חדשות רמב"ם

הפרויקט שמצליח לשכנע ילדים לקבל טיפול רפואי עם חיוך

תאריך פרסום: 13/09/2020 13:30

במחלקת ילדים ב' בבית החולים "רות" לילדים פצחו מנגנון טיפולי לא פשוט: איך גורמים לילדים קטנים, כאובים וחשדניים לקבל טיפול רפואי ולשתף פעולה עם היבטי האשפוז בחיוך ובהבנה. הסוד? הוא נמצא במגירה מיוחדת...

בתמונה: מעין לואיס והמתנות. 
צילום: הקריה הרפואית רמב"ם. 

בתמונה: מעין לואיס והמתנות. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

עשרות מתנות קטנות, צעצועים ומשחקים ממתינים לילדי המחלקה במגירה מיוחדת, הכל כחלק מתפיסת הטיפול במחלקה. "כשהילדים מגיעים לטיפול אצלנו הם מיד מקבלים מתנה קטנה, כדי שכבר ירגישו טוב וחווית האשפוז תתחיל באופן חיובי", מסבירה מעין לואיס, אחות במחלקה ילדים ב' ברמב"ם ומי שעומדת מאחורי היוזמה, "אחר כך המתנות משמשות אותנו בכל מיני רגעים לא פשוטים במהלך האשפוז – זריקה, תרופה שצריך לתת, הכנסת עירוי, כל מיני פעולות לא נעימות לילדים כשאנחנו מנסים לרכך ולגייס את שיתוף הפעולה של המטופלים הקטנטנים שלנו. התוצאות מדהימות. החוויה הופכת ליותר נעימה, הילדים רגועים יותר, מחויכים, ההורים גם כן הופכים לחלק מהמשחק והעיסוק במשהו חיובי יותר, אפילו כייפי במקרים מסוימים מה שלא מובן מאליו באשפוז בבית החולים". 

על מנת לאפשר את התכנות הפרויקט, לואיס עוסקת בגיוס תרומות משחקים וצעצועים מגורמים שונים באופן שוטף, ביניהם בתי העסק "שיקשוק", "ילדותא" ו- city toys. להצלחה שותפים רבים ולדבריה, ישנה התגייסות גורפת גם בתקופת הקורונה ועל אף הקשיים שרבים מהעסקים נקלעו אליהם: "כל מי שאני פונה אליו מבין את חשיבות הפרויקט ואת המטרה ומצטרף בשמחה. זה פשוט מקסים ומחמם את הלב לראות כמה רוצים לעזור. מדובר בצעצוע קטן, מחווה פשוטה, שי צנוע, אבל עבור הילדים זה שינוי גדול ומהותי".

פרויקט מגירת המתנות במחלקת ילדים ב' מתקיים במקביל לפרויקט רחב יותר בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם במסגרתו מפעיל המרכז הרפואי "חדר מתנות" המכיל מתחם גדול של צעצועים, משחקים ומתנות בהיקף רחב יותר לשימוש כלל בית החולים. פרויקט זה מבוסס אף הוא על תרומות ושותפים לו גורמים פרטיים כמו גם הגורמים המובילים בתחום צעצועי ילדים בארץ.