש לפחות 10% מהאוכלוסייה שטוענים שיש להם אלרגיה לפניצילין – ובפועל הם אינם בהכרח כאלה", מסביר פרופ' משנה שחר. "בהרבה מאד מקרים אנחנו משוכנעים שאנחנו רגישים לפניצילין, שזהו מרכיב מהותי בלא מעט תרופות. המשמעות במקרה הזה היא שהמטופל עלול לקבל טיפול שהוא בהכרח פחות טוב בשל ההסרה המידית של כל משפחת התרופות המבוססות על הפניצילין מסך הכלים הפוטנציאלי של הרופא בשל הרגישות – לכאורה – המדווחת על ידי המטופל", הוא אומר. למעשה, רגישות לפניצילין, מחייבת את הרופא המטפל לתת למטופל תרופות קשות יותר, יקרות יותר, כשחלקן הרסניות כלפי רקמות חיוניות אחרות בגוף, כך שהטיפול הרבה יותר אלים ממה שהוא אמור היה להיות, אילו לא הייתה רגישות לפניצילין.

תגובת האלרגיה למרכיב הפניצילין בתרופות השונות הינה ככל תגובות הגוף למיני האלרגיות השונות המוכרות: החל מתגובה מקומית (כאב, גרד ונפיחות), או תגובה כללית (פריחה ונפיחות בכל הגוף, קשיי נשימה, עילפון), המופיעה בדרגות חומרה שונות בקרב מי שרגיש, ואף יכולה לסכן חיים ולהוביל למוות.

היות ורגישות לפניצילין הינה דבר מתפתח ולעיתים גם חולף, אדם שבעבר סבל מרגישות שכזו, הוא למעשה קהל היעד של השירות. לדברי פרופ' משנה שחר: "מטופלים שאומרים לי שיש להם רגישות לפניצילין, יש סיכוי של 90% שזה פשוט לא נכון והמטופל יכול לקבל פניצילין, לכן אני פונה לקהל הרחב לבוא ולבדוק האם אכן יש דברים בגו". הניסיון של הצוות הרפואי, הציוד וההשגחה של בית החולים המרכזי בחיפה ובצפון, מאפשרים לתת מענה לכל מטופל במקרה של גילוי רגישות מסוימת, דבר שאינו מתאפשר לביצוע במרפאות הקהילתיות.

תהליך הבדיקה והאבחון הוא פשוט ומותנה בהצטיידות בטופס התחייבות מקופת החולים. הבדיקה כוללת ביצוע טסטים שונים על עורו של המטופל, לבירור רגישות לפניצילין ולכל יתר התרופות הנגזרות ממנו. כל ההליך מלווה על ידי הצוות הרפואי ביחידה עצמה, כך שבמקרה ומתגלה תגובה אלרגית כלשהי, הנבדק זוכה לטיפול מידי.

אלרגיה? לא רק על הפניצילין לבדו
ישנם מקורות שונים להתפתחותה של אלרגיה או רגישות, כשבכולם מטפל המכון ברמב"ם.
כ-15% מהאוכלוסייה ולמעלה מ-10% מהילדים סובלים מאלרגיה עונתית, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי באופן קל או חריף. בעונת האביב אחת הסיבות העיקריות לתגובה אלרגית, נעוצה בפריחה האופיינית לתקופה הזו והאבקנים הנישאים באוויר וכן גם מחשיפה למיקרואורגניזם בשם 'קרדית אבק הבית', המצוי בכמויות גדולות באבק בית. עונת המעבר היא גם הזמן שבו ישנה סכנה בחשיפה לדבורניים לסוגיהם, ובעיקר לצרעות. אלו יכולים לעורר תגובה אלרגית, כאשר אלרגיה ממקורות אלו רווחת בקרב 1%-3% מהאוכלוסייה והיא מסוכנת יותר במבוגרים מאשר בילדים. צוות מומחי המכון יודע לתת מענה גם לאחת האלרגיות השכיחות ביותר באוכלוסיית הילדים, רגישות למוצרי מזון שונים.

איך מטפלים? הטיפול הטוב ביותר באלרגיה הוא הימנעות מחשיפה לאלרגן. ואולם, במרבית המקרים לא ניתן לעשות זאת, ולכן עוברים לטיפול תרופתי. ישנו מגוון גדול של תרופות חדשות, המספקות הקלה משמעותית לתסמיני האלרגיות השונות. עבור ילדים, כדאי לחשוב על חיסוני אלרגיה אשר מתחילים להיות יעילים מגיל שש. בניגוד לאלרגיה אצל מבוגרים, חלק מהאלרגיות של ילדים – בעיקר אלרגיות למזון – נעלמות עם הזמן. לכן, יש לבצע בדיקות אלרגיה, כדי לברר האם היא חלפה.